Навколоплідні води — допоможуть при пологах і не тільки

Навколоплідні води є середовищем проживання плода з моменту імплантації заплідненої яйцеклітини в слизову оболонку порожнини матки до моменту пологів. Навколоплідні води захищають плід від механічних ушкоджень, беруть участь в обміні речовин і створенні комфортної температури для малюка.

Що таке навколоплідні води

Навколоплідні води — це рідина, яка знаходиться в амніону (навколоплідному мішку). Навколоплідні води є проміжною середовищем між організмом матері і плодом протягом всієї вагітності і необхідної середовищем для плода, яка виконує різноманітні функції по забезпеченню його росту і розвитку.

 • Обсяг
 • Властивості навколоплідних вод змінюються в залежності від терміну вагітності, стану матері та плоду. Об’єм навколоплідних вод у 8 тижнів вагітності складає 5-10 мл, в 10 тижнів — близько 30 мл, в 18-20 тижнів — 250-280 мл. Максимальний об’єм навколоплідних вод (1 — 1,5 л) відзначається в період між 30-ою і тридцять восьмий тижнями вагітності, до кінця вагітності він зменшується і становить приблизно 600 мл. Менша кількість навколоплідних вод називається маловоддям, більшу — многоводием.

 • Зовнішній вигляд і склад
 • На початку вагітності навколоплідні води зазвичай безбарвні і прозорі, до кінця вагітності вони стають мутнуватими через попадання в них виділень сальних залоз, Пушкова волосся, шкірних лусочок плода.

  Навколоплідні води мають слаболужну реакцію, низька питома вага і невелику в’язкість. До кінця вагітності в навколоплідної рідини міститься стабільна кількість мінеральних речовин (в мг на 100 мл рідини): натрію — 175,3, хлору — 363, калію — 27, фосфору — 2,46, кальцію — 7,35.

  Найважливішою складовою частиною навколоплідних вод є білки, їх міститься від 210 до 390 мг на 100 мл. Крім білків там містяться вільні амінокислоти, жири, жирні кислоти, вітаміни А, С і групи В, хоріонічний гонадотропін (гормон, який завжди присутній під час вагітності), стероїдні гормони, ферменти і деякі інші речовини, наприклад, фактори згортання крові. Інсулін присутня в навколоплідних водах з 16-го тижня вагітності.

  Для чого потрібні навколоплідні води

  Навколоплідні води беруть безпосередню участь в обміні речовин між матір’ю і плодом. З порожнини амніону в організм плода навколоплідні води потрапляють через шкіру, травний тракт і легені. До 25-му тижні вагітності шкірний і легеневої обмін зменшуються, основне значення набуває заковтування плодом навколоплідних вод, які надходять в його травний тракт. Плід заковтує від 300 до 500 мл рідини, а в неї виділяє сечу і альвеолярний (з легенів) секрет. Через поверхню плаценти навколоплідної рідини може переходити з амніону в кров плоду і назад.

  Навколоплідні води є своєрідним амортизатором при механічних травмах і підтримують сталість середовища, що оточує плід. У навколоплідних водах відбувається постійний і швидкий обмін речовин: кожну годину заміщається 0,33 л води і значна частина мінеральних солей. Протягом близько трьох годин складу навколоплідних вод повністю оновлюється.

  Навколоплідні води мають велике значення для розвитку плода, яка розрізняється в окремі терміни вагітності. У перші тижні розвитку зародок має консистенцію, трохи відрізняється від консистенції навколоплідних вод, що робить можливим як його розвиток в цілому, так і розвиток окремих частин. У міру розвитку плоду він стає рухомим, руху посилюються, можливі вони тільки в рідкому середовищі. При недостатній кількості навколоплідних вод або при їх повній відсутності можливо зрощення шкіри плоду з навколоплодовим мішком (амніоном) і розвиток різних вад розвитку.

  Вплив навколоплідних вод на пологи

  До кінця вагітності навколоплідні води зазвичай поділяються на дві нерівні частини. Води, що знаходяться в плодовому міхурі нижче пояса дотику голівки плоду з тазом жінки, називаються передніми водами. Задні води омивають тулуб і підстава голівки плоду. При відсутності пояса дотику в разі рухомий голівки над входом в таз, при поперечному або косому положенні плоду поділ вод на передні і задні не відбувається.

  Навколоплідні води сприяють розкриттю шийки матки і активності мускулатури матки. При передчасному відходженні навколоплідних вод в ранні терміни вагітності звичайно відбувається її переривання або дострокове розродження.

  Методи діагностичного дослідження навколоплідних вод

  Дослідження навколоплідних вод дозволяє оцінювати стан і зрілість плоду і при необхідності вирішувати питання про пологах або про проведення необхідного лікування. Для того щоб дослідити навколоплідні води, проводиться спеціальна пункція (прокол) околоплодного мішка (амніоцентез). Потім проводиться вивчення клітинного, гормонального, біохімічного та імунологічного складу навколоплідної рідини, після чого даються рекомендації щодо подальшого ведення вагітності.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.