Надмірна батьківська опіка: корисна чи шкідлива?

Якими можуть бути наслідки надлишку батьківського піклування та уваги до дітей? Раніше жінки дбали про будинок і були занурені в домашні клопоти, поки їхні діти розважалися на вулиці нескінченними забавами та іграми. Жінки готували на кухні супи, пекли солодощі і займалися прибиранням. Що ж змінилося на сьогоднішній день? Замість роботи по дому жінки більше турбуються про те, чи підпадає їх дитина під категорію «нормального», на думку однолітків і по стандартам споживацької ідеології.

У наш час виховання дітей стало дуже стресовим, високоорганізованим і конкурентним заняттям і розглядається як проект, який потрібно виконати.

Чи можуть душити люблячі обійми?

У колишні часи діти були впевненими в собі і могли піти до школи пішки або вибігти кудись за дорученням, незважаючи на те, що це могло зайняти чимало часу.

Багато батьків розповідають історії про те, як ходили в школу під дощем, незважаючи на вітер і сніг. Деякі з цих оповідань в наш час можуть здатися безглуздими. У наш час виник новий тип батьків, страхи яких заподіюють шкоду здоров’ю та добробуту дітей. Це батьки, які виявляють надмірну турботу і опіку.

Надмірна батьківська опіка — результат істерії в ЗМІ?

У виникненні феномена надмірної батьківської опіки слід звинувачувати засоби масової інформації, особливо, повідомлення про викрадення та сексуальної експлуатації дітей. Природно, що всі ми хочемо захистити своїх дітей від оточуючого їх насильства. Телевізійна реклама та оголошення в газетах створюють видимість, ніби жахливі події відбуваються безперервно і прямо за рогом сусіднього будинку.

Як не крути, але трагедія одинадцятий вересня 2001 спровокувала спекуляцію на тероризмі в засобах масової інформації, що змусило батьків ще більше задуматись про безпеку дітей. Страх породжує тільки страх і, на жаль, засоби масової інформації користуються цим, поширюючи все більше історій про викрадання, залякуванні, нарузі над дітьми. У наш час батьків, які дозволяють дітям вільно гуляти, подорожувати, кататися на велосипеді і досліджувати світ, засуджують і критикують інші батьки. Їх вважають безвідповідальними і поганими батьками, які піддають своїх дітей небезпеці, але ніяк не батьками, які розвивають самостійність дитини.

Що таке надмірна батьківська опіка

Існує міф, що для того, щоб діти були щасливі, потрібно відгородити їх від будь-яких неприємних чи сумних подій, тобто постійно захищати їх від величезного і страшного навколишнього світу. Ось чому так багато батьків відвозять своїх дітей в школи, якщо навіть у цьому немає необхідності. Багато рішень також приймають батьки. І проблеми вирішують теж батьки. Вони ж несуть наслідки за вчинені дитиною помилки. Проблема надмірної опіки найбільш поширена в заможних сім’ях.

Які наслідки

Діти, що випробували на собі надмірну батьківську турботу, виростають розпещеними, невпевненими у собі людьми, із заниженою самооцінкою і острахом самостійно приймати рішення і пробувати щось нове. Діти, які лякаються відповідальності, схильні звинувачувати інших, вони найчастіше боязкі і скромні, або зарозумілі і зарозумілі. Такі діти вважаються емоційно незрілими для своєї вікової групи.

Як позбутися звички надмірно опікувати своїх дітей

Надлишок батьківського піклування безпосередньо залежить від рівня впевненості батьків у собі, а також від впевненості в навколишній їхній світ. Батьки, які дозволяють дітям самостійно приймати рішення, виділяють їм багато вільного часу на ігри і на дослідження зовнішнього світу, впевнені в собі. Вони оптимістичні, життєрадісні і краще будуть веселитися, ніж сумувати. Такі батьки чесно розповідають дітям про аварії і трагедіях, які трапляються навколо, що дозволяє дітям навчитися дивитися на життя з упевненістю і самостійно оцінювати такі події. Як тільки ви помічаєте, що ваша дитина починає перекладати на вас прийняття рішень, планування свого часу, переживання і проблеми — значить, настав час перестати його опікати.

Багато шкіл, на жаль, підтримують засоби масової інформації у поширенні страшилок, тому батькам спочатку буде важко змінити звичну поведінку.

Ви також можете стати жертвою тиску інших батьків, які не збираються змінювати свою точку зору, а будуть налякані вашої. Це може означати одне — вам доведеться якийсь час побути в меншості.

З іншого боку, ви можете поділитися своєю точкою зору і запропонувати дітям ваших знайомих ходити чи їздити на велосипедах в школу разом.

Покладіть край ліні і змініть повсякденну рутину таким чином, щоб ваша дитина відчув себе незалежним і відповідальним. Дайте йому можливість робити помилки і заохочуйте прояв характеру. Повірте в вашої дитини і змусьте його повірити в себе. Будьте чуйними батьками — співпереживайте вашим дітям, допомагайте їм, адже ви не станете контролювати їх, а це вже не буде проявом надмірної опіки. Якщо помітите за собою повернення до старої звичці — батьківської турботи, то зупиніться і дайте дитині рости, розвиватися, досліджувати, планувати, створювати, вчиться, робити помилки, падати і підніматися.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.