Ністатин — свічки: допоможуть при кандидозі статевих органів і прямої кишки

Ністатин випускається у вигляді вагінальних і ректальних свічок, які діють місцево на слизову оболонку зовнішніх статевих органів жінки або прямої кишки. А так як до цього протигрибкового препарату чутливі в основному дріжджоподібні грибки роду Candida, то і застосовують його для лікування кандидозів.

Застосування вагінальних свічок з ністатином

Вагінальні свічки з ністатином застосовуються в основному для лікування кандидозних уражень зовнішніх статевих органів у жінок. Проявляється кандидоз зовнішніх статевих органів у жінок (молочниця) у вигляді почервоніння та набряку слизових оболонок, які супроводжуються сильним печінням і сверблячкою. При цьому на слизових оболонках статевих органів з’являються творожистие нальоти, які спочатку легко відділяються від поверхні слизової оболонки, а потім розростаються, перетворюються у щільні плівки і відділяються вже насилу, а слизова оболонка після їх відділення починає кровоточити.

Призначати ністатин у вагінальних свічках повинен лікар після попереднього посіву виділень із статевих органів на ідентифікацію збудника і визначення його чутливості до різних протигрибкових препаратів. Якщо цього не зробити, то нечутливі до Нистатину збудники кандидозу будуть і далі розмножуватися і поширюватися на інші органи і системи.

Дозування і курс лікування

При вагінальному кандидозі ністатин призначають у вагінальних свічках. Перед введенням ністатину необхідно провести гігієнічні процедури у вигляді обмивання статевих органів з милом зовні і просто водою зсередини, там, де розташовані слизові оболонки. Після проведення гігієнічних процедур свічка з ністатином (250000 або 500000 ОД — дозування визначається лікарем) вводиться глибоко в піхву вранці і ввечері.

Курс лікування триває зазвичай не менше двох тижнів. Після цього знову проводиться посів виділень із піхви для контролю излеченности. Якщо у жінки є постійний статевий партнер, то лікування проводиться і йому, для цього застосовується ністатинова мазь. Статеве життя під час курсу лікування ністатином повинна бути призупинена.

Вагінальні свічки призначаються також при антибактеріальної терапії запальних процесів жіночих статевих органів, коли призначаються антибіотики, що сприяють знищенню нормальної мікрофлори піхви. Це викликає швидке розростання умовно-патогенної мікрофлори, в тому числі і грибків роду Candida. Щоб цього не трапилося, одночасно з антибактеріальною терапією призначаються і вагінальні свічки з ністатином.

Для того щоб не виник рецидив молочниці, при лікуванні вагінальними свічками з ністатином на шкіру промежини і внутрішньої поверхні стегон рекомендується два рази на день наносити ністатіновую мазь.

Іноді розвивається резистентність (несприйнятливість) грибків роду Candida до ністатину, в цьому випадку вона поширюється і на інші полієнових антибіотики, наприклад, на один з найсильніших антибіотиків цього ряду амфотерицин В. Якщо застосовувати свічки з ністатином одночасно з іншим протигрибковим препаратом — клотримазолом, то ефективність клотримазолу знижується.

Застосування ректальних свічок з ністатином

Ректальні свічки з ністатином застосовуються при ураженні грибками роду Candida нижніх відділів кишечнику, головним чином, прямої кишки. У цьому випадку головними симптомами є сильний свербіж і печіння в області заднього проходу. Може уражатися і шкіра навколо заднього проходу, що з’являється у вигляді її почервоніння і припухлості. Стілець при цьому може бути оформленим, але з домішкою слизу та інколи — крові.

Найчастіше причиною поразки прямої кишки є поширення кандидозу статевих органів. Таке ускладнення потрібно відразу ж починати лікувати, інакше кандидоз може поширитися висхідним шляхом на весь шлунково-кишковий тракт. Через вихідний отвір сечовипускального грибки роду Candida можуть також проникнути в сечовивідні шляхи та нирки.

Ректальні свічки призначають по одній свічці (250000 або 500000 ОД — за призначенням лікаря) двічі на день. Їх вводять в пряму кишку ввечері перед сном і після сну, вранці протягом не менше двох тижнів. Так як свічки діють тільки місцево, практично не всмоктуючись у кров, іноді їх призначення поєднують з призначенням таблеток всередину. У разі неефективності лікування ністатином призначаються інші протигрибкові лікарські препарати.

Побічні ефекти

Лікування ністатином у свічках (як вагінальних, так і ректальних) протипоказане при індивідуальній непереносимості цього препарату, вагітності і годуванні дитини грудьми.

Побічних ефектів при застосуванні свічок з ністатином практично не буває, за винятком алергічних реакцій.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.