Ністатин — таблетки: якщо кандидоз вразив в органи травлення

Патогенні та умовно-патогенні гриби викликають захворювання, які сьогодні широко поширені. Для лікування таких захворювань (мікозів) випускаються різні протигрибкові препарати, які застосовуються у відповідності з чутливістю до них тих чи інших збудників грибкових інфекцій.

Як діють пігулки ністатину

Таблетки ністатину при прийомі всередину діють в основному місцево, на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, після чого більша частина ністатину виводиться з калом. Незначна частина прийнятого внутрішньо ністатину всмоктується в кров, тому, для лікування грибкових інфекцій інших внутрішніх органів, наприклад, органів дихання, його потрібно приймати в дуже великих дозах. Сьогодні це вважається недоцільним, оскільки існують інші, більш ефективні протигрибкові препарати.

Ністатин діє в основному на грибки роду Candida, тому його застосовують для лікування кандидозів (кандидомікозів) — грибкових інфекцій, спричинених цим видом грибів. Ністатин має спорідненість з деякими речовинами, що входять до складу цитоплазматичних мембран клітин грибів роду Candida, він поступає в мембрани та порушує їх проникність, що сприяє призупинення життєдіяльності та руйнуванню грибів. Іноді при лікуванні кандидозу розвивається резистентність (несприйнятливість) збудників цієї грибкової інфекції до ністатину, це небезпечне ускладнення, так як нечутливі до препарату гриби починають швидко розмножуватися і поширюватися по організму. У цьому випадку потрібна негайна заміна ністатітна іншим протигрибковим засобом.

Як проявляється кандидоз органів травлення

Кандидоз може розвиватися на будь-якому відрізку шлунково-кишкового тракту, починаючи з ротової порожнини і глотки і закінчуючи прямою кишкою. Часто уражається весь шлунково-кишковий тракт.

Кандидоз слизової оболонки порожнини рота (молочниця або кандидозний стоматит порожнини рота) проявляється почервонінням і набряком слизових оболонок, на яких з’являються білі творожистие нальоти. Такі ж нальоти можуть виникати і на мові (кандидозний глосит), а також на стінках глотки (кандидозний фарингіт) і на піднебінних мигдалинах. При ураженні глотки хворому стає важко ковтати. Найчастіше кандидозний стоматит виникає у грудних дітей і літніх людей, у яких відмічається зниження імунітету.

При кандидозі стравоходу і шлунку з’являються печія, нудота, порушення апетиту. Часто розвивається і блювота, при цьому в блювотних масах можна помітити білі крихти або навіть плівки — в залежності від ступеня ураження слизових оболонок грибком.

Кандидоз кишечника проявляється метеоризмом — здуттям кишечника через підвищеного газоутворення. Відбувається це тому, що за наявності в кишечнику великої кількості грибків порушується процес травлення їжі. Виникають також виснажливі, тривало перебігають проноси, в результаті чого хворий позбавляється частини необхідних для обміну речовин харчових інгредієнтів. Стілець зазвичай буває зі слизом, можуть зустрічатися і прожилки крові.

Таблетки ністатину в лікуванні кандидозу органів травлення

Так як ністатин діє в основному місцево, на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, його часто застосовують при кандидозі органів травлення. Якщо ж є підозра на кандидоз бронхо-легеневої або сечовивідної систем, то застосовуються інші протигрибкові лікарські препарати.

При кандидозних стоматитах, глосситах і фарингітах таблетки ністатітна можна смоктати — це буде більш ефективно, ніж просто ковтати. Можна розсмоктувати таким чином по таблетці (500000 ОД) шість-вісім разів у день. Маленьким дітям таблетки розтирають і присипають порошком слизові оболонки також кілька разів на день, використовуючи при цьому однією-півтори таблетки по 250000 ОД на добу.

При кандидозі стравоходу, шлунка і кишечника ністатин призначається всередину дорослим по одній-дві таблетки (по 500000 ОД в таблетці) чотири рази на день протягом не менше двох тижнів. Дітям призначається менша доза залежно від віку.

Побічні ефекти

Таблетки ністатину при прийомі всередину можуть чинити негативний вплив на печінку, тому їх не можна застосовувати при захворюваннях печінки з порушенням її функції. Не можна застосовувати ністатин і при запальних процесах в підшлунковій залозі (панкреатитах), а також при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. І, звичайно, таблетки ністатину не призначають при індивідуальній непереносимості цього препарату.

Ністатин нетоксичний і прекрасно переноситься при прийомі всередину. Іноді при його прийомі можуть з’явитися такі явища, як зниження е апетиту, нудота, блювота і пронос. Можливі й алергічні реакції.

Таблетки ністатітна і сьогодні застосовуються для лікування кандидозу.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.