Невпевненість у собі: в чому винен «бридке каченя»?

Реалістичне уявлення про свої здібності, впевненість в собі і висока самооцінка безпосередньо впливають на наше мислення і поведінку, стосунки з іншими людьми і життєвий успіх. Впевненість у собі не означає вседозволеність і відсутність будь-яких табу та обмежень. Просто упевнені в собі люди відрізняються від невпевнених тим, що не плекають нереалістичних очікувань і марних сподівань. Навіть якщо деякі з їхніх очікувань не виправдовуються, вони зберігають оптимізм і впевненість у своїх силах.

Що таке впевненість в собі?

Впевненість у собі виявляється в позитивному, але реалістичному баченні себе і ситуації. Той, хто впевнений у собі, не боїться проблем і важкорозв’язних завдань, в змозі відстояти свої переконання, і досить мужній, щоб визнати свої обмеження і помилки.

Більшість людей компетентні в тій чи іншій сфері життя і при цьому способи визнати, що мало розбираються в інших областях. Реалістичне уявлення про себе, своїх сильних і слабких сторонах дозволяє уникнути безрозсудних або необачних вчинків. Впевнений в собі людина не боїться складних ризикованих завдань, його не паралізує тривога і страх при одній думці про те, що йому потрібно зробити.

З іншого боку, невпевнені в собі люди, побоюються змін і невідомості, не вміють постояти за свої переконання і панічно бояться опинитися в незручній ситуації, постати у смішному світлі. Невпевненість у собі — це недовіра до себе, сумнів у своїх силах. Іноді невпевненість в собі пояснюється минулими невдачами, а іноді вона не має ніякого розумного підстави: людина просто «відчуває», що у нього щось не вийде.

Причини невпевненості в собі

Багато факторів впливають на формування впевненості в собі, але визначальний вплив часто чинить ставлення батьків. Саме сприйняття дитини батьками стає основою для самооцінки та бачення дитиною самого себе, особливо в перші роки життя. Коли батьки підтримують дитину, приймають його вибір і заохочують самостійність, у нього формується міцний фундамент для позитивного ставлення до себе і оточуючих, впевненість у своїх силах. Дитина мислить просто: «Якщо тато і мама мене люблять, значить, я хороший». Відповідно, якщо один або обидва батьки занадто критично ставляться до дитини або надмірно вимогливі до нього, якщо пригнічують його прагнення до самостійності, не вірять в його сили або вважають, що вона гірша за інших дітей, це ніяк не сприяє формуванню у дитини високої самооцінки. Дитина думає: «Якщо тато і мама мене не люблять, значить, я поганий». Якщо ж батьки будуть частіше проявляти свою любов до дитини і підтримувати його, навіть коли він робить помилки, дитина навчитися любити себе таким, який він є, і встане на шляху розвитку впевненості в собі.

Як не дивно, але невпевненість в собі далеко не завжди обгрунтована і необов’язково означає відсутність здібностей. Низька самооцінка — це скоріше наслідок завищених, нереалістичних очікувань або стандартів інших людей, думка яких важливо для дитини (в першу чергу, звичайно, батьків). Вплив друзів і компанії на уявлення людини про себе може бути не менш або навіть більш сильним, ніж вплив батьків і суспільства.

Що таке здорова самооцінка?

Це просто любов до себе. Здорова самооцінка не залежить від успіху, оскільки в житті навіть самого успішної людини обов’язково є невдачі та поразки. Здорова самооцінка також не є результатом порівняння себе з іншими, тому що завжди знайдеться хтось кращий. Здорова самооцінка означає, що ми любимо себе за те, хто ми є, а не за те, ким ми можемо або не можемо стати.

Занижена самооцінка та невпевненість у собі — це свого роду трамплін до шкідливих звичок та життєвим труднощам. Хоча невпевнені в собі люди часто усвідомлюють свою проблему, їм дуже важко змінити себе, якщо в першу чергу вони не знайдуть корінь усіх зол — занижену самооцінку, і не почнуть з нею боротися.

Розбудовуватися і переживати через невдачі — цілком природно

Більш того, це здорова реакція організму на стрес. Набагато гірше, якщо невдачі залишають нас байдужими. Негативний досвід допомагає нам осмислити, що відбувається і зробити висновки: що можна змінити? Якщо нічого змінити не можна, яке конструктивне рішення можна знайти? На жаль, в кривому дзеркалі заниженої самооцінки і невпевненості в собі події часто постають у зовсім іншому світлі, і навіть сама дрібна прикрість може спровокувати нудьгу, сум і депресію, а здорова злість перетворюється на неконтрольований гнів. Чим негативніше наші емоції, тим більше вони впливають на нашу здатність ясно мислити, і тим менше вірогідність конструктивних змін.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.