Наслідки ротавірусної інфекції — можуть бути дуже серйозними

Ротавірусна інфекція (РВІ) може протікати, як легко і непомітно, так і дуже важко. Починається вона часто з болю в горлі, кашлю і нежиті, а потім вже приєднуються блювота, рясний водянистий стілець і висока температура. Так до чого ж може призвести важкий перебіг РВІ?

Безпосередня небезпека при ротовірусної інфекції

Самою головною небезпекою при тяжкому перебігу ротовірусної інфекції є зневоднення організму (ексікоз), викликане багаторазової блювотою і рідким стільцем. Особливо важко переносять зневоднення маленькі діти, у яких на цьому фоні можуть початися судоми, різні порушення роботи серцево-судинної системи і нирок.

Дуже важко на зневоднення та інтоксикацію реагують нирки, вони просто припиняють свою роботу і токсичні речовини не виводяться з організму. Такий стан називається гострою нирковою недостатністю, лікувати яку дуже складно навіть в умовах реанімації.

Батькам не слід відмовлятися від направлення в лікарню, якщо на тлі блювоти і проносу у дитини з’являється виражена сухість шкіри і слизових оболонок (особливо це видно по потрісканим губам) і вже кілька годин не було сечовипускання. Допомогти такій дитині відновити водно-сольовий обмін може тільки внутрішньовенне крапельне введення спеціальних розчинів. В іншому випадку стан може дуже швидко погіршитися і дитину можна втратити. За літературними даними в США щорічно ротавірусної інфекцією захворює понад одного мільйона дітей у віці від року до чотирьох років, з них гине до 150 дітей.

У той же час своєчасно вступ дитини в стаціонар є гарантією його одужання.

Віддалені наслідки

Особливістю дії ротавірусу на шлунково-кишковий тракт є те, що він може викликати стійке порушення перетравлення і всмоктування їжі та зменшення секреції кишкових ферментів. Все це призводить до того, що змінюється кислотність вмісту кишечнику, воно набуває лужну реакцію, в якій більш комфортно себе почуває умовно-патогенна і патогенна мікрофлора, вона починає активно розмножуватися. Корисна ж мікрофлора, яка в нормі пригнічує розвиток умовно-патогенної, в даному випадку, навпаки, відчуває труднощі в розмноженні, тому що для неї більш звична кисле середовище.

Порушення співвідношення між корисною та умовно-патогенною мікрофлорою називається дисбактеріозом. Дисбактеріоз — це ще не захворювання, умовно-патогенні мікроорганізми ще тільки розмножуються в просвіті кишечнику, порушуючи процес травлення, але вони поки не проникають у слизову оболонку стінки кишечника.

Але порушення травлення (без нормального обсягу корисної мікрофлори воно не може відбуватися правильно) вже викликає порушення кровообігу (а значить, і обміну речовин) в стінці кишечника і залишається всього один крок до формування запального процесу, тобто коліту.

Дисбактеріоз у дитини може проявлятися зниженням апетиту, постійним здуттям живота через велику кількість газів (наслідок неправильного перетравлення їжі), нападоподібний болями по ходу кишечника (вони виникають через спазм мускулатури кишечника), нудотою і порушеннями стільця. Для дисбактеріозу характерно чергування проносів (стілець при цьому може мати смердючий запах) і запорів, коли кал набуває вигляду твердих катишков (овечий кал).

Дисбактеріоз вимагає тривалого наполегливого лікування. Призначаються пробіотики — лікарські препарати, які містять колонії живих корисних бактерій — природних мешканців кишечника. Для того, щоб ці бактерії добре прижилися в кишечнику і швидко розмножувалися, призначаються пребіотики — лікарські препарати, які містять «корм» для корисної мікрофлори.

Як змінюється імунітет після ротавірусної інфекції

Як і після будь-якої інфекції, загальний імунітет знижується і потрібен час і зусилля для його відновлення. Специфічний імунітет до ротавірусної інфекції не відрізняється високою стійкістю, тому дитина може хворіти РВІ багато разів, при цьому важко встановити, скільки саме, так як РВІ часто протікає безсимптомно. Дорослі люди в більшості своїй мають у крові антитіла до ротавирусам, що також говорить про те, що інфекція була перенесена не один раз. Дуже великий відсоток виявлення антитіл до ротавирусам і у дітей старших вікових груп.

Кілька років тому в США дітей з півтора місяців прищеплювали ротавірусної вакциною, але потім було встановлено, що це призводить до підвищення частоти кишкової непрохідності у дітей, і застосування вакцини було заборонено. Сьогодні розробляються (в тому числі і в нашій країні) нові вакцини проти РВІ, які знаходяться вже на стадії клінічних випробувань.

РВІ, як і більшість вірусних інфекцій, в даний час до кінця ще не переможена.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.