Нікотинова кислота — інструкція: порадьтеся з лікарем

загрузка...

Нікотинова кислота або вітамін РР ( вітамін В3) є специфічним протипелагричним засобом, про що говорить і сама назва (РР — застережливий пелагру). Але, крім того, цей вітамін володіє і рядом інших властивостей, що дозволяють застосовувати його при різних захворюваннях.

Механізм дії нікотинової кислоти

Механізм дії всіх вітамінів полягає у тому, що вони входять в якості складового елементу (коферменту) до складу ферментів, багаторазово прискорюють будь біохімічні реакції. Нікотинова кислота перетворюється в організмі в нікотинамід і входить в складі коферменту в ферменти кодегідрази I (діфосфопірідіннуклеотід — НАД) і кодегідрази II (тріфосфопрірідіннуклеотід — НАДФ), які переносять водень і фосфат і здійснюють окислювально-відновні реакції.

Крім того, нікотинова кислота, покращує вуглеводний, жировий і білковий обмін, обмін пуринів (з них будуються нуклеїнові кислоти — основа ДНК і РНК), бере участь у тканинному диханні (поглинанні клітинами тканин кисню і виділення вуглекислого газу), глікогеноліз (розщепленні глікогену, який накопичується в печінці і м’язах, до глюкози), синтезі різних біологічно активних речовин. Вона робить позитивний вплив при таких захворюваннях, як цукровий діабет, захворювання печінки, серця, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки та ентероколіти (запальні процеси в кишечнику), мляво гояться ранах і виразках.

Особливо активно нікотинова кислота впливає на жировий обмін, володіючи гіліпідеміческой (знижує кількість ліпідів у крові) активністю. Вона викликає зниження загального рівня холестерину крові та шкідливих для організму ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) і особливо тригліцеридів (саме ці речовини сприяють утворенню шкідливого холестерину, що відкладається у вигляді бляшок у кровоносних судинах). Одночасно вона підвищує вміст у крові ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) — попередників корисного холестерину, який бере участь в обміні речовин, перешкоджає відкладенню в кровоносних судинах холестеринових бляшок.

Під дією нікотинової кислоти розширюються дрібні кровоносні судини, поліпшується циркуляція крові і кровопостачання внутрішніх органів, у тому числі головного мозку. Під дією нікотинової кислоти злегка знижується в’язкість крові, що перешкоджає утворенню тромбів.

Нікотинова кислота є специфічним протипелагричним засобом. Основними ознаками пелагри є пронос, шорстка шкіра (дерматит), придбане слабоумство (деменція), запалення язика. Проходять всі ці симптоми під дією нікотинової кислоти.

Зниження загального холестерину і ЛПНЩ відзначається через кілька днів після початку лікування нікотиновою кислотою, зниження кількості тригліцеридів крові — вже через кілька годин після прийому.

Міститься нікотинова кислота в органах тварин (м’язах, печінці, нирках), молочних продуктах, рибі дріжджах, овочах, фруктах, гречаній крупі. В організмі нікотинова кислота утворюється з амінокислоти триптофану.

Показання та протипоказання для прийому нікотинової кислоти

Нікотинову кислоту призначають при наступних захворюваннях і станах:

 • при пелагрі (гіповітамінозі РР);
 • при неправильному харчуванні, постійному дотриманні монодієти, швидкому зниженні ваги;
 • при порушенні всмоктування поживних речовин у кишечнику — синдромі мальабсорбції;
 • після операції видалення частини або всього шлунка;
 • при деяких спадкових захворюваннях, що супроводжуються порушенням обміну речовин, наприклад, засвоєнням амінокислоти триптофану (хвороба Хартнупа);
 • при деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту: гастриті зі зниженою кислотністю, захворюваннях кишечника (наприклад, хвороби Крона — хронічному неспецифічному запальному процесі в стінці товстого кишечника, ентероколітах і колітах);
 • після важких інфекційних захворювань, які супроводжувалися підйомом високої температури;
 • при гострих і хронічних запальних процесах в печінці (гепатитах), цирозах печінки;
 • при підвищеній функції щитовидної залози (інтенсивний обмін речовин при цьому захворюванні вимагає підвищеної кількості нікотинової кислоти);
 • при різних тривало протікаючих хронічних захворюваннях, онкологічних захворюваннях, важких нервово-психічних навантаженнях, які призводять до порушень обмінних процесів;
 • під час вагітності (особливо, якщо вагітна жінка палить, страждає лікарською залежністю або у неї багатоплідна вагітність) і годування дитини грудьми
 • при порушеннях ліпідного обміну, атеросклерозі і виникаючих на його тлі захворюваннях (ішемічної хвороби серця, облітеруючому ендартеріїті);
 • при спазмах жовчних проток і жовчного міхура;
 • при спазмах сечовивідних шляхів;
 • при токсичному ураженні нервів і кровоносних судин (поліневропатії, мікроангіопатії) на тлі цукрового діабету;
 • при невриті лицьового нерва;
 • при загоюються і трофічних (пов’язаних з порушенням кровопостачання тканин) виразках.
 • Нікотинова кислота має ряд протипоказань і володіє низкою побічних ефектів, тому перед її прийомом потрібно порадитися з лікарем.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.