Нікотинова кислота — свідчення: регулює обмін речовин

загрузка...

Нікотинова кислота виявляє різноманітний вплив на організм, що дозволяє застосовувати її при багатьох захворюваннях. Це і захворювання шлунково-кишкового тракту, і багато захворювань органів кровообігу, розвинулися на тлі атеросклерозу, і пелагра.

Чому нікотинову кислоту застосовують при багатьох захворюваннях

Справа в тому, що нікотинова кислота активно впливає на всі види обміну речовин — вуглеводний, жировий і білковий, так як входить до складу ферментів, що прискорюють окислювально-відновні реакції — основні реакції обміну речовин. Особливо активно впливає нікотинова кислота на жировий обмін: вона відновлює холестериновий обмін шляхом зниження кількості загального холестерину крові та «поганого» холестерину, з якого утворюються холестеринові бляшки, що забивають кровоносні судини і збільшує кількість корисного холестерину, що приймає активну участь в обміні речовин. Це дозволяє з успіхом застосовувати нікотинову кислоту при багатьох захворюваннях, що виникають «з вини» атеросклерозу — ішемічної хвороби серця (ІХС), ішемії головного мозку, облітеруючому ендартеріїті (закупорці периферичних артерій).

Крім того, нікотинова кислота сприяє розширенню дрібних кровоносних судин (капілярів), що викликає приплив крові і поліпшення кровопостачання того або іншого органа. Це прискорює процеси відновлення тканин, загоєння ран і трофічних виразок.

Всі ці властивості дозволяють активно застосовувати нікотинову кислоту і при багатьох захворюваннях шлунково-кишкового тракту, але тільки в стані ремісії (поза загостренням).

Показання для призначення нікотинової кислоти

Нікотинову кислоту призначають при багатьох захворюваннях і станах. Основне застосування вона знаходить при пелагрі — захворюванні, викликаному недоліком нікотинової кислоти. Порушення обміну речовин, які при цьому виникають, викликають ураження шкіри (почервоніння, набряклість та свербіж), шлунково-кишкового тракту (ураження всіх відділів — мови, шлунка і кишечника) і головного мозку (розвивається слабоумство). Якщо захворювання не зайшла занадто далеко і не супроводжується тяжкими ураженнями центральної нервової системи, то після лікування нікотиновою кислотою воно проходить.

Призначають нікотинову кислоту і при різних шлунково-кишкових захворюваннях: гастритах зі зниженою секрецією, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, ентеритах і колітах різного походження, хронічних панкреатитах. Але застосовувати нікотинову кислоту в даному випадку потрібно тільки під час ремісії захворювання, тобто поза загостренням. Особливо обережно потрібно приймати нікотинову кислоту при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки: під час загострення нікотинова кислота може посилити секрецію шлункового соку, розширити кровоносні судини, що збільшить ризик загострень захворювань і кровотеч.

Зустрічаються такі захворювання шлунково-кишкового тракту, які перешкоджають всмоктуванню нікотинової кислоти та інших компонентів їжі в тонкій кишці. Такий стан називається синдромом мальабсорбції. Цей синдром супроводжує багато захворювань шлунково-кишкового тракту. У такому випадку нікотинова кислота призначається парентерально — внутрішньом’язово або внутрішньовенно. Деякі спадкові захворювання супроводжуються порушенням обміну речовин, наприклад, засвоєнням амінокислоти триптофану (хвороба Хартнупа), з якого в організмі також виробляється нікотинова кислота.

Іноді причиною недостатнього надходження нікотинової кислоти є неправильне харчування: постійне дотримання монодієти, відсутність у харчовому раціоні тваринних білків, овочів і фруктів. У цьому випадку нікотинова кислота також призначається курсами у вигляді прийому всередину або у вигляді ін’єкцій.

Недолік нікотинової кислоти виникає після важких інфекцій, які супроводжувалися високою температурою, на тлі довгостроково протікають інфекційно-запальних процесів. У такому випадку також призначається нікотинова кислота, але тільки поза загостренням захворювання. При хронічних гепатитах і цирозах печінки, якщо мається значне порушення функції печінки, нікотинову кислоту не призначають.

При атеросклерозі і різних захворюваннях з ним пов’язаних (ІХС, облітеруючий ендартеріїт) призначення нікотинової кислоти сприяє поліпшенню обміну холестерину, розширенню кровоносних судин і кращому кровопостачанню органів і тканин.

Застосовують нікотинову кислоту і при загоюються і трофічних (пов’язаних з порушенням кровопостачання) виразках. Поліпшення обміну речовин і кровопостачання тканин призводить до швидкого їх загоєнню.

Нікотинова кислота — це вітамін, який допомагає відновити нормальну функцію багатьох органів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.