Нейромультівіт при вагітності — чому його не можна застосовувати?

В інструкції до нейромультівіту зазначено, що при вагітності цей препарат застосовувати не рекомендується через обмеженого досвіду його застосування у вагітних жінок та відсутності даних, що підтверджують безпеку його призначення даному контингенту пацієнтів.

Чому вагітним жінкам не дозволено приймати нейромультівіт

До складу нейромультівіта входять вітаміну групи В (В1, В6 і В12) в дозах у багато разів перевищують добову потребу в них людини, в тому числі вагітних жінок. Основна дія високих доз цих вітамінів спрямоване на відновлення нормального обміну речовин у нервових клітинах (нейронах). Так, вітамін В1 поставляє необхідну для обміну речовин енергію, вітамін В6 бере активну участь в обміні амінокислот, з яких будуються білки, а вітамін В12 надає загальне благотворний вплив на функцію нервової системи. Всі разом вони здатні значно активізувати всі види обмінних процесів у нервовій тканині.

Вагітність — це особливий стан, при якому навіть вітаміни можуть чинити негативний вплив на організм. Тому в перші дванадцять тижнів вагітності жінці може призначатися лікарем тільки фолієва кислота (вона також відноситься до вітамінів групи В), яка здатна попереджати аномалії розвитку. Вітамінно-мінеральні комплекси в цей період вагітності не призначаються через те, що йде закладка тканин і органів плоду, тому будь-який вплив на організм жінки може бути в цей період згубним.

Пізніше вітамінно-мінеральні комплекси призначаються, але тільки ті, які призначені для вагітних, зі спеціально вивіреними дозами вітамінів. Нікому не відомо, як на вагітну жінку можуть подіяти високі дози вітамінів групи В, так як клінічні випробування такого роду на вагітних не проводились.

Дія на організм вагітної жінки високих доз вітамінів В1 і В6

З усіх трьох вітамінів, що входять до складу нейромультівіта, вітамін В1 (тіамін) є найбезпечнішим. Єдиний недолік цього вітаміну — він має досить вираженими алергізуючих властивостями, тому його не рекомендується призначати хворим, що страждають на алергічні захворювання. Під час вагітності будь-яка алергічна реакція може закінчитися катастрофою, тому великі дози вітаміну В1 дуже небезпечні.

Вітамін В6 (пірідокін) також може викликати алергічні реакції. Крім того, він здатний підвищувати кислотність шлункового соку. А, як відомо, багатьох вагітних жінок постійно турбує печія, при застосуванні високих доз вітаміну В6 вона може багаторазово посилитися. Небезпечно застосовувати такі високі дози вітаміну В6 при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки навіть незважаючи на плівку, що покриває таблетки, адже вона розчиняється саме в дванадцятипалій кишці. З обережністю застосовують піридоксин та при ішемічній хворобі серця та при тяжких захворюваннях печінки. Під час вагітності печінка жінки несе подвійне навантаження і ніхто не знає, як високі дози вітаміну В6 подіють на її організм.

Всі ці рекомендації стосуються лікувальних доз вітамінів, дози ж їх в нейромультівіте в десятки разів вище, відповідно, вище і ризик побічних ефектів.

Дія на організм вагітної жінки високих доз вітаміну В12

Вітамін В12 (ціанокобаламін) заслуговує особливої уваги. Одним з ефектів його застосування (і особливо у високих дозах) є активізація системи згортання крові. Тому створюється пряма загроза підвищеного тромбоутворення, що при вагітності абсолютно неприпустимо.

Головною турботою акушера-гінеколога жіночої консультації є своєчасне виявлення та лікування будь-яких порушень кровообігу у вагітної жінки, так як вони можуть відбитися на роботі системи мати — плацента — плід. Якщо з якоїсь причини кровообіг в цій системі порушується, то плід недоотримує поживних речовин і кисню, що призводить до уповільнення його фізичного розвитку і, найголовніше, негативно позначається на роботі головного мозку.

Дуже часто причиною такого порушення кровообігу є утворення тромбів в кровоносних судинах плаценти. Для того щоб цьому запобігти, вагітним жінкам з порушеннями роботи системи мати — плацента — плід (тобто з фетоплацентарної недостатністю) внутрішньовенно крапельно вводяться препарати гепарину — речовини, що перешкоджає тромбоутворенню.

Дуже високі дози вітаміну В12 під час вагітності небезпечні тим, що вони можуть сприяти утворенню тромбів в кровоносних судинах плаценти.

Нейромультівіт — це лікарський препарат, який зазвичай добре переноситься, але вагітність — це особливий період, під час якого не варто ризикувати і застосовувати вітаміни в таких високих дозах.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.