Наші зуби — яку функцію вони виконують?

Зуби складаються з самих твердих речовин, які є в організмі людини. Вони необхідні не тільки для вживання їжі, але й відіграють важливу роль у мовленні. Тому за ними потрібно ретельно стежити і доглядати.

Складові зубів людини:

 • Зубна емаль — найтвердіша, біла зовнішня оболонка зубів. Емаль складається переважно з фосфату кальцію, дуже міцного мінералу (до речі, схожа емаль входить до складу луски акули).
 • Дентин — шар, який знаходиться під емаллю. Він складається з живих клітин, які виділяють тверді мінеральні речовини. Дентин на сімдесят відсотків складається з гідроксилапатиту, на двадцять відсотків — з органічного матеріалу і на десять відсотків — з води. Він має жовтуватий колір і багато в чому визначає колір зубів, оскільки емаль частково прозора. Формування дентину починається раніше формування зубної емалі; на відміну від останньої, він продовжує рости протягом всього життя людини.
 • Пульпа — більш м’яка, жива внутрішня структура зуба. Через неї проходять кровоносні судини і нерви зубів.
 • Цементне речовина зуба — шар сполучної тканини, який міцно пов’язує коріння зубів з яснами і щелепами. Він має ясно-жовтим кольором — трохи світліше дентину. У ньому міститься більше фтору, ніж в інших мінералізованих тканинах.
 • Периодонтальної зв’язка — тканина, яка утримує зуб на місці.
 • У нормі в людини є тридцять два зуби, які, крім зубів мудрості, з’являються до тринадцяти років.

  Різці — по чотири передніх зуба на верхній і нижній щелепі. Ікла — зуби з загостреним верхом, які розташовані безпосередньо за різцями; у людини чотири ікла. Крім того, є ще вісім премолярів — зубів, розташованих між іклами і корінними зубами, і вісім молярів, або корінних зубів. Чотири зуба мудрості з’являються між сімнадцятьма і двадцятьма п’ятьма роками. Іноді лікарі їх видаляють, щоб запобігти зміщенню інших зубів.

  Порушення, пов’язані з зубами

 • Карієс — одне з найпоширеніших захворювань зубів. Він розвивається, коли бактерії починають руйнувати емаль і більш глибокі структури зуба. Найбільш часто карієс вражає премоляри і корінні зуби.
 • Періодонтит — запалення глибоких структур зуба (периодонтальної зв’язки, щелепи, цементного речовини). Як правило, він розвивається в результаті поганої гігієни порожнини рота.
 • Гінгівіт — запалення поверхні ясен, навколо і між зубів. До розвитку гінгівіту може призвести зубний наліт і зубний камінь.
 • Зубний наліт — в’язкий, безбарвний шар на зубах, що складається з бактерій і речовин, які вони виділяють. Він з’являється незабаром після вживання солодкої їжі, але його можна видалити при чищенні зубів.
 • Зубний камінь. Якщо зубний наліт не видаляти, він змішується з мінералами і утворює зубний камінь — значно більш тверду субстанцію. Видалити зубний камінь можна за допомогою професійних процедур.
 • Скрегіт зубами, або бруксизм — порушення, викликане стресом, підвищеною тривожністю, порушеннями сну. Як правило, особливо активно виявляється під час сну. Симптомами бруксизму під час неспання можуть бути тупий головний біль і слабка біль у щелепах.
 • Підвищена чутливість зубів — порушення, при якому зуби стають дуже чутливими до високих або низьких температур; як правило, при цьому в тій чи іншій мірі вражений дентин.
 • Засоби для профілактики і лікування зубів

  Чищення зубів не рідше двох разів на день є найефективнішим засобом для видалення зубного нальоту і запобігання розвитку карієсу. Хоча б два-три раз на тиждень рекомендується користуватися зубною ниткою, щоб почистити ділянки між зубів, які не можна почистити зубною щіткою.

  Професійну чистку зубів рекомендується робити кожен шість місяців. Це сприяє профілактиці різних хвороб зубів і ясен.

  Пломбування зубів роблять, коли у пацієнта вже мають які-небудь хвороби зубів. Пломба допомагає зупинити подальше руйнування зуба.

  Якщо зуб дуже пошкоджений, щоб його можна було відновити, його видаляють. Це також допомагає зупинити розвиток деяких хвороб зубів і порожнини рота.

  Відбілювання зубів можна робити як за допомогою безрецептурних засобів, так і в кабінеті стоматолога. Найпоширенішим побічним ефектом цієї процедури є підвищена чутливість зубів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.