Набряки при вагітності — де норма, а де хвороба?

Набряклість в тій чи іншій мірі завжди супроводжує вагітність. Але вона може бути як природним проявом вагітності, так і початковою стадією важкого ускладнення другої половини вагітності — гестозу. Розібратися в тому, де норма, а де хвороба допоможе акушер-гінеколог жіночої консультації, саме для цього жінка і повинна там спостерігатися.

Набряки при нормально протікає вагітності

Коли настає вагітність, у жінки різко змінюється гормональний фон. Перш за все, майже в десять разів збільшується вміст у крові жіночого статевого гормону прогестерону. Основне призначення прогестерону під час вагітності — стримування скорочувальної здатності матки, тобто попередження викидня. Але у прогестерону є ще одна особливість: він сприяє затримці солей і рідини в організмі і утворення набряків, тому деяка набряклість тканин у вагітної жінки є майже завжди.

Причиною набряків у здорової вагітної жінки може бути також збільшення під час вагітності об’єму циркулюючої крові. Тому у вагітної жінки майже завжди злегка набрякають кисті рук і стопи ніг. Але потрібно пам’ятати про те, що набряки можуть бути й ознакою ускладнення вагітності, тому вагітна жінка повинна постійно перебувати під наглядом лікаря жіночої консультації.

Для того, щоб зменшити набряки при нормально протікає вагітності, потрібно дотримуватися певних правил: не варто вживати солоних і гострих страв, носити незручне взуття і тиснучу одяг, необхідно поєднувати помірні фізичні навантаження з відпочинком (краще з піднятими ногами) і більше часу проводити на свіжому повітрі.

Набряки як ознака гестозу

У другій половині вагітності стан жінки може ускладнитися гестозом — токсикозом, який обумовлений тим, що наступає спазм дрібних кровоносних судин і рідина з них починає пропотіває в навколишні тканини. Це проявляється тим, що у вагітної жінки з’являються набряки. Спазм кровоносних судин викликає порушення кровопостачання окремих органів, в першу чергу нирок та головного мозку, що позначається на подальшому перебігу гестозу: підвищується артеріальний тиск, в сечі з’являється велика кількість білка (його не повинно бути зовсім), наступають зміни з боку головного мозку (порушується свідомість, з’являються судоми і так далі). Якщо жінці вчасно не буде надана допомога, то вона може загинути.

Набряки є першою ознакою гестозу, цей стан називається водянкою вагітних. Вони можуть бути спочатку прихованими і виявлятися тільки занадто швидкої надбавкою у вазі (понад 350 г на тиждень), а потім уже стають явними: з’являються спочатку в області стоп і поступово піднімаються вгору, захоплюючи спочатку нижні і верхні кінцівки, потім область живота, шию і особа. Шкіра в області набряків стає сухою, напруженою. Жінка при цьому може не відчувати неприємних відчуттів, тим не менше саме в цей час необхідно вжити заходів для того, щоб стан не ускладнилося і гестоз не перейшов в наступну, більш небезпечну стадію.

Лікування невеликих набряків проводиться в амбулаторних умовах, але якщо, незважаючи на проведене лікування, стан не поліпшується, то вагітну жінку направляють в лікарню. Таку жінку необхідно оберігати від стресів, обмежити фізичні навантаження. Призначаються сечогінні препарати, заспокійливі засоби рослинного походження, профілактичне лікування внутрішньоутробної гіпоксії плода і затримки його розвитку. Якщо поліпшення все ж не настає, то при великих термінах вагітності проводиться передчасне розродження.

Профілактика появи та подальшого розвитку гестозу вагітних полягає в регулярному спостереженні лікаря жіночої консультації.

Які ще причини можуть викликати набряки у вагітних

Під час вагітності у жінки може ускладнитися протягом будь-якого хронічного захворювання. Поява набряків може бути пов’язано з варикозним розширенням вен, з хронічними захворювань нирок і серця.

Варикозне розширення вен обумовлено перерастяжением стінок вен і застоєм в них крові, що сприяє утворенню тромбів (згустків крові, які закривають просвіт вен і порушують кровообіг). А так як під час вагітності різко зростає обсяг циркулюючої крові, то кров з вен більш активно пропотіває в навколишні тканини, що і викликає набряки. Для профілактики варикозного розширення вен вагітним жінкам рекомендується носити спеціальні еластичні панчохи.

Захворювання нирок і серця також можуть стати причиною набряків: хворі органи не справляються з підвищеним навантаженням, яка з’являється при вагітності. Тому в даний час всім жінкам рекомендують планове зачаття з попереднім обстеженням і лікуванням для того, щоб виключити загострення будь-яких захворювань під час вагітності.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.