Невроз — реакція організму на нервове потрясіння

Неврози — це найпоширеніше захворювання нервової системи в нашому світі, повному стресів, психічних навантажень і потоку інформації, який буквально захльостує сучасної людини. Неврози в свою чергу є базою, на якій формуються різні захворювання внутрішніх органів і порушення гормонального фону з найрізноманітнішими проявами.

Що таке неврози

Невроз — це функціональне (без порушення будови) розлад нервової системи, що розвивається як реакція організму на психічні потрясіння.

Причиною неврозів зазвичай бувають різні зовнішні психічні впливу або внутрішні конфлікти, тривале або масивне вплив яких і викликає збої в роботі нервової системи. А так як число неврозів неухильно зростає у міру того, як наш світ стає все більш насиченим інформацією, то їх називають хворобами цивілізації.

Виділяють три основні форми неврозів: істеричний невроз, неврастенію і невроз нав’язливих станів. Те, який саме невроз розвинеться після того чи іншого впливу на нервову систему, залежить від особливостей характеру і особистості даної конкретної людини. Акцентуації (випинання) окремих рис характеру обов’язково позначаються в проявах неврозу. Тривало протікає невроз в свою чергу змінює характер людини — в такому випадку говорять про невротичний розвиток особистості.

Від неврозів відрізняються неврозоподібні стани, які часто виявляються так само, як і неврози, тим не менш, є проявом яких психічних захворювань (наприклад, шизофренії), захворювань внутрішніх органів (гіпертонії, виразкової хвороби шлунка і так далі) або наслідком черепно-мозкових травм.

Істеричний невроз

Істеричний невроз або істерія — це невроз, що виникає в осіб з особливим складом характеру (навіюваною, прагнучим будь-яким шляхом привернути до себе увагу оточуючих). Істерія частіше з’являється в молодому віці, переважно у жінок. Зовні вона може нагадувати самі різні хвороби, за що отримувала назву «хамелеона, який постійно змінює свої кольори» та «великою симулянткою». Все розлади при істерії можна розділити на рухові, чутливі (сенсорні), вегетативні і психічні.

Рухові розлади виражаються у вигляді істеричних припадків, різних порушень рухів (паралічів, парезів, стійких м’язових спазмів — контрактур), порушень ходи і заїкання. Істеричний припадок виникає зазвичай в чиєму-небудь присутності, виявляється безпечним повільним падінням, після чого хворі починають кататися по підлозі, кричать, вигинаються дугою і так далі. Припадок може тривати від декількох хвилин до декількох годин (при співчутті оточуючих). Він може бути перерваний якимось зовнішнім впливом: гучним звуком, обливанням холодною водою і так далі.

Чутливі розлади проявляються зниженням чутливості на дотики, біль, температурний вплив. Іноді настає істерична сліпота, глухота, втрата нюху або смаку. Можуть виникати також істеричні болі різні по локалізації та тривалості.

Вегетативні розлади пов’язані зі спазмами гладкої мускулатури внутрішніх органів і кровоносних судин. Вони можуть імітувати будь-яке захворювання. Психічні розлади при істерії також можуть бути різними, схожими на психічні захворювання: провали в пам’яті, галюцинації (хворі бачать, чують, відчувають те, чого немає), фантазії, схожі на марення, порушення свідомості.

Неврастенія

Неврастенія — це нервове виснаження, перевтома, основним проявом якого є стан дратівливої слабкості.

Спочатку виникають коливання настрою, загальне підвищення чутливості, дратівливість. З рівноваги хворого виводять будь-які зовнішні подразники (яскраве світло, гучний звук і так далі), він дратується і кричить. Хворі скаржаться на утруднене засинання, головні болі, пітливість, серцебиття і так далі. Ці явища швидко проходять після відпочинку.

Через деякий час з’являються більш стійкі явища дратівливої слабкості, нестриманість, порушення сну з частими прокидання і тривожними сновидіннями. Приєднуються розлади з боку внутрішніх органів, пов’язані з порушеннями з боку вегетативної нервової системи: підвищення артеріального тиску, головні болі, нудота, запори і так далі.

Для останньої стадії неврастенії характерні млявість, апатія, які поєднуються з ознаками захворювань різних органів і систем.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.