Незаконнонароджені діти: статус безбатченка

Проблеми незаконнонароджених дітей то піддаються активному обговоренню, то кілька відходять на другорядний план, але не перестають існувати. У всі часи існували діти, народжені поза законом, це, на жаль, незмінно, змінюється ставлення суспільства до них. Власне, так чи важливе це питання в наш час, коли за статистичними даними, близько третини дітей народжуються в так званих громадянських шлюбах, і за своїм юридичним статусом можуть бути зараховані до незаконнонародженим.

Історія питання

Із самих давніх пір існувало поняття «підкидьок». Звідки з’являлися такі діти?

Зрозуміло, що в благополучній родині жінки не відмовлялися від своїх дітей. А ось ті, які вагітніли поза шлюбом, або під час відсутності чоловіка — не могли собі дозволити такої розкоші, як залишити подібного дитину у себе. Це відразу накликає проблеми на жінку, її родину, всіх родичів, та й самій дитині нічого доброго не обіцяло, так як клеймо незаконнонародженого залишалося з ним на все життя, заважаючи чоловікам в просуванні по службі, а жінкам — у вдалому заміжжі.

Статус підкидька був більш сприятливим, тому жінки намагалися всіляко приховувати проблемну вагітність, заможні дами виїжджали в інші країни, таємно народжували там, залишаючи своїх дітей прийомним сім’ям і оплачуючи їх зміст, неспроможні виїжджали в інші села, села і народжували там, залишаючи своїх дітей під чужий дверима. Найчастіше такі діти ніколи не знали своїх батьків, і їх доля цілком і повністю залежала від прийомної сім’ї.

Особливо сумна була доля солдаток, коли по поширеній практиці молоденьку дівчину шістнадцяти — сімнадцяти років видавали заміж за солдата, якого практично відразу забирали на службу. Гормони діяли в усі віки і витримати багаторічна відсутність чоловіка молодій жінці було просто нестерпно. У зв’язку з цим багато хто з них вагітніли й народжували незаконнонароджених дітей, прирікаючи себе і дитину на муки, так як суспільство таких дітей не приймало, чоловік, повернувшись зі служби і заставши вдома дружину з приплодом, мав повне право просто вбити її, а якщо знущався — так це значить, шкодував.

Треба сказати, що діти солдата обов’язково повинні були бути солдатами, тому солдатки іноді і закононароджених дітей воліли приховувати і підкидати в чужі родини, щоб вони уникли долі батька.

Нерідко незаконнонароджених дітей попросту вбивали, що каралося, звичайно, церковним покаянням, а потім посиланням і стратою, але це не призвело до бажаних результатів. Кількість незаконнонароджених дітей зростала з кожним роком, особливо високим приріст став у вісімнадцятому столітті, після створення регулярної армії.

В цей же час стали з’являтися госпіталі для «аморальні» дітей, в яких умови були жахливі, вмирало до вісімдесяти відсотків підкидьків, але ці установи завжди були переповнені, настільки велике було кількість незаконнонароджених дітей. Зрештою, отримала розвиток практика відправлення «казенного» дитини на вигодовування в заможні селянські родини, звідки потім їх відразу забирали в армію.

Що зараз

Століттями вироблене неприязне ставлення до незаконнонародженим дітям збереглося у виразах: Половинкин син, капусник, Богданчик, кропив’яник, Луговик, волоцюга. В даний час змінилося ставлення до дітям, народженим поза шлюбом, але, на жаль, вони все одно відчувають вільне або мимовільне психологічний тиск з боку оточуючих, яке заважає їм розвиватися в повній мірі і рости безтурботно щасливими. З самого раннього віку їх займає питання відсутності батьків, або різних прізвищ у батьків. А якщо знайдуться люди, які назвуть по-російськи, не соромлячись, то тут і до душевного потрясіння недалеко.

Важливо те, що діти від цивільних шлюбів не захищені юридично і знаходяться в менш сприятливому соціальному становищі, ніж їхні однолітки від законного шлюбу.

Тому думаючи про можливу появу дитини — подбайте про те, щоб його існування не затьмарювало запереченням суспільства і соціальною нерівністю.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.