Нецукровий діабет — рідкісне і небезпечне захворювання

загрузка...

Коли люди чують назву «діабет», вони зазвичай думають про цукровий діабет. Це стан, коли рівень цукру в крові постійно підвищений. Насправді, «діабет» — це загальний термін, що позначає стани, які викликають підвищене сечовиділення. Для нецукрового діабету характерна надмірна спрага і рясне сечовипускання. Причина захворювання — проблеми з певним гормоном або його рецептором. Нецукровий діабет підвищує ризик зневоднення організму. Що ж являє собою це рідкісне і «незручне» захворювання?

Що таке нецукровий діабет?

Нецукровий діабет виникає внаслідок проблем з так званим антидиуретическим гормоном або його рецептором. Антидіуретичний гормон (АДГ) виробляється відділом мозку під назвою «гіпоталамус» і зберігається в гіпофізі. Викид АДГ призводить до того, що нирки починають утримувати воду, і сеча стає більш концентрованою.

Зазвичай якщо ми відчуваємо спрагу або легке зневоднення, рівень АДГ в крові піднімається. Нирки ресорбируется більше води і виводять більш концентровану сечу. З іншого боку, якщо ми залпом вип’ємо два літри води (не пробуйте зробити це вдома), рівень АДГ впаде. Сеча стане світлою і розведеної.

Нецукровий діабет може бути викликаний однією з двох проблем, пов’язаних з АДГ. Одна з причин: виробляється занадто мало АДГ, В цьому випадку захворювання називається центральний нецукровий діабет. Інша причина: АДГ виробляється досить, але нирки нездатні реагувати на гормон. Це нирковий нецукровий діабет.

Незалежно від форми захворювання, результат завжди один. Нирки не можуть виконувати свою роботу і утримувати воду. Навіть коли хворий нецукровий діабет страждає від зневоднення, нирки все одно будуть виводити з організму велику кількість розбавленої сечі.

Нездатність нирок утримувати воду призводить до виникнення симптомів нецукрового діабету:

 • Надмірна спрага
 • Підвищений сечовипускання (поліурія)
 • У деяких людей ці симптоми приймають такі розміри, що організм зневоднюється.
 • Великі втрати рідини можуть також стати причиною електролітного дисбалансу. Симптоми цього порушення наступні:

 • Нез’ясовна слабкість
 • Сонливість
 • М’язові болі
 • Дратівливість
 • Але чому ж «нецукровий»? Сеча людей, хворих цією формою діабету, несмачна. Ви можете в це не вірити, але колись давно лікарі пробували сечу на смак, щоб визначити тип захворювання. На відміну від цукрового діабету, при якому сеча набуває солодкий смак, при нецукровому діабеті сеча схожа на прісну воду.

  Як діагностують нецукровий діабет?

  Люди, що страждають від цього захворювання, часто звертаються до лікаря, оскільки їх турбують такі симптоми як підвищена спрага і сечовипускання.

  Для діагностики нецукрового діабету протягом декількох годин беруть послідовні проби крові та сечі. Протягом цього часу пацієнтові не можна нічого пити, і організм поступово відчуває все більшу обезвоженность. Через відведений час визначається концентрація натрію в крові та сечі.

  Після цього пацієнту вводиться замінник АДГ, щоб перевірити, чи відповідають на нього нирки, роблячи сечу більш концентрованою. Діагноз ставиться на основі лабораторних показників і реакції на АДГ.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.