Непрохідність кишечника у новонароджених, причини — вроджені аномалії

У новонароджених дітей зазвичай зустрічається вроджена непрохідність кишечнику, яка складає близько 25% від усієї непрохідності кишечника у дітей. При цьому виді вродженої аномалії головне — своєчасне виявлення і вчасно проведена хірургічна операція.

Причини непрохідності кишечника у новонароджених

Вроджена непрохідність кишечника розвивається, як правило, при вроджених вадах розвитку кишечника. Це можуть бути вроджена відсутність або аномальне звуженням якогось отвори або каналу в тілі людини (атрезія), стеноз (звуження просвіту кишечника), високе розташування сліпої кишки в поєднанні з заворотом іншого відділу товстої кишки (синдром Ладда), утиск петель кишечника в дефектах брижі і так далі. Непрохідність кишечника у новонароджених може бути також обумовлена аномаліями розвитку сусідніх органів, наприклад, підшлункової залози.

Кишкова непрохідність у новонароджених може бути гострою, хронічною і рецидивуючої.

Гостра кишкова непрохідність у новонароджених

Гостру кишкову непрохідність новонароджених поділяють на високу і низьку. Висока гостра кишкова непрохідність характеризується наявністю перешкоди для проходження калових мас на рівні дванадцятипалої кишки або початкового відділу худої кишки. Проявляється така кишкова непрохідність блювотою з домішкою жовчі і здуттям верхній частині живота новонародженої дитини.

При різких звуженнях або відсутності просвіту дванадцятипалої чи тонкої кишки крім перерахованих вище ознак з’являється виділення з прямої кишки слизових грудок, в яких відсутні клітини поверхневих шарів шкіри, завжди присутні в навколоплідних водах і заковтує плід. Такі клітини при нормальній прохідності кишечника обов’язково повинні бути присутніми в меконію (першому калі) новонародженого.

Низька гостра кишкова непрохідність викликається перешкодою на рівні кінцевих відділів тонкої і товстої кишок. При цьому у дитини може з’явитися блювота з запахом калу, відсутність стільця, здуття живота через присутність в кишечнику великої кількості газів, підвищеною руховою активністю кишечника, видимої на око.

Однією з форм гострої непрохідності кишечника, є меконіальний ілеус — непрохідність, викликана підвищеною в’язкістю калу новонародженого. При цій формі непрохідності кишечника у дитини відсутній стілець, верхня частина живота здувається від великої кількості газів у кишечнику, виникає блювота, часто з домішкою жовчі.

Хронічна і рецидивуюча кишкова непрохідність

Хронічна непрохідність кишечнику у немовлят виникає в тому випадку, якщо вада розвитку виражений не занадто сильно. Наприклад, стеноз кишки не повністю закриває її просвіт і так далі. При цьому дитина практично не додає у вазі, у нього настає виражене виснаження, час від часу виникає блювота (іноді з жовчю). У такої дитини відзначається постійне здуття живота, особливо, у верхній частині. Стілець може бути самостійним, але дуже маленькими порціями. Можна також викликати стілець за допомогою клізми.

Рецидивуюча непрохідність кишечнику у новонароджених виникає внаслідок часткових заворотів деяких відділів товстого кишечника, утиску внутрішніх гриж і так далі. Проявляється це у вигляді нападів переймоподібних болю, блювоти, затримки стільця і газів. Напади можуть самостійно стихати.

Як правильно поставити діагноз

Це досить складно. При підозрі на вроджену непрохідність у новонародженого дитини робиться рентгенографія кишківника, на якій можна побачити ознаки непрохідності кишечника. При підозрі на низьку кишкову непрохідність проводиться ирригоскопию — рентгенологічне дослідження нижніх відділів кишечника.

Навіть, незважаючи на дані рентгенологічних досліджень, кишкову непрохідність можна сплутати з різними функціональними порушеннями шлунково-кишкового тракту, які особливо часто виникають у недоношених дітей.

Лікування

Лікування уродженої непрохідності кишечнику оперативне. Методика операції залежить від особливостей пороку розвитку кишечника. Так, при атрезії дванадцятипалої кишки методом вибору є дуоденоеюностомія — хірургічна операція накладення анастомозу (повідомлення) між дванадцятипалої і худої кишкою.

Якщо ж причиною непрохідності кишечника у новонародженої дитини стали функціональні порушення, то йому призначається консервативне лікування.

Непрохідність кишечника у новонароджених — це, як правило, важка вроджена патологія. Найголовніше при цьому — вчасно поставити правильний діагноз і прооперувати дитину.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.