Низька плацентация — чи варто панікувати?

Вагітним жінкам завжди цікаво знати, все, що пов’язано з вагітністю, особливо, якщо це стосується дитини. Часто при будь-якому, навіть найменшому відхиленні від норми протягом вагітності, жінка починає панікувати. Цього робити не варто, адже все пояснити і заспокоїти жінку завжди може акушер-гінеколог жіночої консультації.

Що таке плацента і її правильне прикріплення

Плаценту називають також дитячим місцем. Це тимчасовий орган, який утворюється і працює тільки при вагітності. Але він дуже важливий, так як саме через плаценту дитина сполучається з організмом матері. Звідси до нього надходять необхідні для будови тканин білки, для отримання енергії та підтримки роботи організму — вуглеводи, для правильного обміну речовин — жири, вітаміни і мінеральні речовини. Через плаценту дитина одержує і кисень — без нього організм плоду існувати не може. Виводяться всі продукти обміну також через плаценту. Плацента захищає дитину від інфекції, не допускає імунологічного конфлікту між чужорідними тканинами матері і дитини та постачає обидва організму необхідними для їх розвитку гормонами.

Плацента має вид диска діаметром близько 15 см і масою близько 0,5 кг, який прикріплюється до стінки матки. Її покривають дві пластинки: та, що звернена до плоду (до неї підходить пуповина від плоду), і та, яка прикріплюється до стінки матки. Між пластинками розташовані численні кровоносні судини. Місце прикріплення плаценти має велике значення. У нормі плацента прикріплюється на передній або задній стінці матки ближче до її дна (дно матки знаходиться вгорі) — в цьому місці багато кровоносних судин, тому створюються найбільш сприятливі умови для прикріплення плаценти і становлення матково-плацентарного кровоплину.

Види і причини неправильного прикріплення плаценти

У деяких випадках плацента прикріплюється низько, іноді закриваючи частину або весь вихід з порожнини матки — таке прикріплення називається частковим або повним передлежанням плаценти. Це дуже небезпечний стан, який майже завжди закінчується сильною кровотечею в пологах, тому розродження зазвичай відбувається шляхом кесаревого розтину.

Але буває і таке прикріплення плаценти, коли вона розташована низько, але місця виходу з порожнини матки не досягає. Таке прикріплення називається низьким прикріпленням плаценти або низької плацентацією. Стан це, загалом-то, не небезпечне і не перешкоджає природному розродження, тим не менш, жінка повинна про нього знати і дотримувати ряд умов.

Причиною неправильного прикріплення плаценти є порушення стану слизової оболонки матки (ендометрія), які виникають у результаті перенесених раніше абортів, важких пологів, післяпологовий і послеабортной інфекції, запальних захворювань жіночих статевих органів. Зміни ендометрію перешкоджають імплантації (впровадженню) заплідненої яйцеклітини в потрібному місці і місце імплантації зміщується.

Чим небезпечна низька плацентація

При низькій плацентації плацента розташована всього в декількох сантиметрах від виходу з матки, а так як дитина росте, маса його збільшується, рухи стають все більш активними, то збільшується і тиск на плаценту. Будь-які фізичні навантаження і різкі рухи (особливо, стрибки) збільшують тиск на низько розташовану плаценту і можуть викликати кровотечу.

Під час пологів м’язи матки скорочуються, матка стискається, зменшуючись в об’ємі. Плацента ж не скорочується, тому її кровоносні судини, спаяні із стінкою матки, напружуються, вони можуть порватися і викликати передчасне відшарування плаценти — дуже небезпечний стан, який завжди супроводжується сильною кровотечею.

Низька плацентация може бути небезпечною і для дитини: в нижніх відділах матки проходить менше кровоносних судин, це означає, що дитина може недоодержувати живильні речовини і кисень, через що буде страждати його розвиток.

Саме тому жінки з низькою плацентацією повинні особливо ретельно спостерігатися акушером-гінекологом жіночої консультації. Але не все так погано: плацента може зміщуватися, найчастіше до терміну 33-34 тижня вона піднімається вгору (слідом за зростаючою маткою) і тим самим знімаються всі небезпеки її неправильного прикріплення.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.