Ноліцін: антибіотик широкого спектру дії

ноліцін — антибактеріальний препарат з групи хінолонів, що володіє вираженим протимікробну дію, найбільш ефективний при захворюваннях сечостатевих органів. Активний відносно більшості збудників цих інфекцій, таких як гострі і хронічні запальні захворювання нирок і сечовивідних шляхів, гонорея.

Механізм дії ноліцін

ноліцін (міжнародна непатентована назва — норфлоксацин) — це антибіотик широкого спектра дії групи фторхінолонів, який виробляється словенської фармацевтичною компанією КРКА у вигляді таблеток, очних і вушних крапель. Іншими фармацевтичними компаніями аналогічні препарати випускаються під назвами анквін, бактінор, гіраблок, квінолокс, локсон, негафлокс, Норбактин, норілет, Нормакс, нороксін, норфлокс, норфлоксацин, софазін, спектрама, чіброксін, ютібід.

ноліцін має бактерицидну (вбиває чутливу до нього бактеріальну флору) дією і відрізняється тим, що до нього практично не розвивається звикання (резистентність) мікроорганізмів. Він гальмує утворення деяких необхідних для життєдіяльності бактерій ферментів (наприклад, ДНК-гірази), що призводить до неможливості утворення спіралей ДНК і моментальної загибелі бактерій. Бактерицидний ефект проявляється дуже швидко, вже через годину після прийому препарату.

Крім того, ноліцін містить атом фтору, який ще більше посилює активність цього препарату проти більшості чутливих до нього бактерій. Крім активного впливу на звичайну грамнегативну (головним чином) і грампозитивну (деяку частину) мікрофлору, яка викликає більшість інфекцій нирок і сечовивідних шляхів, ноліцін пригнічує життєдіяльність синьогнійної палички — однієї з найбільш стійких по відношенню до антибіотиків бактерій.

При прийомі всередину ноліцін добре всмоктується з шлунково-кишкового тракту, надходить у кров, а звідти тканини (особливо в тканини сечостатевих органів), не проникаючи в центральну нервову систему і в кістки. Всмоктування уповільнюється прийомом їжі (особливо молочної, тому приймати його краще натщесерце) і лікарських препаратів, що нейтралізують кислотність шлункового соку (антацидів). Максимальна концентрація в крові досягається вже через 1-2 години після прийому препарату. Зберігається в організмі до 12 годин, після чого розкладається в печінці (продукти його розпаду — метаболіти також мають деякою активністю), потім виводиться з сечею (в основному) і калом. Тому при виражених порушеннях функції нирок рекомендується встановлювати індивідуальну дозу препарату.

Показання та протипоказання для прийому ноліцін

Прийом ноліцін всередину в таблетках показаний при наступних захворюваннях (тільки після лабораторних досліджень біологічного матеріалу на чутливість мікрофлори до даного антибіотика):

 • інфекціях нирок і сечовивідних шляхів — пієлонефритах, циститах, уретритах (в більшості своїй ноліцін здатний придушувати будь-яку мікрофлору, здатну викликати інфекції нирок і сечовивідних шляхів, у тому числі резистентну до інших антибіотиків);
 • після хірургічних операцій в ділянці нирок і сечовивідних шляхів з метою профілактики гострих інфекцій або загострення хронічних інфекцій;
 • гонококової інфекції, у тому числі з прихованим, невираженим течією;
 • кишкових інфекцій — сальмонельозу, дизентерії, іерсінеоз;
 • для профілактики кишкових інфекцій при тимчасовому перебуванні в районах поширення цих інфекцій (він не пригнічує нормальну мікрофлору кишечника);
 • інфекціях внутрішніх статевих органів чоловіків і жінок (хронічному бактеріальному простатиті, аднекситі — запаленні яєчників у жінок);
 • інфекціях шкіри і м’яких тканин, у тому числі ранових інфекціях, фурункульозі;
 • інфекціях ЛОР-органів (придаткових пазух носа, глотки, гортані, середнього вуха);
 • інфекціях органів зору.
 • Місцево ноліцін застосовують в очних і вушних краплях при інфекціях органів зору та слуху, а також для профілактики цих захворювань.

  Протипоказаннями для прийому ноліцін є підвищена чутливість до компонентів препарату, вік до 15 років, виражені порушення роботи нирок. Під час вагітності і лактації питання про застосування препарату вирішується індивідуально за життєвими показаннями.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.