Навчальні ігри: як виростити генія в пісочниці?

Педагоги не втомлюються повторювати, що гра для будь-якої дитини — не просто розвага, а спосіб пізнання світу. Навчальні ігри були придумані для того, щоб можна було поєднувати приємне з корисним: діти і світ пізнають, і уму-розуму паралельно навчаються. По суті, такі ігри — ефективний інструмент навчання, що перетворює серйозний процес в захоплюючу дійство. За допомогою навчальних ігор можна навчити дитину писати, читати, здійснювати різні математичні дії, та й просто розширити його кругозір.

Традиційна система шкільного навчання зазвичай відрізняється примусовим характером. Через це у дітей нерідко виникає відраза до занять і, як наслідок, знижується успішність. Між тим, навіть у шкільному віці вони куди легше засвоюють інформацію, якщо отримують її в ході гри, а не в адміністративному порядку.

Види навчальних ігор

Зрозуміло, що концепція навчальної гри, адресованої малюкам трирічного віку, буде помітно відрізнятися від концепції аналогічної ігри для дітей постарше. Величезною популярністю стали користуватися всілякі комп’ютерні навчальні ігри, кожна з яких також розрахована на певний віковий контингент, — зустрічаються навіть спеціальні розробки для самих маленьких. За ступенем захопливості вони ні в чому не поступаються відомим «стрілялкам» і «бродилки», а користі приносять незрівнянно більше.

Професійні педагоги традиційно поділяють всі навчальні ігри на чотири види: тренують, розвиваючі, власне навчальні та комбіновані. Тренують ігри дозволяють дитині закріпити і відпрацювати якісь корисні навички, розвиваючі допомагають виявити і розвинути творчі здібності, власне навчальні ігри стають джерелами нових знань і вмінь, а комбіновані поєднують у собі елементи і тих, і інших, і третіх. В цілому навчальні ігри повинні сприяти тому, щоб інтелектуальні та творчі здібності розвивалися паралельно, гармонійно доповнюючи один одного.

Що дають дітям навчальні ігри?

Цінність навчальних ігор визначається не тільки тим, що вони допомагають дітям без праці запам’ятати базові істини на кшталт «двічі два — чотири» і «птахи восени відлітають на південь». З їх допомогою можна цілком успішно розвинути така важлива якість, як увага. А це вдається тільки в процесі спілкування з дорослою людиною, яка вміє майстерно задавати питання і докладно пояснювати дитині, що саме на даному етапі від нього вимагається. Є така проста гра під назвою «Що пропало?» — В неї можна грати навіть з маленькими дітьми. Перед дитиною розкладають на столі кілька самих різних предметів, дають йому трохи часу для того, щоб він їх запам’ятав, потім швидко прибирають всі предмети зі столу і просять «гравця» їх назвати. Дітям молодшого віку пропонується меншу кількість предметів, дітям старшого віку — відповідно більше. Варіантів таких ігор існує дуже багато, і всі вони являють собою просто безцінні елементи підготовки дитини до школи.

Навчальні ігри також сприяють розвитку наочно-образного і логічного мислення у дітей, тобто вчать оперувати словами, числами та образами, порівнювати, класифікувати, узагальнювати і так далі. Навчальні ігри для малюків спрямовані на вдосконалення їх сенсорних здібностей, які перш за все відбиваються в дитячих уявленнях про зовнішні властивості предметів — їх кольорі, величині, запаху, смаку, положенні в просторі.

Нарешті, будь-яка навчальна гра сприяє розкриттю творчих здібностей дитини і тренуванні його пам’яті.

Ігри, призначені для дошкільнят, переважно спрямовані на розвиток дрібної моторики, навичок читання і рахунки. Дітям молодшого шкільного віку підбирають небудь таке, що позитивно позначається на здатності концентрувати увагу і мислити логічно. І ще гра повинна бути підібрана так, щоб в неї можна було грати не тільки з дорослими, але і з ровесниками.

Світлана Усанкова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.