Нікотиновий пластир — чи так він ефективний?

загрузка...

Те, що куріння — шкода, знають усі і вже в середньому віці багато хто намагається позбутися цієї звички. Але, як виявляється, це не так просто: курити не просто сильно хочеться, воно стає буквально життєво необхідним, як ковток повітря. Чому ж виникає така тяга до сигарет і що робити тим, хто хоче кинути курити?

Як формується нікотинова залежність

Будь залежності формуються за одним принципом. Всі речовини, здатні викликати залежність, володіють психоактивними властивостями. Наприклад, після сигарети людина заспокоюється, відчуває приплив бадьорості і гарного настрою. Спочатку людина просто хоче повторити цей приємний ефект, але з часом він розуміє, що без сигарети йому як би чогось не вистачає, з’являється сильна тяга до паління — це психічна залежність. А потім непомітно виявляється, що якщо хочеш кинути палити, то організм цього активно пручається: з’являється нездужання, нудота, слабкість, дратівливість, безсоння, тремтіння рук і так далі. Такий стан називається абстиненцією або синдромом відміни. Людині стає настільки погано, що всі його благі наміри тут же випаровуються — одна сигарета — і все знову чудово. Це друга стадія залежності — фізична, вона полягає в тому, що нікотин став складовим елементом обмінних процесів і без нього організму дійсно стає погано. Виходить замкнуте коло: нікотин різко негативне, токсичний вплив на організм, але при цьому життєво необхідний йому. Розірвати це замкнуте коло не так-то просто. Одним з найдієвіших способів лікування тютюнопаління є нікотинові пластирі.

Механізм дії нікотинових пластирів

Нікотинові пластирі містять нікотин, який проникає в організм через шкіру і знімає стан абстиненції. Поступово зменшується і психічна тяга до сигарет (бажання покурити). Саме на цьому принципі побудований механізм дії всіх замінників нікотину, які випускаються у вигляді пластирів, жувальної гумки і так далі. Але для того, щоб такий пластир дійсно допоміг кинути палити, людина, перш за все, повинен сам цього хотіти і активно діяти в цьому напрямку.

У російських аптеках продається пластир «Нікоретте» фармацевтичної компанії Пфайзер Хелс АБ (Швеція), розрахований на 16-годинне дію. Випускаються пластирі з дозуванням 15, 10 і 5 мг. При використанні нікотинового пластиру людина може собі дозволити поступово, без яких неприємних відчуттів, знижувати кількість випалених сигарет в день. А так як вночі люди зазвичай не курять, час дії пластиру «Нікоретте» 16 годин, воно розраховане на те, що решта 8:00 людина повинна спати. За допомогою пластиру можна і просто зменшити кількість випалених сигарет, не відмовляючись від куріння повністю. Теж буде користь.

Основний обсяг нікотину переходить з пластиру на шкіру, звідки всмоктується в кров. Залишилася незначна частина (близько 5%) поступово випаровується. Максимальна концентрація нікотину в крові з’являється через 6-10 годин. Виводиться нікотин через печінку (з калом), нирки (з сечею) і легкі (волога, з повітрям, що видихається). Нікотин майже не зв’язується з білками плазми, тому не взаємодіє з іншими лікарськими речовинами і не впливає на перебіг різних захворювань.

При порушенні функції печінки і нирок концентрація нікотину в плазмі крові підвищується. Невелике зниження виведення нікотину з сечею відзначається і в літньому віці.

При використанні пластиру понад 16 годин концентрація нікотину протягом наступних 8 годин знижується.

Показання та протипоказання до застосування

Показанням для застосування нікотинового пластиру є:

 • лікування тютюнової залежності у пацієнтів, охочих кинути палити, шляхом зниження потреби в нікотині; зняття абстиненції, що виникає при відмові від куріння;
 • зниження числа викурених сигарет на день.
 • Протипоказання для застосування нікотинового пластиру — підвищена чутливість до нікотину або інших компонентів пластиру і годування грудьми дитини.

  З обережністю і тільки після консультації з лікарем нікотиновий пластир застосовується при важких захворюваннях внутрішніх органів, особливо, при захворюваннях серцево-судинної системи, порушеннях функції печінки і нирок, при загостренні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.

  При вагітності пластир застосовувати можна тільки з дозволу лікаря. При цьому потрібно знати, що існує ризик негативного впливу нікотину на плід, але він значно менший, ніж та шкода, яка завдається плоду курінням матері.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.