Ністатин — допоможе при кандидозі

Кількість грибкових інфекцій збільшується з кожним роком. Це пов’язано зі зниженням імунітету, викликаним хронічними захворюваннями, частим безконтрольним прийомом антибіотиків, стресами і високими нервово-психічними навантаженнями. Тому протигрибкові препарати користуються постійним попитом.

Що таке кандидоз

Кандидоз — це захворювання, викликане дріжджоподібними грибками роду Candida. Ці грибки часто є природними мешканцями наших слизових оболонок, при нормальному імунітеті кількість їх не збільшується, і вони не можуть долати природних бар’єрів — шкіри і слизових оболонок. Але при зниженні імунітету грибки роду Candida починають швидко розмножуватися, проникають в глибокі шари шкіри і слизових оболонок і викликають захворювання — кандидоз. Якщо кандидоз не лікувати, він може поширитися на внутрішні органи. Існує і генералізований кандидоз, що вражає весь організм.

Ністатин при лікуванні кандидозу

Ністатин — це антибіотик з протигрибковою дією. Вже багато років ністатином лікують кандидоз, так як грибки роду Candida виявляють чутливість до цього препарату. Звикання грибків роду Candida до Нистатину розвивається повільно, але, тим не менше, воно зустрічається і в такому випадку розвивається суперінфекція. Тому перед призначенням протигрибкових препаратів потрібно обов’язково зробити аналіз на чутливість збудників інфекції до протигрибкових лікарських препаратів.

Ністатин має спорідненість з деякими речовинами, що входять до складу мембран клітин грибків роду Candida. Він проникає в мембрани та порушує їх проникність, в результаті чого клітини грибів втрачають здатність розмножуватися і поступово руйнуються.

Ністатин дуже мало всмоктується в кров навіть при прийомі всередину, при місцевому і зовнішньому застосуванні в кров потрапляє ще менша кількість препарату, до того ж він там не накопичується. При прийомі всередину ністатин в основному має місцеву дію в кишечнику і в незмінному вигляді виводиться з організму з калом.

Випускається ністатин в таблетках для прийому всередину, у вагінальних та ректальних свічках і у вигляді мазі.

При яких захворюваннях ністатин приймають внутрішньо

Всередину ністатин призначається при кандидозі шлунково-кишкового тракту, який найчастіше розвивається при тривалому прийомі антибіотиків або при різкому зниженні імунітету (наприклад, після променевої терапії онкологічних захворювань).

Проявляється кандидоз шлунково-кишкового тракту порушенням апетиту, утрудненим ковтанням, нудотою. Іноді виникає блювота, при цьому в блювотних масах присутні творожистие плівки. З’являється також здуття живота і пронос (в калових масах багато слизу), може підвищуватися температура.

Кандидоз може поширюватися і на органи дихання, викликаючи різні симптоми їх ураження. Раніше і ці поразки лікувалися за допомогою ністатину, але сьогодні є більш ефективні протигрибкові препарати, які набагато краще всмоктуються в шлунково-кишковому тракті або вводяться парентерально (внутрішньом’язово або внутрішньовенно). Але такі препарати дають і набагато більше побічних ефектів.

При кандидозі шлунково-кишкового тракту ністатин призначають по одній-дві таблетки (500000 ОД в таблетці) три-чотири рази на день протягом не менше двох тижнів. Дозування і тривалість курсу лікування встановлюється лікарем.

Місцеве та зовнішнє застосування ністатину

Місцево ністатин застосовується при кандидозі статевих органів у жінок і кандидозних ураженнях прямої кишки. Для цього випускаються вагінальні і ректальні свічки.

Проявляється кандидоз піхви (молочниця) у вигляді почервоніння і набряку статевих органів, на яких з’являються творожистие виділення. Запальний процес може переходити на шкіру промежини і внутрішньої поверхні стегон. Ністатин в цьому випадку призначається по свічці двічі на день у вигляді вагінальних або ректальних свічок. При кандидозі статевих органів лікування проводиться одночасно обом статевим партнерам, статеве життя на час лікування переривається.

Зовнішньо ністатин застосовується при кандидозі шкіри, який проявляється почервонінням, набряком і мокнути. Ністатин при цьому застосовується у вигляді мазі, яку наносять на уражені ділянки шкіри двічі на день.

Побічна дія ністатину і протипоказання для його прийому

Ністатин звичайно добре переноситься, але все ж при його прийомі можуть виникати нудота, блювання, пронос, алергічні реакції у вигляді шкірного висипу (у тому числі кропив’янки) і подразнення шкіри і слизових оболонок при зовнішньому застосуванні. Останнім часом збільшився ризик розвитку суперінфекції — розмноження грибів роду Candida, не чутливих до ністатину, це дуже небезпечно і вимагає негайної відміни ністатину з переходом на застосування іншого протигрибкового препарату.

Протипоказано застосування ністатину в будь лікарській формі при його індивідуальній непереносимості. Для прийому всередину протипоказаннями є захворювання печінки з порушенням її функції, панкреатит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, вагітність і годування дитини грудьми.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.