Наперстянка: трава для серця

Наперстянка здавна застосовується в народній медицині як серцевий засіб. У Росії її почали вирощувати як лікарська рослина з 1730 року. Впровадження препаратів наперстянки в наукову медицину пов’язують з працями англійського лікаря Уайтерінга, опублікованими в 1775 році. З тих пір при лікуванні серцевої недостатності обов’язково застосовуються препарати наперстянки.

Що таке наперстянка

Наперстянка — це рід багаторічних трав’янистих рослин сімейства норічникових, що включає до 36 видів, з яких 7 виростає на території нашої країни. В якості джерел лікарської сировини використовують в основному 5 видів наперстянки — пурпурову, великоквіткова, шерстисті, іржаву і війчастого.

Наперстянка пурпурова — велике дворічна трав’яниста рослина висотою до 120 см з ламкими зморшкуватими листками довгасто-яйцевидної форми до 30 см завдовжки. Запах сухого листя слабкий, але він посилюється при наполягання в гарячій воді. Квітки завдовжки 3-4 см, горизонтально відхилені, чашечка дзвонові, віночок по формі нагадує наперсток. Плід — яйцеподібна коробочка з двома стулками. Насіння дуже дрібні, численні, бурі, зморшкуваті. Цвіте у червні — липні. У дикому вигляді на території нашої країни не зустрічається, культивується на різних територіях.

Наперстянка шерстистий — багаторічна трав’яниста рослина. Відрізняється від наперстянки пурпурової більш дрібним листям і квітками, формою і кольором віночка, наявністю густої опушенности в області суцвіття. У дикому вигляді наперстянка зустрічається рідко, тому занесена в Червону книгу рідкісних рослин, що підлягають охороні.

Хімічний склад наперстянки

Діючими речовинами наперстянки є серцеві глікозиди — складні сполуки типу ефірів, що містять у своїй структурі вуглеводний і безвуглеводної компоненти. Останній називається агліконом або Геніна. Для серцевих глікозидів наперстянки характерні наступні 5 видів Геніна: дігітоксігенін, гітоксігенін, гіталоксігенін, дігоксігенін і дігінатігенін.

Залежно від будови вуглеводного компонента розрізняють первинні або генуінние глікозиди (пурпуреаглікозіди А і В, дігіланіди А, В, С та інші) і вторинні, одержувані при ферментативному отщеплении окремих вуглеводних залишків. Так, при відщеплення кінцевий глюкози від пурпуреаглікозіда А утворюється дигітоксин.

Дія препаратів наперстянки на організм людини

Препарати наперстянки чинять специфічну дію на серцевий м’яз (міокард). Вони збільшують силу серцевих скорочень, зменшують їх частоту та подовжують діастолу (діастола — це розслаблення м’язи серця, наступаюче слідом за її скороченням або систолой).

Терапевтична дія препаратів наперстянки при недостатності кровообігу зводиться до більш повного систолі спорожненню шлуночків, підвищенню обсягу викидається крові (серцевого викиду), зменшенню тахікардії (посиленого серцебиття). При цьому зменшуються розміри серця, скорочується час кругообігу крові, зменшується об’єм крові в кров’яному руслі, що в свою чергу сприяє зменшенню набряків. Артеріальний тиск дещо піднімається за рахунок судинозвужувального ефекту.

При прийомі всередину глікозиди наперстянки всмоктуються досить повно, але їх дія розвивається тільки через деякий період часу, тривалість якого, як і тривалість дії препаратів, різна для окремих глікозидів. У зв’язку з повільним виведенням з організму глікозиди наперстянки мають здатність до кумуляції (накопичення в організмі), яка найбільше виражена у дигітоксину і найменше — у дигоксину.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.