Назонекс: спеціально для носа

Назонекс — це лікарський препарат для місцевого лікування алергічних та запальних захворювань носа. Препарат ефективно знімає алергічні та запальні процеси, але має ряд побічних ефектів, які не дозволяють використовувати його самостійно, без призначення лікаря.

Склад і механізм дії НАЗОНЕКС

Назонекс має у своєму складі глюкокортикоїдних гормон мометазон, а все глюкокортикоїдні засоби (ГКС) дуже швидко і ефективно зменшують запальні і алергічні процеси. Випускається він у вигляді назального спрею і використовується тільки місцево, у вигляді впорскувань в ніс. При цьому в кров всмоктується настільки незначна кількість препарату, що його навіть неможливо визначити звичайними лабораторними методами.

Дія НАЗОНЕКС полягає в тому, що він через ряд послідовних біохімічних процесів гальмує процес вивільнення простагландинів — речовин, які викликають і підтримують запальні і алергічні реакції. Ефект від його застосування настає миттєво: набряк слизової оболонки порожнини носа спадає і повертається порушене раніше носове дихання. Здавалося б, що може бути краще?

Але підступність будь-яких ГКС полягає в тому, що вони мають ряд побічних ефектів, які можуть значно виявлятися навіть при місцевому застосуванні.

Побічні дії НАЗОНЕКС

Першим побічним ефектом є здатність ГКС порушувати згортання крові, що може призводити до носових кровотеч. А так як слизова оболонка порожнини носа при його хронічних захворюваннях і так роздратована, ці кровотечі можуть стати звичними.

Іншим не менш неприємним ускладненням від тривалого застосування НАЗОНЕКС є зниження місцевого імунітету. Це дозволяє активізуватися умовно-патогенної мікрофлори, завжди мешкає на слизовій оболонці порожнини носа. У результаті до алергічного процесу приєднується інфекція, що значно обтяжує сам процес і його лікування. А якщо назонекс застосовувався для лікування інфекційно-запального процесу, то при зниженні імунітету потрібно стежити за тим, щоб хворий отримував адекватні дози антибактеріальних препаратів, інакше запальний процес пошириться на навколишні тканини або по кров’яному руслу може потрапити у віддалені органи і тканини хворого.

Як уникнути неприємних ефектів при прийомі НАЗОНЕКС

Але при правильному застосуванні препарату під наглядом лікаря побічних ефектів вдається уникнути. Для цього при алергічному риніті хворого періодично оглядає ЛОР-лікар та в разі потреби призначає бактеріологічні дослідження слизу з носа. При появі інфекції хворому призначають антибактеріальні засоби. НАЗОНЕКС застосовують для лікування загострень сезонного алергійного нежитю, а також для профілактики таких загострень. Для того щоб попередити загострення нежитю, назонекс призначають не раніше, ніж за чотири і не пізніше, ніж за два тижні до сезону появи пилку рослин, на яку у хворого є алергія. Таке лікування та профілактику призначають дорослим і дітям, починаючи з двох років.

При хронічних інфекційно-запальних процесах, таких, як хронічний гайморит, фронтит хворі іноді абсолютно не можуть дихати носом, у деяких випадках набряк і запалення настільки великі, що порушують і дихання через рот. Для того щоб зменшити такий набряк, призначають назонекс і одночасно з ним — антибактеріальні лікарські препарати, які пригнічували б розмноження умовно-патогенної і патогенної мікрофлори і розповсюдження інфекції. Зазвичай при правильному поєднанні НАЗОНЕКС і антибактеріальних препаратів настає більш швидка ремісія, ніж при застосуванні одних антибіотиків.

Так як у дітей до 12 років імунітет, як правило, недосконалий, застосовувати назонекс при інфекційно-запальних захворюваннях їм не рекомендується. Не застосовують його і при важких інфекційних процесах, наприклад, при туберкульозі — це дуже небезпечно. Не можна застосовувати назонекс при нелікованих інфекціях будь-якого походження (бактеріальних, грибкових, вірусних, викликаних найпростішими) — це може викликати швидке поширення інфекції при зовні сприятливому перебігу захворювання.

Протипоказань для застосування НАЗОНЕКС під час вагітності та годування дитини груддю немає, тим не менше, враховуючи, що клінічних випробувань з цією групою хворих не проводилося, перед його призначенням рекомендується ретельно зважувати всі «за» і «проти». Робити це, зрозуміло, буде тільки лікар.

лікування НАЗОНЕКСом повинно проводитися під наглядом лікаря, при цьому хворих завжди попереджають, що у них буде знижуватися імунітет і вони повинні остерігатися контактів з інфекційними хворими, так як велика можливість заразитися.

Назонекс — це ефективний протизапальний і протиалергічний препарат, який застосовується тільки за призначенням лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.