Недосипання — причина зайвих кілограмів

загрузка...

За останні сто років людина стала спати, в середньому, на 1,5-2 години менше, при цьому норма сну залишилася незмінною. Як недосипання сприяє додатку зайвих кілограмів жиру?

Наприклад: страждаючи від недосипання на роботі, важко відмовитися перед спокусою випити чашечку кави, а де кава — там і що-небудь солодке (це ж енергія, якої так не вистачає!). Увечері сильною втомою в результаті недосипання можна виправдати своє небажання йти в спортзал, а замість цього відправитися додому, купивши по дорозі полуфабріктов або, наприклад, який-небудь фастфуд — готувати при регулярному недосипанні також важко, як і робити все інше. Тим не менш, до ліжка ви добираєтеся занадто пізно (тому що треба було доробити частина роботи вдома, або почитати дитині казку і поговорити з подругою, або зробити ще щось), і знову не висипаєтеся. А якщо лягаєте спати раніше, сильна втома може довго не давати заснути. Завтра все повторюється. Виходить замкнуте коло, наслідки якого позначаються, в числі іншого, на вашій фігурі.

При хронічному недосипанні компенсаторне переїдання є дуже поширеним явищем. І чим довше ви не висипаєтеся, тим більше ваги набираєте.

Норма сну

Однак причина збільшення ваги при недосипанні полягає не тільки в компенсаторном переїданні. В результаті недосипання сповільнюється обмін речовин, через що організм відкладає більше жиру.

Щоб виспатися, людині потрібно, в середньому, 7,5 годин сну. У деяких людей норма на кілька годин більше або менше. Якщо людина спить менше своєї норми, в організмі виробляється більше гормону греліну і менше — лептину. Грелін відповідає за апетит, і при підвищеному рівні цього гормону людина частіше звичайного відчуває бажання перекусити. Лептин, навпаки, сигналізує про насичення, послаблюючи апетит. Через його низького рівня в результаті недосипання людина може їсти частіше і більше, ніж зазвичай.

Щоб справитися з недосипанням, потрібно звернути увагу не тільки на те, скільки ви спите, але і на якість сну. Наприклад, якщо після роботи ви на 1-1,5 години лягаєте спати, потім встаєте, до пізньої ночі займаєтеся якимись справами, знову лягайте і на цей раз спите 6:00 — у вас можуть спостерігатися всі ознаки недосипання, хоча ви спите нормальне для вас кількість годин. Щоб організм міг відпочити і відновитися, йому потрібно певну кількість годин спокійного сну підряд, а не з проміжками. Крім того, важливо спати в тиші й темряві. Повісьте на вікна щільні штори, приберіть із спальні все, що може світитися в темряві — наприклад, електронний годинник.

Сьогодні через необхідність не тільки працювати, але й вчитися, займатися спортом, приділяти увагу родині та друзям, багато людей просто не можуть дозволити собі спати більше п’яти-шести годин. Це дуже поширена проблема, однак, слід пам’ятати, що ігнорування потреб свого організму дуже небезпечно — недосипання загрожує не тільки зайвими кілограмами, але і куди більш серйозними проблемами. Тому вдосконалюйте свої навички планування часу, відмовляйтеся від будь-яких занять або переносите їх на вихідні, щоб не позбавляти себе здорового сну — потреби, без задоволення якої людина досі не навчився обходитися.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.