Низкоуглеводная дієта — шарлатанство або науковий метод?

загрузка...

Низкоуглеводная дієта побудована на обмеженні споживання вуглеводів (злаків, овочів і фруктів з високим вмістом крохмалю) за рахунок збільшення споживання білків і жирів. Існує декілька різновидів низкоуглеводной дієти, що відрізняються обмеженнями за типом і кількістю споживаних вуглеводів.

Призначення низкоуглеводной дієти

Низкоуглеводная дієта зазвичай застосовується для схуднення. На думку дієтологів, деякі Низьковуглеводні дієти, у тому числі дієта Аткінса, крім усунення зайвої ваги, також корисні для здоров’я, оскільки знижують ризик розвитку захворювань серця, деяких видів раку, гіпертонії, цукрового діабету та метаболічного синдрому. Більшість дієт — не тільки низкоуглеводная дієта — сприяють зниженню рівня холестерину і цукру в крові, принаймні, на деякий час. Низкоуглеводная дієта покращує показники холестерину ЛПВЩ і тригліцеридів трохи більше, ніж дієти з великим вмістом вуглеводів. Однак важливо не стільки кількість споживаних вуглеводів, скільки їх якість, тобто джерело. Цільні зерна, боби, овочі, фрукти і нежирні молочні продукти, як правило, набагато корисніше, ніж цукерки, білий хліб і рис, картопляні чіпси та інші нанатуральние джерела вуглеводів.

Кому рекомендована низкоуглеводная дієта

Низкоуглеводная дієта рекомендована тим, хто:

 • хоче змінити звички харчування;
 • воліє продукти, передбачені низьковуглеводній дієтою;
 • шукає дієту для схуднення, яка обмежує споживання певних вуглеводів;
 • прагне поліпшити загальний стан здоров’я.
 • Перш ніж приступати до будь-якої дієти, проконсультуйтеся з лікарем, особливо якщо у вас є хронічні захворювання, у тому числі цукровий діабет.

  Детальніше про низкоуглеводной дієті

  Як випливає з назви, низкоуглеводная дієта обмежує кількість споживаних вуглеводів. Вуглеводи — це тип поживних речовин, які містяться в багатьох продуктах і напоях. Більшість вуглеводів зустрічаються в природі в рослинних продуктах, наприклад, злаках. У готових продуктах харчування вуглеводи містяться у вигляді крохмалю або цукру.

  Натуральні джерела вуглеводів:

 • фрукти;
 • овочі;
 • молоко;
 • горіхи;
 • злаки;
 • насіння;
 • бобові.
 • Наш організм використовує вуглеводи в якості основного джерела енергії. У процесі травлення цукор і крохмаль перетворюються в моносахариди, які потім надходять в кровотік (рівень цукру (глюкози) у крові). З кровотоком глюкоза поширюється по всім клітинам організму, в які проникає за допомогою інсуліну. Частина глюкози використовується організмом для отримання енергії, необхідної для життєдіяльності (як для інтенсивних занять спортом, так і для виконання життєвих функція, в тому числі дихання). Додаткова глюкоза зберігається в печінці, м’язах і інших клітинах для подальшого використання або перетворюється в жир.

  Наукове обгрунтування низкоуглеводной дієти полягає в тому, що інсулін сприяє використанню цукру для отримання енергії, тим самим запобігаючи розщеплення жирів в організмі. Прихильники низкоуглеводной дієти вважають, що зменшення споживання вуглеводів призводить до зниження рівня інсуліну. Як наслідок, організм змушений спалювати накопичений жир для отримання енергії, що в кінцевому підсумку допомагає скинути зайву вагу і знизити ризик розвитку різних захворювань.

  Типове меню низкоуглеводной дієти

  В цілому, акцент у низкоуглеводной дієті зроблений на вживанні білка, тобто м’яса, птиці, риби, яєць і деяких овочів з низьким або нульовим вмістом крохмалю. Низкоуглеводная дієта зазвичай виключає або обмежує споживання злаків, бобів, фруктів, білого хліба, солодощів, макаронних виробів і крохмалистих овочів, а іноді горіхів і насіння. Добовий ліміт вуглеводів в низкоуглеводной дієті становить від 50 до 150 грамів. Деякі Низьковуглеводні дієти радикально обмежують споживання вуглеводів на початковому етапі дієти, а потім поступово збільшують кількість дозволених вуглеводів.

  Ризики і побічні ефекти низкоуглеводной дієти

  Різке і суттєве скорочення вуглеводів в раціоні харчування може призвести до різних тимчасовим побічним ефектам, серед яких:

 • головний біль;
 • запаморочення;
 • слабкість;
 • втома;
 • запор.
 • Крім того, деякі Низьковуглеводні дієти настільки обмежують споживання вуглеводів, що можуть призвести до дефіциту поживних речовин (авітамінозу), що чревато такими проблемами, як запор, діарея і нудота. Деякі Низьковуглеводні дієти, наприклад, дієта Аткінса, передбачають додаткове споживання солі (у невеликій кількості), а також вітамінів або харчових добавок, щоб запобігти побічні ефекти.

  Крім того, відомо, що різке скорочення споживання вуглеводів до менш двадцяти грамів в день може привести до кетозу. Кетоз — стан, при якому в крові підвищений рівень кетонових тіл (моносахариди, продукт розщеплення жирів). Кетоз виникає, коли організму не вистачає цукру (глюкози) для отримання енергії, і він розщеплює жирові відкладення, що і призводить до підвищення рівня кетонів. Проявами кетоза можуть бути нудота, головний біль, розумова втома і неприємний запах з рота.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.