Нікотинова кислота: у чому її користь для людини?

загрузка...

Нікотинова кислота — це вітамін, який бере участь у всіх видах обміну речовин, так як вона сприяє протіканню окислювально-відновних реакцій, які є основою обміну речовин в цілому. Але нікотинова кислота може давати і побічні ефекти, тому при деяких захворюваннях вона протипоказана.

Як діє нікотинова кислота

Нікотинова кислота або вітамін РР поступає в організм з їжею (з м’ясом, печінкою, нирками, рибою, молочними продуктами, овочами, фруктами, гречаною кашею) і перетворюється в нікотинамід. Нікотинамід також може надходити в організм у їжею або вироблятися в організмі з триптофану. Триптофан є незамінною амінокислотою, яка надходить в організм людини з тваринним білком — м’ясом, рибою, яйцями і молочними продуктами.

В організмі людини нікотинамід вступає в біохімічні реакції, які становлять обмін речовин, у вигляді коферменту — складової частини ферментів (речовин прискорюють біохімічні реакції), які беруть активну участь в окисно-відновних реакціях. Останні є основним видом біохімічних реакцій, що входять в обмін речовин.

Такий вплив на обмінні процеси дозволяє нікотиновій кислоті впливати на всі види обміну — вуглеводний, жировий і білковий. Особливий вплив цей вітамін надає на жировий (ліпідний) обмін, за що і отримав назву гиполипидемического вітаміну. Під його впливом, перш за все, приходить в норму холестериновий обмін: знижується загальна кількість холестерину в крові і кількість «поганого» холестерину (з нього утворюються холестеринові бляшки, що забивають кровоносні судини) і збільшується кількість «хорошого» холестерину, який бере участь у всіх видах обміну.

Під дією нікотинової кислоти розширюються дрібні кровоносні судини, що поліпшує кровопостачання внутрішніх органів, а також жовчовивідні та сечовивідні шляхи (знімається застій в області печінки і нирок).

Нікотинову кислоту називають також протипелагричним вітаміном, оскільки саме її нестача призводить до розвитку пелагри — порушення обміну речовин, яке приводить до ураження шкіри, недоумства і хронічного поносу.

Вітамін РР знайшов широке застосування в медичній практиці, його застосовують при самих різних захворюваннях, що сприяє поліпшенню їхнього перебігу.

Кому призначають нікотинову кислоту і кому вона протипоказана

Перш за все, нікотинову кислоту призначають при пелагрі, що призводить до значного поліпшення стану хворих.

Показаний прийом нікотоновой кислоти при тривало протікаючих хронічних захворюваннях, які супроводжуються порушенням кровопостачання внутрішніх органів. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту нікотинову кислоту призначають при гастритах зі зниженою кислотністю, а також при будь-яких захворюваннях шлунка і кишечника поза загостренням. Особливо потребують нікотиновій кислоті хворі, у яких з тих чи інших причин порушений процес всмоктування їжі в тонкому кишечнику і хворі після операції видалення шлунка.

Показана нікотинова кислота і при захворюваннях печінки, серця і легенів. Позитивний вплив нікотинової кислоти на холестериновий обмін робить її незамінною при таких наслідках атеросклерозу, як ішемічна хвороба серця і облітеруючий ендартеріїт (звуження просвіту периферичних артерій, яке може призводити до некрозу тканин, які вони живлять).

Позитивний вплив нікотинової кислоти дозволило застосовувати її при легких формах цукрового діабету.

Протипоказанням для призначення нікотинової кислоти є підвищена чутливість до неї організму хворого, дитячий вік до двох років, загострення виразкової хвороби — для прийому таблеток; високий артеріальний тиск, порушення функції нирок, подагра і дитячий вік — для внутрішньом’язового та внутрішньовенного введення.

Побічні ефекти, які можуть виникати під час лікування нікотиновою кислотою

Нікотинова кислота є досить ефективним засобом, тому не позбавлена і від побічних ефектів:

 • з боку органів кровообігу — почервоніння шкіри обличчя та верхньої половини тулуба, які супроводжуються почуттям поколювання і печіння; якщо нікотинову кислоту вводити внутрішньом’язово або внутрішньовенно занадто швидко, то можливе різке зниження артеріального тиску і навіть непритомність;
 • з боку центральної та периферичної нервової системи — відчуття повзання мурашок по тілу, оніміння ділянок тіла (парестезії), запаморочення;
 • з боку печінки — жирова дистрофія печінки, порушення функції печінки;
 • при тривалому застосуванні — порушення функції нирок і печінки, порушення засвоєння глюкози клітинами тканин різних органів і систем;
 • інші побічні ефекти — болючість у місці внутрішньом’язового введення нікотинової кислоти.
 • Нікотинова кислота є життєво необхідним вітаміном.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.