Навіщо потрібно тире?

Тире — знак, що використовується в різних мовах. У безлічі випадків, тире ставиться замість пропущених слів, найчастіше слова «це», для підкреслення певних слів і щоб зробити на них смислове наголос і звернути увагу.

Розглянемо різні умови і приклади того навіщо потрібно тире.

Навіщо потрібно тире в реченні

Почнемо міркування навіщо потрібно тире з того, як можна використовувати тире для зручності та економії слів.

Тире ставиться в реченні між підметом і присудком, якщо немає зв’язки: «Слухати і чути — різні речі». Тут тире можна розуміти як пропущене слово «це».

Два прозивним, які в поєднанні служать визначенням або назвою, об’єднуються за допомогою тире «Виділяються різні типи професійної діяльності: людина — людина, людина — техніка, людина — природа, людина — знак і людина — художній образ». Це простий та зручний спосіб зв’язати два слова, не порушуючи їх структури.

Період або відстань «від — до» також позначається за допомогою тире: «Період Травень — жовтень», «Рейс Москва — Новосибірськ». За рахунок цього, досягається розуміння, що мова йде не про два конкретних точках відліку, а про відрізку, тире в даному випадку означає все пропущені проміжки, які немає необхідності перераховувати.

Тире ставиться замість пропущених членів речення та їх частин «Багато солодкого — шкідливо». У цьому реченні тире може бути заміною слова «є», особливої потреби в ньому немає і навіть без нього сенс пропозиції все одно зрозумілий.

Тире, якщо в реченні є тема, вжита в називному відмінку і пов’язана з основним пропозицією. «Франція чудова — немає в світі більш прекрасної країни». А також у питальних пропозиціях «Сімейне щастя — міф чи реальність?». Тире в даному випадку — компактний спосіб переходу від теми, до пов’язаного з нею пропозиції.

Тире ставиться між однорідними членами речення, замість пропущеного спілки «Відносини двох людей не відпочинок — важка праця». Тире в даному випадку здатне замінити спілки «а», «але», «так», «проте» і «зате». Ці союзи іноді можуть звучати занадто просто, заміна їх на тире надає фразі відтінок загадковості і інтелектуальності.

Навіщо на листі потрібно тире

Якби якомусь письменнику задали написати твір навіщо потрібно тире, він би дуже довго просторікував про його сенс і багатозначності і про те, як воно допомагає підсилити яскравість описуваних ним образів. Давайте розберемося, як ще можна використовувати тире.

Тире використовується для позначення контрасту і різкого переходу між однорідними членами речення «Завжди жив щасливо — в мить усе втратив».

Тире ставиться перед узагальнюючим словом, «Пара квитків з кіно, записки, стрічка — все що мені залишилося на згадку про неї». Такий хід допомагає посилити наголос на узагальнююче слово, в даному прикладі слово «все» набуває відтінок «тільки це».

Тире використовується при підкресленні слів, які стоять у кінці речення, найчастіше умов «До будинку довелося бігти дуже швидко — занадто холодно сьогодні».

Для посилення протиставлення між двома пропозиціями в обох ставиться тире. «Собаки — віддані. Кішки — волелюбні. »

Ставиться тире і після перерахування, якщо на ньому пропозиція не закінчується «Все: канарейка, кішка, собака, миші — дивилися один на одного з підозрою».

Також тире використовується для позначення інтонаційної паузи «Він довго чекав за дверима — потім увійшов».

Для позначення прямої мови крім лапок використовується тире:

— Довго ще тебе чекати? — Запитав він нетерпляче, — ми вже запізнюємося.

— Скільки потрібно — відповіла вона і посміхнулася.

Тепер ви знаєте все про те, навіщо потрібен знак тире, користуйтеся цими знаннями і ваша мова стане правильніше і виразно.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Освіта. Додайте в закладки постійне посилання.