Нікотинова кислота — протипоказання: стежте за тиском

загрузка...

Нікотинова кислота робить активний вплив на організм людини, тому вона не може не мати протипоказань для застосування. Надає нікотинова кислота і побічні ефекти, які можуть негативно позначатися на перебігу деяких захворювань.

Які побічні ефекти властиві нікотиновій кислоті

Нікотинова кислота може викликати ряд побічних ефектів, в основному вони пов’язані з вивільненням у процесі дії нікотинової кислоти гістаміну. При цьому з’являється почервоніння шкіри обличчя, верхньої половини тулуба і рук, печіння і поколювання в місці почервоніння. Можуть також виникати запаморочення, різке зниження артеріального тиску (особливо при різкому переході з горизонтального положення у вертикальне — якщо препарат вводився парентерально, тобто внутрішньом’язово або внутрішньовенно, цей стан називається ортостатичною гіпотензією). Збільшується секреція шлункового соку, виникають такі порушення, як нудота, пронос, шкірний свербіж.

Не завжди побічні ефекти вимагають відміни препарату, при відсутності протипоказань до його застосування організм поступово адаптується до виділення гістаміну і вже реагує не так бурхливо, поступово все ефекти, пов’язані з гістаміном, сходять нанівець.

Але іноді потрібен перегляд призначених доз та тривалості застосування нікотинової кислоти. Якщо застосовувати нікотинову кислоту на протязі тривалого часу, то можуть з’явитися порушення апетиту, блювання, пронос, порушення функції печінки (аж до її жировій дистрофії), подразнення слизової оболонки шлунку з формуванням ерозій і виразок (особливо, якщо хворий страждає виразковою хворобою шлунка і дванадцятипалої кишки), порушення з боку серцево-судинної системи (зниження артеріального тиску, порушення серцевого ритму), порушення функції нирок, загострення цукрового діабету.

Протипоказання для застосування нікотинової кислоти

Протипоказань для призначення нікотинової кислоти не так багато, тим не менше, їх потрібно враховувати, інакше не уникнути ускладнень.

Так, прийом нікотинової кислоти протипоказаний при загостренні захворювань шлунково-кишкового тракту, особливо, при загостренні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки. Стимуляція секреції шлункового соку в поєднанні з розширенням кровоносних судин може призвести до загострення виразкової хвороби і шлункової кровотечі. Небезпечно призначати нікотинову кислоту і при загостренні виразкового коліту (запаленні товстого кишечника) — це також може викликати кровотечу.

Не дозволяється застосування нікотинової кислоти в таблетках у віці до двох років, а парентерально — дітям будь-якого віку. Різке розширення кровоносних судин може викликати таке ж різке зниження артеріального тиску, аж до колапсу. C обережністю слід приймати нікотинову кислоту всередину при глаукомі, подагрі, порушенні функції нирок та печінки, низькому артеріальному тиску, схильністю до кровотеч.

Парентеральне введення нікотинової кислоти не рекомендується при занадто високому або низькому артеріальному тиску, вираженому атеросклерозі, деяких порушеннях обміну речовин (наприклад, при подагрі), тяжких захворюваннях нирок зі значним зниженням їх функції.

Особливості лікування нікотиновою кислотою

Вважається, що не варто застосовувати нікотинову кислоту для лікування порушень жирового обміну у хворих на цукровий діабет — зміни в кровоносних судинах при цукровому діабеті можуть викликати різні ускладнення при застосуванні нікотинової кислоти.

При тривалому лікуванні нікотинової кислотою і застосуванні її високих доз потрібно стежити за роботою печінки — порушення її функції зустрічаються в таких випадках достатньо часто. Якщо з’являються ознаки токсичного впливу нікотинової кислоти на клітини печінки, то рекомендується включати в їжу продукти, багаті метіоніном. Метіонін є незамінною амінокислотою і має ліпотропні ефектом — видаляє з печінки надлишки жиру і перешкоджає формуванню жирової дистрофії печінки. Багаті метіоніном молочні продукти, особливо, сир.

Ін’єкції нікотинової кислоти дуже болючі, тому, якщо є можливість призначити нікотинову кислоту всередину, то цій формі слід віддати перевагу. При прийомі всередину дозу препарату краще нарощувати поступово — так можна уникнути побічних ефектів. Приймати таблетки потрібно після їжі, не розжовуючи і запивати водою.

Обережність потрібна при призначенні нікотинової кислоти одночасно з лікарськими препаратами, які знижують артеріальний тиск (може наступити різке його зниження) і антикоагулянтами (нікотинова кислота також знижує в’язкість крові, що в поєднанні з розширенням кровоносних судин може сприяти кровотеч).

Нікотинова кислота є вітаміном, тим не менш, вона має достатньо протипоказань та побічних ефектів, тому призначати її повинен лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.