Небезпека онкології в період менопаузи: чого потрібно побоюватися

загрузка...

Черговим етапом в житті жінки є настання менопаузи (клімаксу). Менопауза — це остання менструація, яка була рік тому. Далі слідує період постменопаузи, тобто повна відсутність менструацій. Небезпека розвитку онкологічних захворювань в період менопаузи зростає, що пов’язано не тільки з гормональною перебудовою організму і віком жінки, але і з прийомом замісної гормонотерапії.

Найчастіше різні доброякісні та злоякісні процеси розвиваються у віці 40-60 років. Саме в цей період жінка повинна приділяти підвищену увагу своєму здоров’ю, обов’язково двічі на рік відвідувати гінеколога та проходити додаткове обстеження (УЗД органів малого тазу, мамографію молочних залоз та інше).

Гіперплазія ендометрія в період менопаузи

Гіперплазія ендометрія — це патологічне розростання слизової оболонки порожнини матки. Дуже часто гіперплазія ендометрія розвивається в період менопаузи, що пов’язано з постійними коливаннями рівнів статевих гормонів і виснаженням функції яєчників. Додатковими факторами ризику розвитку гіперплазії ендометрія є цукровий діабет, гіпертонічна хвороба і надлишкова маса тіла. Виділяють дві основні форми гіперплазії ендометрію: типову і атипову (аденоматоз). У разі відсутності лікування гіперплазія ендометрія може переродитися в рак ендометрія (особливо атипова форма). Проявляється захворювання нерегулярними менструаціями і постійними матковими кровотечами. Лікування гіперплазії ендометрія полягає в роздільному діагностичному вискоблюванні шийки та порожнини матки з подальшим призначенням гормонотерапії (гестагенів: норколут, Депо-Провера, 17-ОПК).

Міома матки в період менопаузи

У клімактеричний період зростає ризик розвитку міоми матки або її швидкого зростання. Це захворювання також пов’язано з гормональними збоями в менопаузу. Проявляється міома матки ациклічні кровотечами, болями внизу живота і в попереку, синдромом здавлення сусідніх органів (кишечника і сечового міхура). У разі швидкого зростання міоми матки і збільшення її розмірів більше 12 тижнів вагітності, проводять оперативне лікування. Міома є одним з факторів ризику розвитку раку тіла матки. Міоми невеликих розмірів також лікують гормонами (гестагенами). Позитивний момент — це зворотний розвиток міоми матки в період постменопаузи (яєчники практично не функціонують і рівень гормонів нормалізується).

Рак ендометрія в період менопаузи

Рак ендометрія являє собою злоякісну пухлину слизової оболонки порожнини матки. Рак ендометрія стоїть на першому місці серед усіх видів раку органів жіночої статевої сфери. Виникає рак ендометрія в результаті дії естрогенів. До основних причин розвитку цього захворювання відносяться: пізня менопауза (60 років і пізніше), ранній початок менструацій, відсутність пологів, множинні аборти, ожиріння, гіпертонічна хвороба і цукровий діабет. Основними проявами раку ендометрія є: маткові кровотечі, виникнення білей (з домішкою крові і неприємним запахом), болі внизу живота (у запущених випадках) і ракова кахексія (виснаження). Лікування полягає в хірургічному видаленні матки з подальшим призначенням препаратів прогестерону і тамоксифену (володіє антиестрогенами властивостями). Променеву терапію і радіотерапію призначають в разі наявності протипоказань до операції і підвищеному ризику розвитку рецидивів захворювання.

Рак молочної залози в період менопаузи

Розвиток раку молочної залози пов’язано не з менопаузою, а з тривалим застосуванням замісної гормонотерапії. Додатковими чинниками, що впливають на розвиток захворювання, є: спадковість, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, часті аборти, паління, ожиріння та відсутність пологів. При пальпації в молочній залозі виявляється щільне, горбисте безболісне утворення, а також збільшення пахових лімфовузлів. Можливо наявність виділень (часто з кров’ю) з соска, а сам сосок втягнутий. Додатковими ознаками раку молочної залози є наявність висипу і так званої лимонної скориночки. Лікування захворювання полягає в хірургічному видаленні молочної залози.

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.