Неврит — пошкодження нервових волокон

Головний і спинний мозок управляють роботою всіх органів за допомогою периферичних нервів . Ці нервові волокна можуть пошкоджуватися під дією різних факторів, такий стан носить назву неврит. Воно супроводжується різними порушеннями рухів і чутливості в тій області, яку іннервує пошкоджений нерв. Його різновидом є поліневрит — симетричне ураження декількох периферичних нервових стовбурів.

Причини

Залежно від характеру тих чинників, які призводять до ураження нервів, неврити діляться на:

 • Запальні. Вони розвиваються на тлі вірусної, рідше бактеріальної інфекції. Наприклад, неврит може ускладнити перебіг кору, грипу, герпесу, малярії.
 • Токсичні. Нервові волокна пошкоджуються під дією таких токсичних речовин, як алкоголь, ртуть, свинець, марганець, миш’як, талій. При деяких станах (цукровому діабеті, захворюваннях печінки або нирок) в організмі накопичуються такі продукти обміну речовин, які сприяють розвитку невритів.
 • Травматичні. Вони виникають при безпосередньому пошкодженні нерва зовнішніми чинниками. Це відбувається при операціях, ударах, пораненнях, переломах кісток в області проходження нервового стовбура. До цієї ж групи відноситься здавлювання нервів поруч розташованими структурами, наприклад, м’язами або зв’язками. Такі стани називаються тунельними невропатиями. Сприяючим чинником служить проходження нервових волокон у вузьких кісткових або м’язово-зв’язкових каналах. Спинномозкові корінці (нерви, які відходять від спинного мозку) можуть здавлюватися грижами міжхребцевих дисків або кістковими виростами — остеофитами.
 • Алергічні, що розвиваються при підвищеній чутливості імунної системи до різних алергенів.
 • Переохолодження також має велике значення в розвитку захворювання. При захворюваннях сполучної тканини та атеросклерозі розвиток невритів пов’язане з пошкодженням кровоносних судин і порушенням харчування нервів.

  Симптоми

  Ознаки ураження якого-небудь нерва залежать від того, які волокна (рухові, чутливі і вегетативні) входять до його складу. У більшості випадків першими ознаками невриту є болі і відчуття оніміння в тих областях, які іннервуються пошкодженим нервом.

  Рухові розлади проявляються парезами (ослабленням рухів) або паралічами (повною відсутністю довільних рухів) як окремих м’язів, так і їх груп. Через деякий час останні атрофуються. Випадають або значно слабшають деякі рефлекси.

  При ураженні вегетативних волокон на певних областях тіла виникає ціаноз (стан, при якому шкіра набуває синюшного відтінку). З’являються локальна пітливість і набряклість, на цих же ділянках випадає волосся.

  В залежності від того, які галузі іннервують певні нерви, розрізняються ознаки їх пошкодження:

 • Однобічне зниження нюху характерно для невриту нюхового нерва;
 • Зниження гостроти зору пов’язане з ураженням зорового нерва;
 • Опущення століття, яке супроводжується двоїнням в очах і обмеженням рухів очного яблука вгору, досередини і трохи вниз, є ознакою пошкодження окорухового нерва;
 • Утруднення рухів очного яблука також характерно для пошкодження відвідного нерва;
 • Неврит лицьового нерва проявляється парезами або паралічами мімічних м’язів однієї половини обличчя;
 • Порушення мови і ковтання характерні для ураження язикоглоткового і блукаючого нервів;
 • Неврит серединного нерва супроводжують порушення згинання кисті і перших трьох пальців, а також зміна чутливості на тій половині долоні, ближче до якої перебуває променева кістка;
 • При ураженні ліктьового нерва утруднюється згинання п’ятого, четвертого та часткового третього пальців кисті, порушується чутливість на її тильній поверхні і на ліктьовий половині долоні. Через атрофії міжкісткових м’язів рука набуває вигляду «пазуристою лапи»;
 • При ураженні променевого нерва порушуються розгинання кисті і пальців і чутливість на променевій половині тильній поверхні кисті;
 • Труднощі при згинанні стегна і розгинанні гомілки в колінному суглобі — ознака пошкодження стегнового нерва;
 • Для невриту сідничого нерва характерні поява болів, які виникають на задній поверхні стегна і заднебоковой поверхні гомілки, розлади чутливості на стопі і гомілки. Слабкість м’язів, які відповідають за згинання та розгинання стопи, є ще один ознакою цього невриту.
 • Лікування

  Вибір лікування залежить від причини, що викликала захворювання, і від рівня ураження нервового стовбура. Необхідно зменшити біль і відновити функції ураженого нерва.

  Якщо неврит викликаний бактеріями, то призначаються антибіотики або сульфаніламідні препарати. При ураженнях нервів вірусами застосовуються інтерферон і?-Глобуліни. При порушеннях кровопостачання нервових волокон будуть необхідні кошти, які розширюють судини (еуфілін, папаверин). При всіх видах невритів обов’язково призначаються вітаміни з групи B.

  У гострому періоді травматичного невриту необхідно знерухомити (іммобілізовані) кінцівку. В цей же час потрібно приймати знеболюючі та протизапальні засоби (наприклад, індометацин, бруфен). Через два тижні після початку захворювання призначаються антихолінестеразні препарати (прозерин), біогенні стимулятори (лидаза).

  Фізіотерапія — важлива складова лікування невритів. Для того щоб прискорити відновлення нерва і зменшити біль, призначають електрофорез новокаїну, анальгіну, лідази, імпульсні струми, УВЧ. Якщо функція нерва порушена протягом тривалого часу, то рекомендують електрофорез прозерину, грязьові та парафінові аплікації, електростимуляцію певних м’язів імпульсними струмами. Також необхідний масаж і лікувальна фізкультура. Всі ці процедури покращують кровопостачання пошкоджених нервових волокон, прискорюють обмінні процеси в оточуючих тканинах і сприяють швидшому проведенню нервового імпульсу.

  Травматичні та інфекційні неврити добре піддаються лікуванню, особливо у молодих пацієнтів. У людей літнього і старечого віку одужання наступає повільніше.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.