Нервова булімія: ознаки і лікування

загрузка...

Нервова булімія — це розлад харчової поведінки, що характеризується повторюваними епізодами надмірного голоду і об’їдання, після яких людина намагається «очистити» організм тим чи іншим способом (як правило, за допомогою блювоти, проносних, сечогінних засобів, фізичних вправ). Як правило, нервова булімія зустрічається у молодих дівчат і жінок, стурбованих власною вагою.

Булімія зустрічається набагато частіше, ніж анорексія. Але її набагато важче розпізнати. Якщо страждаючі анорексією нерідко худнуть до такої міри, що не можуть приховати своє захворювання від оточуючих, то у більшості страждаючих булімією нормальні обсяги тіла і нормальну вагу. Тому вони можуть тримати свою хворобу в таємниці багато років, нікому про неї не розповідаючи, може бути тільки одному-двом членам сім’ї або найближчого друга.

Групи ризику і найпоширеніші ознаки

В основну групу ризику входять молоді жінки від 13 до 35 років. Найбільший пік розвитку та клінічних проявів хвороби припадає на 15-16 років, 22-25 років, 27-28 років. Крім того, зростає кількість людей обох статей з різними легкими формами цього розладу, вони знаходяться на небезпечній межі розвитку клінічно вираженої нервової булімії.

Більшість страждаючих булімією не можуть вирватися з порочного кола обжерливості і звільнення від з’їденого. Відчуття насичення зникає, зникає і контроль над кількістю їжі, що з’їдається — почавши Тобто, людина не може зупинитися. Але, незалежно від кількості з’їденого, докоряє себе в тому, що не повинен був цього робити. Розуміючи, що з ним коїться щось недобре, булімік, поглинаючи чергову порцію, втішає себе тим, що з понеділка він почне нове життя. Однак цей понеділок так і не настає. В результаті виникає паніка і відчуття нездатності контролювати себе.

«Пускаючись в розгул», така людина віддає перевагу солодощам і іншим висококалорійним продуктам, які ведуть до повноти. Нерідко бажання поїсти є реакцією на пригніченість, самозвинувачення, старанне дотримання дієти або просто нудьгу.

Подібні розгули призводять до відчайдушних спроб позбавитися від з’їденого і запобігти збільшенню ваги. Щоб звільнити організм від небажаної їжі, застосовують різні очисні процедури. Найчастіше штучно викликають блювоту або вдаються до проносних і сечогінних засобів, клізм. Однак мало хто з них знає про те, що очисні процедури, як правило, не є надійним засобом зменшення або підтримки ваги. Зниження ваги, наприклад, після прийому проносних засобів обумовлено головним чином втратою рідин, а не жирів, що вкрай негативно позначається на роботу всього організму. Інші очисні процедури також не безпечні і можуть призвести до серйозних наслідків для здоров’я і навіть до смерті.

Всі думки людини, що страждає булімією, зосереджені на їжі; він не здатний зосередитися на роботі, навчанні, сім’ї, особистого життя. Він їсть до тих пір, поки не відчує біль у шлунку, після чого може викликати блювоту і почати все з початку. Все це супроводжується почуттям провини, депресією, зниженням самооцінки.

Багато — як самі залежні, так і їх близькі, родичі, — вважають, що ця хвороба пов’язана з волею, достатньо лише взяти себе в руки, і булімія відступить. Тим сильніше їх нерозуміння, роздратування й обурення за те, що цього не відбувається, а навпаки — з дня на день повторюється одна й та ж картина.

Причини нервової булімії

Точні причини розвитку нервової булімії не з’ясовані, проте відзначено, що захворювання частіше розвивається у дівчат і молодих жінок, стурбованих власною вагою. Нерідко хворі нервовою булімією висувають високі вимоги до своєї зовнішності, вважають худорбу запорукою успіху в суспільстві, страждають від низької самооцінки.

Як правило, нервова булімія починається з омани щодо того, що вага тіла дуже легко контролювати і можна без праці зменшити. Хворі булімією перебувають в помилці (звичайно внаслідок тиску ровесників), що вони можуть їсти все, що завгодно і в будь-яких кількостях і при цьому ні на грам не поправлятися. В основі булімії лежать глибокі психологічні рани, глибоко і постійно тривожать переживання. Спроби прив’язати своє життя до їжі (не-їжі) — це спроби впоратися з життям, яка стає все менш підвладна людині.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.