Нейролінгвістичне програмування — просто про складне

Якщо ви , прочитавши в назві статті словосполучення «нейролінгвістичне програмування», з зітханнями і стогонами поспішили перевести свій погляд на який-небудь інший матеріал або зовсім пішли на іншу електронну сторінку, в цьому немає нічого дивного. За абсолютній незрозумілості мови, якою в Інтернеті розповідається про нейролінгвістичному програмуванні, НЛП може сміливо давати 1000 очок фори сопромату, основам марксизму-ленінізму і квантовій фізиці разом узятим. Але не поспішайте лякатися, ми все-таки спробуємо коротко і ясно пояснить, що ж це за звір такий, НЛП.

Насправді, якщо відкинути безліч побічних технік, принципів, підрозділів, комплексів і пов’язаних з ними десятиповерхових і по більшій частині позбавлених реального сенсу слів, то вийде, що нейролінгвістичне програмування це спосіб, з одного боку, зрозуміти, чим викликане те або інша поведінка того об’єкту (окремої особистості або групи осіб, колективу), з яким ви на даному відрізку часу контактуєте, з іншого, знайти найефективніший спосіб схилити цей об’єкт до дій, які вигідні в першу чергу вам.

Саме поняття НЛП і його основні принципи були сформульовані в 1973 році американськими вченими Джоном Гриндером, Грегорі Бейтсоном і в той час який був студентом Річардом Бендлера (пізніше, в кінці 80-х — початку 90-х, батьки НЛП пересваряться один з одним щодо того, хто ж був головним «батьком» і яким же має бути нейролінгвістичне програмування — справа дійшла до судових розглядів). Основним принципом і наріжним каменем усього НЛП, на яким це програмування і тримається, є принцип моделювання, який означає, що, перш ніж діяти, треба створити, змоделювати стратегію поведінки об’єкту, з яким контактуєш і на якого намагаєшся впливати. Моделювання в даному випадку проходить через декілька етапів:

 • власне спостереження за стратегією поведінки об’єкту;
 • так зване кодування стратегії, тобто виявлення і опис тих принципів, тих алгоритмів, за допомогою яких об’єкт створює свою стратегію;
 • «віднімання» з створюваної моделі тих чинників і принципів, які є другорядними і не визначають мета і характер стратегії об’єкту;
 • створення стратегії-двійника, за допомогою якої ви або копіюєте дії об’єкту, щоб самому добитися аналогічних високих результатів, або знаходите в ній слабку ланку, впливаючи на яке можна нейтралізувати дану лінію поведінки.
 • Умовно кажучи, вся система НЛП грунтується на переконаності в тому, що не тільки і не стільки те, як людина сприймає світ, впливає на його думки, реакції і поведінку, скільки навпаки. Тобто згідно з цією точкою зору, якщо ви хочете чогось домогтися від людини, не потрібно намагатися міняти його погляди на життя і його цінності, досить стимулювати його (чесніше було б сказати «змусити його за допомогою ряду маніпуляцій») на ті дії, які будуть вигідні вам. Звичайно, такого роду знання і уміння здатні згодиться в усіх сферах життя, так як вони так чи інакше всі припускають спілкування між людьми, в тому числі і в цілях медичного лікування неврозів і тому подібних психологічних станів. Але найбільш принципи нейролінгвістичного програмування, само собою, поширені в діловій сфері і в області спілкування з протилежною статтю — саме в цих напрямках правильне спілкування обіцяє найбільш значущі дивіденди.

  Звичайно, у НЛП безліч прибічників і навіть адептів. Проте багато людей виступають проти як активного практичного використання принципів нейролінгвістичного програмування, так і проти подальших теоретичних досліджень у цьому напрямку. З одного боку, багато вчених говорять про відсутність справжньої наукової бази у НЛП, так як ця система не має твердо доведених основ ні в психології, ні в лінгвістиці, ні в галузі, яка займається вивченням особливості біохімічних реакцій. З іншого, піднімається морально-етичний аспект НЛП, яке фактично є способом маніпулювання людською свідомістю окрім волі того, на кого цей вплив виявляється. Так, багато хто звинувачує творців нейролінгвістичного програмування у тому, що саме завдяки використанню цих методик прибічники різних деструктивних містичних сект зуміли завербувати у свої ряди велике число людей.

  Втім, прихильників НЛП, серед яких основну масу складають менеджери різного рівня і завойовники чужих сердець, відмахуються від цих заперечень. Вченим вони заявляють, що їм неважливо, чи є у НЛП наукова база або її немає, головне, що ця система в їх вузькій області дає практичний результат. Ну, а на поборників моралі «нлп-істи» взагалі махнули рукою — вже де-де, а в любові і в бізнесі усі засоби гарні.

  Олександр Бабицький

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.