Наслідки передчасних пологів для дитини: спостереження і лікування

Пологи, які почалися в будь-який час до настання тридцять сьомий тижня вагітності, вважаються передчасними, а діти, народжені раніше покладеного терміну — недоношеними. Оскільки передчасні пологи починаються до завершення процесу формування всіх систем організму новонародженого, недоношені діти народжуються ослабленими, з деякими дефектами, набагато частіше хворіють. Чим раніше покладеного терміну народилася дитина, тим вище шанс ускладнень, викликаних передчасними пологами. На щастя, багато наслідки передчасних пологів добре піддаються лікуванню.

Найпоширеніші наслідки передчасних пологів

Недорозвинені легкі — у більшості дітей формування легких завершується до досягнення тридцять шостий тижні гестаційного віку. Тим не менш, оскільки швидкість розвитку плода індивідуальна, іноді процес розвитку легенів може тривати аж до настання терміну пологів. Якщо заздалегідь відомо, що пологи настануть раніше покладеного терміну, для прискорення цього процесу можуть застосовуватися ін’єкції стероїдів з попередніми амніоцентезом (пункцією плодового міхура, що дозволяє визначити, в тому числі, і ступінь формування легень). Недорозвинені легені — одне з найбільш важких наслідків передчасних пологів, яке саме по собі може викликати ряд серйозних проблем зі здоров’ям новонародженого. У їх числі:

 • Дихальна недостатність, або ідіопатичний респіраторний дистрес-синдром — стан, що викликає різке, нерегулярне дихання у новонародженого. Лікування передбачає кілька різних методів: додаткове забезпечення легенів новонародженого киснем через кисневу маску, використання респіратора, ендотрахеальну інтубацію, підтримання постійного позитивного тиску в дихальних шляхах.
 • Тахіпное — прискорене поверхневе дихання. Цей стан може спостерігатися як у недоношених, так і у народжених в строк дітей. Зазвичай протягом трьох днів цей стан проходить, а до відновлення дихання може бути призначено внутрішньовенне харчування. Специфічних методів лікування звичайно не потрібно.
 • Бронхопульмонарная (легенева) дисплазія виникає при погіршенні роботи легенів недоношеного немовляти. Оскільки легені дитини недорозвинені, після підключення до апарату штучного дихання легені іноді не можуть витримати постійного тиску, і їх робота порушується. Легенева дисплазія — оборотне, піддається лікуванню стан, відновлення після якої, однак, може бути досить тривалим.
 • Пневмонія — на тлі всіх можливих ускладнень, що викликаються недорозвиненими легенями, пневмонія вважається одним з найнебезпечніших наслідків передчасних пологів. Пневмонія — легенева інфекція, що вражає ту область легенів, яка бере участь в обміні вуглекислого газу і кисню. У результаті запалення обсяг цієї частини легені стає менше, і, як наслідок, в організм надходить дуже мала кількість кисню. Пневмонія — дуже небезпечне для новонародженої дитини захворювання, що вимагає оперативного лікування. Основні методи лікування — антибіотики, забезпечення додаткового кисню, інтубація. Відсутність лікування може призвести до летального результату.
 • Апное і брадикардія апное — це тимчасова зупинка дихання: тривожний сигнал — нерегулярне дихання з інтервалами пауз довше десяти-п’ятнадцяти секунд. Брадикардія — сповільнення серцебиття (тривожний симптом — менше ста ударів серця в хвилину).

  Інфекція — оскільки організм недоношеної дитини недорозвинений, імунна система малюка може не впоратися із завданням придушення активності шкідливих мікроорганізмів. Недоношена дитина особливо вразливий для різного роду інфекцій. Саме тому часто недоношених немовлят поміщають в інкубатор, який захищає їх від потенційних інфекцій.

  Жовтяниця — пожовтіння шкіри і білків очей, спричинене підвищенням у крові рівня білірубіну, субстанції, що виробляється печінкою. Лікування жовтяниці у недоношених дітей зазвичай передбачає кілька сеансів фототерапії, тривалість лікування може становити від семи до десяти днів.

  інтравентрикулярно крововилив (крововилив у шлуночки мозку) — у дітей, що народилися раніше тридцяти четвертого тижня вагітності, ризик крововиливу в головний мозок набагато вище. Це викликано тим, що недорозвинені кровоносні судини не в змозі впоратися зі змінами кровообігу, що з’являються під час пологів. Інтравентрикулярно крововилив може призвести до тяжких ускладнень — церебрального паралічу, розумової відсталості, загальмованості в розвитку. Внутрішньочерепний крововилив спостерігається, за статистикою, у тридцяти-тридцяти відсотків дітей, що народилися на двадцять четвертою — двадцять шостий тижнях вагітності.

  Нездатність зберігати тепло тіла — у недоношеної дитини недостатньо підшкірного жиру і не сформувався до кінця шкірний покрив, тому організм не здатний зберігати тепло тіла. Для підтримки нормальної температури тіла необхідно приміщення дитини в інкубатор.

  Недорозвинена травна система — у випадку передчасних пологів травна система дитини і шлунково-кишковий тракт до кінця не сформовані, тому процес абсорбції і розщеплення поживних речовин порушений. Саме з цієї причини застосовується введення поживних сумішей внутрішньовенно (так зване повне парентеральне харчування). Через кілька днів, якщо стан дитини стабільний, застосовується годування грудним молоком або поживними сумішами через трубочку, оскільки недоношене немовля ще не здатний ковтати або смоктати молоко самостійно.

  Анемія — порушення, викликане аномально низькою концентрацією червоних кров’яних тілець. Червоні кров’яні клітини переносять гемоглобін, який в свою чергу, є «транспортом» для кисню. Нормальний рівень червоних кров’яних клітин у новонароджених дітей — більше п’ятнадцяти грамів. В особливо важких випадках анемії застосовується переливання крові немовляті.

  Ретроретальная фіброплазія (синдром Тері) — захворювання, потенційно здатне позбавити дитину зору. Дуже часто цей синдром спостерігається у недоношених немовлят, що народилися на двадцять четвертою — двадцять шостий тижнях вагітності, і лише в рідкісних випадках — у недоношених немовлят, гестаційний вік яких складає тридцять три — тридцять чотири тижні. Лікування захворювання залежить від ступеня тяжкості захворювання і може включати лазерну операцію або кріохірургію.

  Некротичний ентероколіт — захворювання, викликане порушенням кровообігу в якомусь із відділів кишечника, яке, в свою чергу, призводить до інфекції в стінках кишечника. Основні методи лікування — внутрішньовенне харчування і курс антибіотиків. Хірургічне втручання потрібне в рідкісних випадках.

  Сепсис (септицемія) — зараження крові бактеріального характеру. Якщо бактеріальна інфекція поширюється на легені, одночасно може розвинутися пневмонія. Септицемія дуже небезпечна, але добре піддається лікуванню антибіотиками.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.