Набряк Квінке — стрімка алергічна реакція

Набряк Квінке — це набряк, який розвивається безпосередньо під поверхнею шкіри, найбільш часто — навколо губ та очей. Як правило, він виникає в результаті алергічної реакції, коли організм виробляє гістамін, який викликає запалення кровоносних судин. Набряк Квінке схожий на кропивницю, але він розвивається значно глибше. Тригерами алергічної реакції, в результаті якого виникає набряк Квінке, можуть стати пилок, миючі засоби, продукти харчування, парфумерія, косметика, медикаменти, морська вода, сонячне світло, укуси комах. У дуже рідкісних випадках набряк Квінке є ознакою серйозних основних захворювань, наприклад, лейкемії і хвороби Ходжкіна.

Є два основних типи набряку Квінке:

 • Спадковий ангіоневротичний набряк (НАО) — рідкісне генетичне захворювання
 • Придбаний ангіоневротичний набряк (ПАТ)
 • Набряк Квінке розвивається протягом досить короткого проміжку часу — від декількох хвилин до декількох годин. У більшості випадків він протікає в м’якій формі, але іноді вражає горло і язик, перекриваючи дихальні шляхи — в цьому випадку стан може бути небезпечним для життя.

  Ознаки та симптоми

  Найпоширенішими симптомами набряку Квінке є:

 • Раптова поява червонуватої припухлості на шкірі, особливо часто в області очей і губ, але іноді — на руках, ногах і в горлі.
 • Печіння, біль і запалення в уражених областях; іноді свербіж.
 • дисколорація або висип на руках, ногах, обличчі і геніталіях.
 • У рідкісних випадках — захриплий голос, відчуття тиску в горлі, утруднене дихання.
 • Причини

  У деяких випадках причина виникнення набряку Квінке залишається неясною, проте найчастіше його викликає алергічна реакція. З продуктів харчування тригерами найбільш часто стають молюски, горіхи і молочні продукти. З лікарських препаратів — нестероїдні протизапальні препарати (наприклад, ібупрофен), медикаменти для лікування підвищеного кров’яного тиску, аспірин і антибіотики.

  Наступні фактори можуть підвищити ризик розвитку набряку Квінке:

 • Кропивниця або набряк Квінке в анамнезі
 • Алергічні реакції, що вражали великі ділянки шкіри, в анамнезі
 • Травми, різкі перепади температури повітря, стрес і / або підвищена тривожність
 • Недавні стоматологічні операції
 • Кіста яєчника
 • Діагностика

  У більшості випадків лікар ставить діагноз на підставі зовнішніх ознак і анамнезу. Додаткове обстеження може знадобитися лише при підозрі на серйозне основне захворювання. Аналіз крові та сечі може допомогти встановити причину набряку Квінке.

  Лікування

  Для лікування м’яких форм набряку Квінке зазвичай використовують безрецептурні антигістаміни або альтернативні методи лікування. Без лікування такі напади проходять, в середньому, за 4 дні. У важких випадках перш за все відновлюють дихання пацієнта, після чого полегшують інші симптоми і встановлюють алерген.

  Для полегшення нападів добре підходять Бенадріл, Зіртек і Кларитин. Зверніть увагу, що Бенадріл належить до антигістамінних старого покоління і викликає сонливість. Щоб зняти більш серйозні симптоми, лікар може виписати кортикостероїди; іноді необхідна ін’єкція епінефрину.

  При важкій формі набряку Квінке слід негайно подзвонити лікарю; не приймайте трави або які-небудь препарати самостійно. Після усунення симптомів ви отримаєте вказівки щодо того, як запобігти подальші напади. Зазвичай для цього потрібно виключення з раціону деяких продуктів харчування і прийом харчових добавок, що містять вітамін С, вітамін В12, кверцетин і бромелаин.

  Вітамін С (2-4 г на день) допомагає знизити рівень гістаміну. Вітамін В12 (1000 мг на тиждень у вигляді ін’єкції) зменшує частоту нападів. Невідомо, чи володіє пероральний прийом вітаміну таким же ефектом.

  Кверцетин може знизити ймовірність розвитку алергічної реакції. Рекомендується приймати по 200-400 мкг кверцетину тричі на день перед їжею. При алергії на цитрусові або гіперчутливості до блокаторів кальцієвих каналів слід уникати прийому флавоноїдів, отриманих з цитрусових.

  бромелаін іноді використовують, щоб зменшити запалення. Його не слід приймати тим, у кого алергія на цитрусові. Крім того, він може підвищити ризик кровотечі, тому якщо ви приймаєте будь-які препарати, що розріджують кров, перед використанням бромелаїну проконсультуйтеся з лікарем.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.