Набухання і підвищення чутливості грудей: неприємні відчуття

Мабуть, знайдеться мало жінок, у яких жодного разу в житті не було таких неприємних явищ, як набухання і підвищення чутливості грудей. Статистика свідчить, що 60% жінок стикаються з подібними проблемами молочних залоз щомісячно. Мастодинія, або набряклість і болючість грудей, може бути як проявом передменструального синдрому, так і ознакою захворювання молочних залоз. Набряклість і болючість молочних залоз призводять до психоемоційних порушень, знижують якість життя і працездатність. Нерідко набухання і підвищення чутливості грудей виникають на ранніх термінах вагітності.

мастодинія

мастодинія — це набряклість (набухання) і підвищення чутливості, аж до появи виражених больових відчуттів, грудей у молодих жінок при неврозах, перед менструацією, а також у дівчаток в підлітковому віці. Виділяють циклічного і ациклічного мастодинія. У механізмі розвитку мастодинії грають роль гормональний дисбаланс в організмі або психоемоційні розлади. Також мастодинія може свідчити і про різної патології грудей (наприклад, мастопатія). Циклічна мастодинія пов’язана із затримкою рідини в організмі, що призводить до набряку строми молочних залоз перед менструацією і венозному застою крові. Внаслідок цього відбувається здавлення нервових закінчень, а також посилюється проліферація сполучної тканини молочних залоз, обумовлена дією естрогенів і пролактину. Крім того, в крові підвищується рівень біологічно активних речовин, що підсилюють больові відчуття в грудях (гістамін, серотонін, простагландини та больові аміни).

Причини

Причини виникнення мастодинії різноманітні і численні. Поява набряклості і болю в молочних залозах може виникати в результаті наступних факторів:

 • гормональні сплески в різні періоди життя жінки (вагітність, клімакс або статеве дозрівання);
 • передменструальний синдром (крім мастодинії відзначаються емоційні розлади, головні болі, перепади артеріального тиску та інше);
 • запальні захворювання грудей (мастит, абсцес молочної залози);
 • пухлини молочної залози (кіста, фіброаденома або рак грудей);
 • травми або хірургічне втручання на молочній залозі;
 • прийом деяких лікарських препаратів (комбіновані оральні контрацептиви в перші три місяці, антидепресанти, діуретики, препарати для стимуляції овуляції);
 • міалгія (м’язовий біль), біль у серці, остеохондроз, міжреберна невралгія, суглобні болю;
 • великі розміри грудей;
 • порушення функціонування печінки та шлунково-кишкового тракту;
 • стреси і емоційне перенапруження;
 • аборти.
 • Клінічні прояви мастодинії

  Циклічна біль у молочних залозах пов’язана безпосередньо з менструальним циклом і виникає у другу фазу, що пов’язано з нестачею прогестерону або надлишкової вироблення естрогенів (з десятого — чотирнадцятого дня і до початку менструації). Жінка відчуває ниючі або тягнуть болі в грудях, з’являється відчуття важкості молочних залоз. Молочні залоз збільшуються в розмірах і набухають («наливаються»). Відзначається підвищена чутливість грудей або біль, до молочних залоз неможливо доторкнутися. Больові відчуття виникають в обох молочних залозах. Циклічна мастодинія характерна для жінок 20-30 років і старше 40.

  ациклічні мастодинія в молочних залозах не має зв’язку з менструальним циклом. Інтенсивність болю різна, найчастіше вона пекуча, різка, локалізується в певному місці. Біль, як правило, постійна, або виникає періодично. У процес втягується одна молочна залоза (асиметричність болю). Ациклічні мастодинія спостерігається у жінок в період менопаузи (40-50 років).

  Лікування

  В першу чергу для полегшення мастодинії необхідно виключити фактори розвитку болю (зміна білизни, корекція режиму дня і харчування, нормалізація гормонального балансу). Показаний прийом вітамінів (групи В, а і Е), заспокійливих і сечогінних засобів. Призначаються нестероїдні протизапальні препарати (індометацин, ібупрофен, кетотенал). При виражених больових відчуттях призначається бромкриптин і гормональні препарати.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.