Наслідки ішемічного інсульту: залежать від лікування

Наскільки важкі будуть наслідки ішемічного інсульту, залежить від багатьох причин. Але в першу чергу має значення ступінь ураження головного мозку та своєчасне призначення адекватного лікування. При вчасно призначеному лікуванні можливе повне відновлення функцій головного мозку.

Які можуть бути наслідки ішемічного інсульту

Наслідки ішемічного інсульту можуть бути різними. Якщо був вражений невеликий посуд і своєчасно призначено правильне лікування, то в більшості випадків ішемічний інсульт протікає сприятливо. Наслідки такого перебігу — поступове повне або в значній мірі відновлення порушених функцій головного мозку.

Може розвиватися також затяжний перебіг інсульту, для якого характерно періодичне погіршення і поліпшення стану хворого. При цьому під час погіршення можуть виникати повторні інсульти, приєднуватися різні ускладнення, наприклад, запалення легенів та інші. При правильному і своєчасному лікуванні такого інсульту результат його також може бути сприятливим.

Але може статися і так, що, незважаючи на проведене лікування, симптоми захворювання наростають. У такому разі можливі значні наслідки інсульту або навіть загибель хворого.

У більшості хворих ішемічним інсультом саме важкий стан спостерігається в перші дні, потім настає поліпшення загального стану, під час якого місцеві (локальні) симптоми у вигляді чутливих і рухових порушень стабілізуються, а у деяких хворих навіть зменшуються. При цьому темп відновлення порушених функцій може бути різним: як швидким, так і повільним.

Відновлення роботи головного мозку може початися вже в перший день захворювання або через кілька днів. У хворих літнього віку цей процес починається пізніше, через кілька тижнів після початку інсульту. При повторних ішемічних інсультах часто розвиваються важкі тривалі розлади рухів, чутливості й психіки.

Як проявляються

Наслідки ішемічного інсульту проявляються в залежності від того, які поразки були у хворого під час розпалу захворювання. Дуже часто це різні рухові ураження. Рухові розлади звичайно виникають на стороні, протилежній стороні ураження головного мозку. Порушення рухів на одній стороні тіла називається геміпарезом (неповним обездвиживанием одного боку тіла) або геміплегією (повною відсутністю рухів в цій області). Геміпарез відновлюється легше, геміплегія піддається лікуванню за працею. Іноді рухові порушення проявляються просто слабкістю, хиткою ходою, тремтіння кінцівок, порушенням координації рухів. При ураженні стовбура головного мозку можливі такі наслідки, як порушення ковтання. При цьому хворий постійно поперхівается, в результаті чого їжа може потрапляти в дихальні шляхи, викликаючи запальні процеси в легенях і бронхах.

Не менш часто виникають і порушення мови: вона може бути повільною, скандованою. Може бути порушено і сприйняття мови, а також процес читання та письма. Після важкого ішемічного інсульту можуть довгостроково триматися такі порушення, як нетримання калу і сечі.

Можливі чутливі розлади (відчуття оніміння або повзання мурашок в якійсь області), розлади зору, слуху, нюху, смаку.

Психічні зміни після інсульту можуть проявлятися у вигляді розладів сприйняття, коли хворий не в змозі сприймати звичайні повсякденні предмети і не розуміє, як ними користуватися. Можуть бути порушення пам’яті, здатності до запам’ятовування і навчання. У деяких хворих розвивається судомний синдром. Поведінка таких хворих може бути агресивним або, навпаки, плаксивим з різкими змінами настрою, коли сміх змінюється плачем. З’являється також схильність до депресій, коли на тлі постійно зниженого настрою порушуються всі функції організму.

Після важких інсультів поступово розвивається слабоумство (деменція) через те, що зруйновані клітини тканини головного мозку замінюються клітинами сполучної тканини. На цьому тлі можливий розвиток минущих психічних розладів, а також затяжних психозів з галюцинаціями і маренням. Рідше виникають різкі приступообразні болі в певній частині тіла психічного походження, які не знімаються знеболювальними засобами.

Наслідки ішемічного інсульту можуть проявлятися у вигляді самих різних змін. Різною може бути і ступінь вираженості цих змін. У будь-якому випадку для полого відновлення здоров’я потрібно багато зусиль, як з боку лікаря, так і з боку самого хворого.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.