Найз: перевірений часом препарат

Найз — це лікарський препарат, який є дженериків німесуліду — першого оригінального препарату, випущеного швейцарської фармацевтичної фірмою Helsinn Healthcare SA у вісімдесятих роках минулого століття (дженерики мають право виробляти будь фармфірми після того, як на оригінальний препарат закінчиться патент). Найз за своїми властивостями нічим не відрізняються від оригінального препарату, різниця тільки в ціні (найз коштує зовсім недорого).

У свій час швейцарська фармацевтична фірма Helsinn Healthcare SA викликала справжній революційний переворот у виробництві ліків, що відносяться до групи нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ), випустивши перший препарат німесулід, який вибірково придушував діяльність ферменту циклооксигенази-2 (ЦОГ-2).

Проблема полягала в тому, що фермент циклооксигеназа (ЦОГ) існує в організмі у двох видах: ЦОГ-1 та ЦОГ-2. ЦОГ-1 має захисну дію, зокрема захищає слизову оболонку шлунка від роздратування різними речовинами. Тоді як ЦОГ-2 активізує утворення простагландинів — речовин, які беруть безпосередню участь у запальному процесі.

Традиційні НПЗЗ придушували обидва види ЦОГ. До таких препаратів ставилися аспірин, індометацин, ібупрофен, диклофенак та безліч інших препаратів. Так як багатьом хворим (наприклад, з хронічним захворюваннями суглобів та хребта, які супроводжуються сильними болями) доводилося їх приймати тривалий час, у них часто розвивалися ерозивно-виразкові процеси в області шлунка.

Перший же препарат, який надавав виборче (селективне) вплив на ЦОГ-2 (німесулід), значно знизив (за даними деяких дослідників у два рази) число ускладнень з боку шлунково-кишкового тракту. Але не варто думати, що німесулід та інші препарати, що вибірково пригнічують ЦОГ-2, зовсім не впливають на функцію ЦОГ-1. Якийсь переважна вплив все одно є, адже ЦОГ — це єдиний фермент. Тому добросовісні виробники в цьому випадку завжди вказують в інструкції можливість побічних ефектів з боку шлунково-кишкового тракту.

Механізм дії Найза

Дженерік найз (міжнародна непатентована назва німесулід) випускається індійської фармацевтичної компанією Д-р Редді’с Лабораторіс Лтд в таблетках. Цей препарат нічим не гірше оригінального препарату.

Крім придушення функції ЦОГ-2 найз також виявляє антитромботичну дію, пригнічуючи функцію системи згортання крові і зменшуючи в крові кількість тромбоцитів. Це призводить до підвищеної кровоточивості і подовження часу кровотечі. При тривалому застосуванні препарат може викликати анемію і зниження імунітету. Негативним властивістю Найза є також токсичний вплив на печінку, у зв’язку з чим його не рекомендується призначати дітям до 12 років.

Нової і перспективною галуззю застосування Найза може стати лікування онкологічних захворювань, так як селективні ЦОГ-2 інгібітори володіють протипухлинною дією. Вони пригнічують розростання клітин пухлини і проростання пухлини питающими її кровоносними судинами.

Все ж основним достоїнством Найза, як і інших препаратів з групи селективних інгібіторів ЦОГ-2, є значно менший ризик розвитку серйозних ускладнень з боку шлунково-кишкового тракту в порівнянні з традиційними НПЗП.

Різні НПЗЗ застосовуються з різними цілями, так як вони мають і свої індивідуальні властивості. Наприклад, найз застосовується як протизапальний і болезаспокійливий засіб, жарознижувальні властивості у нього менш виражені. Призначають найз в основному хворим з довгостроково протікають запальними та обмінними захворюваннями суглобів (артрити, артрози) та хребта (наприклад, хвороба Бехтерева, сколіози), які супроводжуються сильним болем. Застосовують його довгостроково у складі комбінованого лікування. Допомагає найз і при болях іншої локалізації — зубний, вушної, головний, біль під час менструації.

Протипоказання при прийомі Найза

Найз має і багато протипоказань — в основному це захворювання органів, на які він чинить негативний вплив: виразки та гастрити шлунку, тяжкі захворювання печінки з порушенням її функції, підвищена кровоточивість. Не рекомендується його застосовувати також при індивідуальній непереносимості, вагітності, під час лактації та дітям до 12 років.

На ці ж органи-мішені поширюється і побічна дія препарату. У деяких хворих він викликає нудоту, блювоту, болі в животі, порушення функції печінки, кровоточивість, анемію, зниження імунітету.

Найз — повірений часом лікарський препарат, який викликає набагато менше ускладнень, ніж традиційні нестероїдні протизапальні засоби.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.