Нервова анорексія: страшно красива

загрузка...

Нервова анорексія — це порушення харчової поведінки, що характеризується втратою ваги, надмірним страхом повноти, спотвореним уявленням про свій зовнішній вигляд і глибокими обмінними і гормональними порушеннями. Нервова анорексія часто супроводжується втратою апетиту, припиненням менструацій, підвищеною фізичною активністю, а іноді і посиленням апетиту з штучно викликається після їжі блювотою, зайвої заклопотаністю їжею і її приготуванням, нападами обжерливості і прагненням до схуднення.

Нервова анорексія зустрічається головним чином у дівчаток-підлітків. З кожних 18 хворих лише один — чоловік. До шістдесятих років це захворювання зустрічалося рідко, але потім його частота з незрозумілих причин значно збільшилася. За сучасними даними, нервовою анорексією страждає 1% дівчаток-підлітків, але не виключено, що ці дані занижені.

Зазвичай захворювання починається в ранньому підлітковому віці, але іноді може вперше проявитися і набагато пізніше — після 30 і навіть 40 років. Поки не виявиться втрата ваги, хворі на анорексію описуються як м’які, захоплені, працьовиті люди без явних ознак нервово-психічних розладів. У школі такі діти відрізняються прекрасною успішністю. Нерідко вони трохи повненькі і через глузувань однолітків вирішують дотримуватися дієти, а коли починають худнути, то заперечують це. Найчастіше анорексія зустрічається серед моделей і танцівниць, особливо балерин. Фактором, що стимулює розвиток хвороби, може стати сильне психологічне потрясіння, наприклад, смерть близької людини, перенесений стрес або тривала депресія.

Характеристики нервової анорексії

Особливості та відмінні риси людини, що страждає нервовою анорексією:

 • Постійне прагнення зменшити вагу. Якщо досягнення «ідеальної ваги» не дає бажаного відчуття (такого як задоволеність, визнання або самоповага), або з’являється страх знову поправитися при нормальному прийнятті їжі, хворий продовжує голодувати далі, досягаючи нового наміченого ваги.
 • Відмова від їжі. Відмова від їжі може виглядати явно або завуальовано. Часто відмова від їжі виглядає так, ніби людина вже поїв десь, колись, з кимось, тому не є з усіма, коли йому пропонують — тобто він переконує навколишніх у тім, що він вже поїв або поїсть потім, але не зараз, разом з усіма, під чиїмось поглядом.
 • Надмірні фізичні навантаження і невтомність. Хворі на анорексію піддають себе запеклим, виснажливим фізичним навантаженням, вони постійно в русі, намагаються завантажити себе якомога більше різної діяльністю, пов’язаною з фізичною активністю. Бажання постійно бути в русі призводить до безсоння. Невтомність і натиск руху зменшується з розвитком хвороби за допомогою спаду фізичних сил.
 • Ігнорування фізичних ознак хвороби. Хворі приховують не тільки свою хворобу, але й відчуття втоми, ознобу і слабкості. Ці відчуття, також як і голод, залишають після себе відчуття спустошеності, яке заповнюється постійної заклопотаністю їжею.
 • Небажання визнавати наявність проблеми. Навіть коли хворі на анорексію доводять себе до виснаження, через невпевненість і страхів вони не можуть самостійно вирватися з руйнуючого їх замкнутого кола.
 • Причини нервової анорексії

  В основі нервової анорексії, як і інших розладів харчової поведінки, лежать психосоціальні проблеми, точніше комбінація біологічних (генетична схильність), соціальних (вплив навколишнього середовища: очікування, наслідування, дієти), індивідуальних і сімейних факторів. Харчові розлади персоніфікують собою несвідому боротьбу внутрішньої індивідуальності людини, його уявлення про самого себе в соціумі і проблем, які часто випливають з травмуючого життєвого досвіду і моделей соціалізації.

  Дотримання жорстких дієт змінює спосіб роботи мозку і метаболізм, і піддає стресу тіло. Ці зміни можуть призвести до підвищення ймовірності розвитку харчового розладу.

  Генетика відіграє важливу роль у розвитку анорексії. У порівнянні з людьми, у яких немає таких розладів, люди з харчовими розладами частіше мають історію харчових розладів у родині, або випадки ожиріння або розладів настрою (таких як тривожність або депресія).

  Комбінація певних характеристик особистості (таких як знижена впевненість у собі поряд з перфекціонізмом) і культурне і соціальне тиск може грати свою роль в анорексії.

  Для деяких підлітків анорексія може бути шляхом впоратися зі стресом і з викликами підліткових років. Стресові події життя, такі як переїзд, розлучення, або смерть коханої людини можуть запустити анорексію.

  Також доведено, що в деяких випадках анорексія є наслідком дефіциту цинку.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.