Нерегулярні місячні: норма або ознака захворювання

загрузка...

Нерегулярні місячні можуть виникати або дуже рідко, або, навпаки, часто. Іноді вони взагалі виникають зовсім безладно і поєднуються з іншими порушеннями менструального циклу. Для того щоб встановити причину нерегулярних місячних, потрібно звернутися до гінеколога.

Нерегулярні місячні як варіанти норми

У більшості жінок місячні в дітородному віці наступають регулярно. Нормальним вважається тривалість менструального циклу (час від першого дня останньої менструації до першого дня наступної менструації) від 21 до 35 днів. При цьому зміна циклу на кілька днів допускається.

Нерегулярні місячні — це виникнення їх через абсолютно різні проміжки часу. Виникають нерегулярні місячні при порушеннях гормонального фону, так як саме гормони здійснюють регуляцію менструального циклу. Найчастіше такі порушення виникають у молодих дівчат в період формування менструального циклу. У більшості випадків менструальний цикл через деякий час встановлюється самостійно. Але, все ж, бажано саме в період формування дітородної функції показати дівчинку дитячого гінеколога для виключення серйозних порушень.

Під час клімаксу також знижується кількість жіночих статевих гормонів естрогенів, що веде до поступового згасання дітородної функції. При поступовому зниженні кількості естрогенів менструації спочатку стають нерегулярними і мізерними, а потім зникають зовсім.

Не відразу можуть встановитися місячні і після пологів, перші декілька циклів можуть бути нерегулярними і, як правило, ановуляторними, тобто без виходу яйцеклітини з яєчника.

Нерегулярні місячні як прояв патології

У дітородному віці нерегулярні менструації (за винятком післяпологового періоду) є ознакою патології. Причинами нерегулярних місячних у жінок дітородного віку можуть бути високі фізичні, емоційні та інформаційні навантаження. Якщо регулярність менструального циклу порушується тимчасово від підвищених навантажень, стресів або неправильного харчування, то можна спробувати відрегулювати режим роботи і харчування самостійно, а також усунути причини стресів. Якщо протягом декількох менструальних циклів регулярні місячні не відновилися, то слід звернутися до гінеколога — можливо, їх причиною стало щось інше.

Іншою частою причиною нерегулярних місячних є такі захворювання, як ендометріоз і полікістоз яєчників. При поликистозе яєчників внаслідок зниження секреції жіночих статевих гормонів естрогенів нерегулярні місячні бувають ще й мізерними. А при ендометріозі матки (розростанні слизової оболонки матки в її м’язовому шарі з циклічними змінами ділянок ендометріозу), навпаки, виробляється занадто багато естрогену, що призводить до нерегулярних рясним місячним.

Різні захворювання матки та її придатків також можуть викликати нерегулярні місячні, наприклад, запальні, аутоімунні (алергія на власні тканини) процеси, порушення кровообігу внутрішніх жіночих статевих органів і так далі.

Пригнічують дітородну функцію жінки різні токсичні впливи. Важко оцінити шкоду куріння, вживання наркотиків і алкоголю на здоров’я жінки, особливо в період формування менструального циклу. Під дією токсичних речовин порушується кровообіг в цих органах і якщо вчасно не вжити заходів, то цілком можливе формування стійкого безпліддя.

Велике значення мають і травми матки, що виникли, наприклад, при важких пологах, аборти і деяких інструментальних дослідженнях. Порушення цілісності стінки матки часто призводять в подальшому до формування нерегулярних місячних та безпліддя.

Як можна допомогти жінці з нерегулярними місячними

Нерегулярні місячні в дітородному віці — це ознака порушення менструального циклу, яке вимагає повного обстеження жінки. А для цього потрібно якомога раніше після появи такої ознаки звернутися до лікаря. Якщо нерегулярні місячні почалися з самого початку формування менструального циклу і не встановилися протягом декількох місяців, то дівчинку також обов’язково потрібно показати гінеколога. Це не означає, що у неї є порушення менструального циклу (цілком можливо, що він надалі відновиться самостійно), але спостереження за такою дівчинкою дуже бажано.

Лікування жінки проводиться тільки після повного обстеження і залежить від діагнозу. Це може бути лікування запальних або алергічних процесів, корекція гормонального фону, видалення пухлини і так далі.

Нерегулярні місячні можуть мати різні причини. Іноді місячні відновлюються самостійно, але частіше такий стан вимагає медичної допомоги.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.