Нарцисизм: люблю себе, коханого

загрузка...

У часи живих богів і скульптурної краси тіла в дивній Стародавній Греції жив юнак, звали його Нарцисом. Був він від природи дивно гарний, як місячне сяйво. І так само холодний. Він захоплювався власної принадністю, але зовсім не потребував відповідному замилуванні інших: він взагалі ні в кому не потребував. Коли в юнака закохалася прекрасна німфа Ехо, він не захотів відповідати на почуття, лише грубо висміяв закохану. А подібні речі рідко залишалися безкарними в ту міфологічну епоху, ось Афродіта і покарала гордія за нехтування любові — за гріх, великий у всі часи.

Одного разу на полюванні, в спекотний полудень, Нарцис нахилився над лісовим струмком напитися — і пропав: він закохався в прекрасного юнака, дивиться на нього з водяної гладі. У подиві дивився він на своє відображення у воді, і відійти не міг. Нахилявся, щоб поцілувати своє відображення, але пристрасно припадав до прозорій воді струмка. Про все забув Нарцис. Прикутий до прекрасного відображенню, не міг піти, та він і не хотів іти. Коли Нарцис помер, його тіло зникло. А на місці колись прекрасного людського тіла з’явився такий же прекрасний і гордий квітка — з восковими пелюстками і різким ароматом. Нарцис — квітка смерті, вірили греки. І ніколи не дарували його улюбленим.

Зараз, в інші, менш поетичні, часи, і Нарциси інші. Вони не обов’язково красиві і вони можуть не бути улюбленцями німф. І в самого поняття «нарцисизм» зараз є кілька трактувань.

Нарцис в побуті

Перша, найпоширеніша, побутова: ми називаємо Нарцисами людей закоханих в себе настільки, що думка суспільства з цього приводу вони повністю ігнорують. Класичний приклад: шеф, який використовує підлеглих, щоб на їх кволих особистостях відобразити всю міць і красу власної. Або чоловік, що вимагає від дружини уваги, самовіддачі, догляду, схиляння — всього відразу й одночасно. І моторошно (і цілком щиро) обурюється, коли дружина просить обновку.

Нарцис в психіатрії

Трактування друга, трохи психіатрична: нарцисизм — розлад особистості, коли вся чуттєва енергія спрямовується тільки на себе, минаючи інші об’єкти. Це патологія, пов’язана з вихованням, і коріння її в дитинстві. Немовля при народженні не може любити ні себе, ні світ — просто тому, що він не володіє цілісним уявленням ні про себе, ні про світ навколо. Поступово, відчуваючи любов батьків, дитина пізнає навколишнє середовище саме через себе: все крутиться навколо мене, значить, я існую. Це — етап «первинного» або природного, нарцисизму. Маленька людина росте, його кругозір розширюється. Поступово він розуміє, що світ великий, у ньому живуть інші люди. Ось тепер частину своєї енергії, частина здатності любити він повинен витрачати на оточуючих. Коли ж вся любов витрачається на себе, психоаналітики кажуть про «вторинному нарцисизмі», про те самому, який пов’язують з проблемами, або нарциссические розладами, особистості.

У певному сенсі будь-яка людина володіє нарциссической частиною «я»: щоб зберігати стійкість свого уявлення про себе, нам необхідно пам’ятати (навіть не згадуючи) про дивовижний часу дитинства, коли нас любили і захищали.

Висновок: нарцисизм властивий тим людям, які з дитинства недоотримали порцію батьківського тепла. Значить, під маскою самозакоханості ховається самотній і ранима людина … Тільки от важко з ним дуже. І терапія у фахівця проходить довго, болісно і, часто, безрезультатно.

Нарцис в сексі

Трактування третя, сексологическая: нарцис — людина, яка задовольняє статеве збудження за рахунок споглядання власного оголеного тіла, окремих його частин, у тому числі і статевих органів, часто в поєднанні з мастурбацією. Якщо людину збуджує тільки така форма сексу — це одна з форм сексуальних збочень, причому досить погано піддається коректуванню. Минущі елементи нарцисизму властиві дитячому віку, трохи яскравіше вони виступають у віці 14 — 18 років. Радує, що нарцисизм, як єдина форма сексуальної активності, зустрічається у дорослих людей вкрай рідко.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.