Нікотинова кислота — застосування: при порушеннях обміну речовин

загрузка...

Нікотинова кислота (вітамін РР, вітамін В3) широко застосовується при лікуванні самих різних захворювань, так як впливає на обмін речовин (збільшується швидкість окислювально-відновних реакцій) — механізм, який лежить в основі будь-якої хвороби.

Застосування нікотинової кислоти при пелагрі

Пелагра — це захворювання, пов’язане з недостатнім надходженням в організм або неповним засвоєнням їм нікотинової кислоти і триптофану. Виникає вона переважно в тих країнах, де головним продуктом харчування є кукурудза і населення майже не вживає тваринного білка. У кукурудзі міститься також амінокислота лейцин, гальмує утворення в організмі коферментів, до складу яких входить нікотинова кислота. При цьому захворюванні уражаються шлунково-кишковий тракт (проноси, запалення язика), шкіра (почервоніння, набряк, свербіж) і центральна нервова система (недоумство).

Нікотинову кислоту або нікотинамід при цьому захворюванні призначають внутрішньо у великих дозах, по 100 мг 3 рази на день через півгодини після їди протягом 2 — 3 тижнів.

Застосування нікотинової кислоти при захворюваннях органів травлення

Прийом нікотинової кислоти всередину стимулює секрецію шлункового соку, тому її завжди призначають при гастритах зі зниженою секрецією.

Але і при інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту в стані ремісії (поза загостренням) нікотинова кислота також показана, так як вона розширює дрібні кровоносні судини і сприяє приливу крові до внутрішніх органів. В результаті в області шлунково-кишкового тракту поліпшується обмін речовин, що сприяє одужанню або подовженню періоду ремісії. Застосовується нікотинова кислота при гастритах, гастродуоденітах, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічних панкреатитах, ентероколітах і колітах.

Не можна приймати нікотинову кислоту всередину при загостренні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, так як вона стимулює секрецію шлункового соку, що підсилить біль і інші прояви захворювання. Крім того, розширення кровоносних судин шлунка може призвести до шлункової кровотечі.

Застосовують нікотинову кислоту і в тому випадку, коли вона надходить в організм з їжею в достатній кількості, але з якихось причин не може засвоюватися. Таке відбувається, наприклад, при синдромі мальабсорбції, коли порушується всмоктування їжі в тонкому кишечнику. Це може відбуватися внаслідок різних причин, наприклад, після видалення шлунка, при захворюваннях печінки і підшлункової залози.

При захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів також призначають нікотинову кислоту — вона сприяє кращому кровопостачанню печінки, поліпшення в її клітинах обмінних процесів і розширенню жовчовивідних шляхів, що попереджує застій жовчі. Не можна застосовувати нікотинову кислоту довгостроково, більше місяця — це може призвести до порушення функції печінки. Не варто застосовувати її і при важких захворюваннях печінки зі стійкими порушеннями її функції.

Застосування нікотинової кислоти при серцево-судинних захворюваннях

Нікотинова кислота позитивно впливає на обмін речовин і зменшує явища атеросклерозу, на тлі якого розвиваються такі тяжкі серцево-судинні захворювання, як ішемічна хвороба серця (ІХС), ішемія мозку та облітеруючий ендартеріїт. Причина цих захворювань — закупорка живлять органи артерій атеросклеротичними бляшками.

Застосування нікотинової кислоти при атеросклерозі і пов’язаних з ним захворюваннях серцево-судинної системи покращує перебіг цих захворювань і перешкоджає утворенню нових атеросклеротичних бляшок. Тим не менш, при важких формах атеросклерозу і стабільно високому артеріальному тиску призначати нікотинову кислоту потрібно з обережністю, а її внутрішньовенне введення протипоказане. Небезпечно внутрішньовенне і внутрішньом’язове введення нікотинової кислоти і при низькому артеріальному тиску.

Застосування нікотинової кислоти при мляво гояться ранах і трофічних виразках

При мляво гояться ранах застосування нікотинової кислоти викликає прилив крові до патологічного вогнища, що покращує живлення уражених тканин, покращує обмінні процеси в них і сприяє активізації відновлювальних процесів. У цьому випадку нікотинову кислоту часто призначають внутрішньом’язово і навіть внутрішньовенно крапельно.

Трофічні виразки часто виникають на тлі варикозного розширення вен, яке супроводжується підвищеним згортанням крові та схильністю до утворення тромбів. Нікотинова кислота сприяє не тільки приливу крові і активізації обмінних процесів, але і розрідженню крові, що в деякій мірі попереджає тромбоутворення і ще більш поліпшує перебіг захворювання. Тому при трофічних виразках нікотинову кислоту в цьому випадку призначають курсами, як у вигляді прийому всередину, так і внутрішньом’язово.

Нікотинова кислота є прекрасним засобом для лікування багатьох захворювань. Її можна застосовувати і у вигляді самостійних курсів, і в складі комплексного лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.