Настоянка кропиви собачої — м’яке заспокійливий засіб

Пустирник — багаторічна трав’яниста рослина сімейства ясноткових, у висоту що досягає півтора-двох метрів. Пустирник виростає на Близькому Сході, в Центральній Азії і Європі, в основному на берегах річок, луках, пустирях і покинутих територіях поруч з житловими будовами.

Склад пустирника і його дія на організм людини

До складу пустирника входять глікозиди (наприклад, гіперозид), алкалоїди (холін), біофлаваноїди (рутин), ефірна олія, бета-каротин (провітамін А), аскорбінова кислота, мінеральні солі, гіркоти і деякі інші речовини.

Основна дія пустирника — седативну (заспокійливу). Він позитивно впливає на центральну нервову систему (ЦНС), знижуючи її збудливість, підсилює (потенціює) дію заспокійливих, снодійних та протисудомних засобів. Седативна дія пустирника поширюється і на вегетативну нервову систему (ВНС), яка іннервує внутрішні органи і кровоносні судини.

Крім того, він знижує артеріальний тиск і змушує серце скорочуватися більш сильно і рідко (кардіотонічну дію за рахунок присутніх у пустирника глікозидів).

Які частини рослини використовуються

У лікувальних цілях використовуються верхні квітучі частини рослини — пагони, що містять величезну кількість різних корисних речовин, у тому числі алкалоїди (леонурин, леопурідін), ефірну олію, стахідрін, фалавоноіди (кверцетин, рутин, квінквелозід), сапоніни, дубильні, гіркі і цукристі речовини, органічні кислоти (Р-кумариновую, винну, яблучну, урсоловая, ванілінова, лимонну), вітаміни А, Е, С. стахідрін сприяє стимуляції скорочень мускулатури матки, особливо на пізніх термінах вагітності, коли тонус мускулатури матки змінюється. Крім стимуляції скорочень мускулатури матки, пустирник також надає відчутний седативну і заспокійливу дію. Це властивість пустирника пояснюється вмістом гірких глікозидів — речовин, корисних при лікуванні тривожності і неврозів, пов’язаних з майбутнім народженням дитини. Поєднання заспокійливих і утеротоніческіх властивостей пустирника допомагає йому ефективно виконувати дві функції: готувати організм жінки до майбутніх пологів і полегшити їх перебіг. До речі, пустирник також допомагає запобігти викидень і полегшити помилкові сутички.

Корисні властивості рослини

Пустирник відомий численними корисними властивостями, але користується найбільшою популярністю як засіб від порушень і захворювань статевої системи у жінок. Так, пустирник допомагає при хворобливій нерегулярної менструації і під час пологів. У народній китайській медицині пустирник використовується для лікування цілого ряду захворювань і порушення функції репродуктивної системи, у тому числі нерегулярного менструального циклу, менструальних болів і ПМС, а також безпліддя. Без сумніву, пустирник — відмінний засіб від розладів функції репродуктивної системи у жінок.

Крім того, пустирник широко застосовується для лікування і зміцнення серцево-судинної системи. Встановлено, що пустирник стимулює роботу серцевих м’язів, особливо під час вагітності і пологів, коли збільшується навантаження на серце. Фітотерапевти рекомендують застосовувати пустирник для лікування аритмії і прискореного серцебиття, викликаного підвищеною нервозністю і стресом. А гіркі глікозиди, що містяться в пустирника, мають властивість на час знижувати кров’яний тиск.

Користь настоянки пустирника

Настоянка кропиви собачої корисна для жінок будь-якого віку, адже вона допомагає нормалізувати менструальний цикл, полегшує пологи, нормалізує перепади настрою, зменшує тривожність і депресію, а також вирішує безліч інших жіночих проблем. Але настойку пустирника можуть брати і чоловіки, адже це ефективний засіб від захворювань серцево-судинної системи (неврозу серця, гіпертонічної хвороби, стенокардії, кардіосклерозу, міокардиту, пороків серця, міокардіодистрофії). Настоянка пустирника застосовується для зміцнення м’язів матки, для полегшення симптомів менопаузи, при затримці менструації і сильних менструальних болях. Крім того, вона нормалізує артеріальний тиск, є прекрасним тонізуючим засобом для серця і зменшує прояви гіпертиреозу, не зачіпаючи гормональний фон.

Настоянка кропиви собачої виготовляється з сухого листя і квітучих верхівок рослини і має гіркуватий смак. Для приготування спиртової настоянки пустирника беруть одну частину сушеної трави, заливають 70% спиртом або алкоголем (горілкою, джином, бренді) в пропорції 1 до 5 і залишає настоюватися протягом одного місяця в темному місці, після чого зціджують. Перед вживанням 5 — 8 крапель настоянки доливають водою до об’єму столової ложки і приймають перед їжею 3-4 рази на день (в китайській медицині рекомендована добова доза пустирника становить 9-60 гр). Лікуватися таким чином можна протягом трьох місяців підряд, після чого слід зробити перерву. Настоянка пустирника володіє седативним дією, у кілька разів перевершує по ефекту валеріану. Не рекомендується приймати настоянку пустирника при рясному менструальному кровотечі, так як вона може тільки посилити проблему.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.