Нефроптоз нирки: опущена або блукаюча

Нефроптоз, також відомий як блукаюча нирка, характеризується опущенням нирки при зміні положення тіла, особливо коли людина встає з положення лежачи. Це відбувається тому, що оточуючі нирку тканини не підтримують її в достатній мірі; лікарі вміли виявляти нефроптоз нирки вже більше ста років тому.

Причини появи

Найбільш часто нефроптоз нирки розвивається у молодих жінок, особливо — у худеньких жінок з тонкою талією. У рідкісних випадках це викликано вродженим структурними дефектами; значно частіше причиною нефроптозу є пошкодження нирки або сильний удар в область нижче нирки. Нефроптоз може розвинутися і без явних причин.

У нормі нирку утримує на місці паранефральній клітковина — м’яка сполучна тканина. Якщо вона недостатньо сильна, нирка може переміщатися, а, коли людина приймає вертикальне положення, опускати в область тазу. (Насправді нирка, як правило, спускає на не більш, ніж на 5 см).

Іноді нефроптоз протікає безсимптомно. У деяких випадках у порушення є наступні симптоми: відчуття дискомфорту в нижній частині черевної порожнини, озноб, нудота і підвищений кров’яний тиск.

У деяких випадках зсув нирки викликає стиснення уретри, що може викликати дуже хворобливе і утруднене сечовипускання.

Для діагностики нефроптоза потрібно зробити кілька рентгенівських знімків — в положенні лежачи і стоячи. Це дозволить визначити зміщення нирки, а також виключити або виявити інші захворювання, які можуть викликати подібні симптоми. Дуже багато людей не підозрюють, що у них нефроптоз нирки; часто порушення виявляється лише при появі дуже серйозних симптомів, або в ході планового медичного обстеження. Часто, однак, люди живуть звичним життям, не знаючи про своє захворювання.

Якщо нефроптоз нирки протікає безсимптомно, лікування може не знадобитися.

При необхідності призначається лікування, найчастіше — хірургічна операція. Раніше при нефроптоз вимагалася щодо інвазивна операція; сьогодні її роблять за допомогою лапароскопа, що значно зменшує ймовірність ускладнень і скорочує термін відновлення після операції. В ході операції знижується рухливість нирки, завдяки чому усуваються хворобливі симптоми. Результат операції у більшості випадків сприятливий.

Ускладнення

Нефроптоз нирки, як правило, не небезпечне захворювання, однак у нього можуть бути деякі ускладнення. Наприклад:

 • Пієлонефрит;
 • Ниркові камені;
 • Гематурія;
 • Гіпертонія;
 • Ниркова ішемія.
 • Можливі ускладнення хірургічної операції при нефроптоз нирки:
 • Інфекції сечовивідних шляхів;
 • Різні ушкодження кишечнику;
 • Парестезія;
 • Пошкодження або защемлення генітофеморального нерва.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.