Нервовий тик — якщо особа вам не кориться

У багатьох людей час від часу спостерігаються рухи м’язів, нагадують спазму. Ці рухи, також відомі як тик, найчастіше зачіпають м’язи повік і обличчя, хоча можуть з’явитися і в будь-якому іншому місці організму. У більшості випадків тик є нешкідливим і тимчасовим. Іноді, однак, він є порушенням.

Існує два основних типи нервового тику — моторний і вокальний. Моторний тик характеризується короткими раптовими, мимовільними рухами, вокальний — проголошенням звуків; в цілому поведінку людини залишається нормальним. Це може бути, наприклад, сіпання верхнього або нижнього століття, часті повороти голови, і так далі.

Моторний нервовий тик може бути простим і складним. Простий тик — це повторення одного руху, складний — повторення декількох рухів в певному порядку.

Часто нервовий тік не є цілком мимовільним рухом. Багато людей можуть на деякий час пригнічувати його, але відчувають при цьому зростаючий дискомфорт, який можна полегшити, тільки почавши виконувати рухи, які «диктує» тик.

Нервовий тик спостерігається у представників усіх вікових груп, але найбільш часто він зустрічається у дітей. Фахівці, кажуть, що приблизно 25% дітей більш-менш часто відчувають нервовий тик. Він значно частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток.

Вчені не знають, що саме викликає нервовий тик. Передбачається, що стрес і депривація сну можуть впливати як на виникнення тика, так і на його інтенсивність.

Раніше лікарі вважали, що деякі лікарські препарати, в тому числі, використовувані для лікування синдрому дефіциту уваги і гіперактивності, можуть викликати нервовий тик у дітей, що мають схильність до нього. Останні дослідження, однак, показали, що це не так.

Різновиди нервового тику

Первинний нервовий тик. Це порушення зустрічається переважно у дітей і підлітків. За оцінками фахівців, їм страждає від 5% до 25% дітей шкільного віку. Первинний нервовий тик характеризується одним або більше епізодами тика, щонайменше, протягом місяця, але не більше, ніж на протязі року. У більшості випадків спостерігається моторний тик.

Хронічний нервовий тик може тривати протягом декількох років. у людей з цим розладом спостерігаються тривалі епізоди нервового тику — моторного та / або вокального. Перші симптоми такого тика з’являються у віці до 18 років.

Синдром Туретта — найбільш серйозна різновид нервового тику, яка характеризується як моторним, так і вокальним тиком. Перші симптоми синдрому Туретта, як правило, з’являються у віці між 5 і 18 роками. Інтенсивність прояву ознак синдрому Туретта змінюється з часом. Періоди, коли епізоди практично відсутні, можуть міняти періодами підвищеної активності захворювання. На щастя, у більшості пацієнтів епізоди синдрому Туретта з віком стають все менш інтенсивними.

Синдром Туретта найчастіше розвивається у дітей, чиї матері курили, вживали алкоголь і / або кофєїнсодержащие напої, або відчували сильний стрес під час вагітності. Низький вага при народження також підвищує ймовірність розвитку цього порушення.

Лікування

Лікування нервового тику залежить від ступеня тяжкості порушення. Часто в лікуванні немає необхідності, і через деякий час тик проходить сам по собі.

У деяких випадках пацієнтам з нервовим тиком призначається поведінкова терапія або медикаментозне лікування — або поєднання одного та іншого. Поведінкова терапія допомагає пацієнтам справлятися з симптомами і зменшити частоту епізодів нервового тику. Медикаменти також знижують частоту епізодів. Зазвичай таке лікування забезпечує лише полегшення, не повну ремісію.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.