Надцінні і маревні ідеї: утиск свідомості

загрузка...

Поняття надцінних ідей було вперше вжито в кінці XIX століття для позначення окремих суджень або груп суджень, чуттєво насичених і носять стійкий постійний характер. Зазвичай розрізняють надцінні ідеї, що спостерігаються у психічно здорових людей, і патологічні, що є ознакою психічного захворювання, які можуть переходити в марення.

Що таке надцінні ідеї

Надцінні ідеї — це ідеї та переконання, які сформувалися під впливом дійсно існували життєвих обставин. Ці обставини зрозумілі оточуючим, але проблема в тому, що у свідомості людини ідеї, викликані ними, мають значення, яке не відповідає реальному значенню цих ідей, тобто стають основним життєвим орієнтиром. При цьому людина не в змозі критично поставитися до даної ситуації і не може володіти собою у випадку, якщо зачіпаються його інтереси, пов’язані з надцінними ідеями.

Схильність до надцінний ідеям є у людей з підвищеною самооцінкою, егоцентричним, з недостатністю нормальних соціальних контактів (наприклад, в робочому колективі) особливо в тому випадку, якщо ущемляються життєво важливі для них інтереси. Надцінні ідеї часто пов’язані з ревнощами і утиском якихось прав. У своїй боротьбі за справедливість такі люди часто стають агресивними, а їх дії — непередбачуваними, тому що далеко не завжди відповідають існуючої життєвої ситуації.

Маячні ідеї та їх види

На відміну від надцінних ідей, які формуються на основі реальних життєвих ситуацій, маячні ідеї — це повністю помилкові умовиводи і судження, які не відповідають реальній життєвій ситуації. Маячні ідеї або марення виникають в голові хворої людини і насилу піддаються корекції ззовні. Критично мислити така людина також не може, свої маячні ідеї він сприймає як абсолютну істину. Для доказу істинності своїх ідей хворий може вдаватися до повністю вигаданим фактам або до спотворення дійсних фактів. Фактично марення — це ті ж галюцинації, але у вигляді думок.

Маячні ідеї можуть бути параноїчні, паранойяльному, параноїдними і парафренного.

Маячні параноїчні і паранояльні ідеї

Маячні параноїчні і паранояльні ідеї — це систематизоване марення, який часто виникає на основі надцінних ідей і якоїсь травмуючої хворого життєвої ситуації, але відрізняються від них більшою відірваністю від дійсності і емоційною насиченістю тверджень. Фактично це дві стадії або дві ступені тяжкості одного і того ж процесу.

Такому бреду схильні люди підозрілі, мстиві злопам’ятні, схильні до фанатизму. При цьому у них зазвичай не виявляється порушень інтелекту і пам’яті. Такі хворі здатні до останнього відстоювати свої ідеї і придумувати всілякі факти в їх захист. Параноїчні марення конкретний (пов’язаний з певною ситуацією) і може піддаватися терапевтичному впливу (корекції) або проходити самостійно, у випадку, якщо психотравмирующая ситуація дозволяється.

Паранойяльний марення насилу піддається корекції, він може тривати роками. Дуже часто таку маячню виникає на тлі внутрішньосімейних відносин (Паранояльний марення ревнощів), а також відносин у будь-якому колективі. Передбачуваним ворогам такого хворого доводиться туго, так як він починає їх цілеспрямовано переслідувати і мстити за те, про що вони поняття не мають. Часто навколо такого хворого об’єднується група людей, заражена його переконаністю, емоційністю і безліччю приводяться в захист своєї ідеї «фактів». Такому об’єднанню сприяє те, що хворі з Паранояльний маренням звичайно не втрачають професійних навичок та інтелекту. І все ж час все ставить на свої місця, стає видно безглуздість паранояльних ідей і хворий залишається один.

Маячні параноїдні ідеї

Параноїдні ідеї можна розділити на дві групи: спрямовані на навколишній світ і спрямовані на себе.

До ідеям, спрямованим на навколишній світ, відносяться:

 • інтерпретатівний бред — дійсно існуючі факти тлумачаться в маревному плані;
 • марення відносини — відбувається оцінюється хворим, як має до нього особливе ставлення;
 • марення переслідування, ревнощів, отруєння, збитку;
 • марення якого фізичного (наприклад, невидимими променями), телепатичного або гіпнотичного впливу;
 • марення інсценівки — все навколо підлаштовано;
 • марення перевтілення оточуючих людей;
 • марення позитивного або негативного двійника — твердження, що незнайомі люди його родичі або, навпаки, його родичі — незнайомі йому люди;
 • нігілістичний бред — все навколо загинуло.
 • До параноїдним ідеям, спрямованим на себе ставляться:

 • марення величі, багатства, знайомства зі знаменитими людьми;
 • марення винахідництва;
 • марення реформаторства, наприклад, перетворення товариства;
 • марення уявного фізичної вади;
 • марення перетворення в тварину або вселення у власне тіло тварини або іншої людини, керуючого думками і діями хворого;
 • зменшення тіла або його окремих частин;
 • наявності тяжкої хвороби і страждань;
 • неповноцінності власної особистості, гріховності.
 • параноїдний бред несистематизований, зазвичай він виникає в поєднанні з галюцинаціями та іншими психічними порушеннями, при цьому різні поєднання галюцинацій і марення дають різні варіанти того чи іншого психічного захворювання.

  Існує і парафренний марення — систематизоване марення фантастичного змісту в поєднанні з галюцинаціями та іншими психічними порушеннями.

  Марення — це найбільш поширений ознака психічних розладів, який спостерігається при більшості психічних захворювань.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.