Мускатний горіх — наскільки він ефективний?

Протягом історії мускатний горіх широко застосовувався в медицині. Ліками, приготованими на основі мускатного горіха, лікувалися в Стародавньому Єгипті, в Древній Греції і Стародавньому Римі вважалося, що мускатний горіх активізує роботу мозку. У наш час мускатний горіх широко застосовується в кулінарії і парфумерії, про його лікувальні властивості відомо набагато менше.

Як виглядає і де росте мускатний горіх

Мускатний горіх (мускатне дерево, мірістіка) — це вічнозелене дерево висотою 10-15 м і більше, з густою пірамідальною кроною, що відноситься сімейству мускатнікових. Листки зверху темно-зелені, знизу — білуваті, шкірясті, чергові. Цілий рік на дереві квітнуть квіти, на шостий рік дерево починає плодоносити — квітки перетворюються в плоди. Плід довжиною до 9 см, жовтий, з одним насінням, у твердій шкірці. При дозріванні плід лопається і стає видно насіння, покрите тонкою соковитою оболонкою і твердої тонкою шкаралупою.

Мускатний горіх був вивезений португальцями з Індонезії в 14 столітті, де він зростав у дикому вигляді на Молуккських островах. Любить тропічний вологий клімат з температурою не нижче 20 ° С. З часом дерево стали вирощувати в усіх тропічних країнах.

Плоди збирають у момент їх розкриття (до трьох і більше разів на рік). Цінними продуктами цієї рослини є мускатний колір і мускатний горіх, які сушать і використовують як прянощі. Висушений мускатний горіх (без твердої шкірки) має довжину близько 3 см, овальну форму, коричневий колір, на одному кінці більш світлий, а на іншому — більш темний. Якщо горіх розрізати, то можна побачити мармуровий малюнок з чергуванням світлих і темних смужок.

Мускатний колір (маціс) — це висушена сумка, в якій було укладено насіння. Її отримують, вичавлюючи горіх, тому в центрі утворюється дірочка, сушать на сонці і сплющують спеціальними катками. Маціс — це ламкі, злегка прозорі пластинки, діаметром близько 3 см, з отвором в центрі. Кращі сорти мускатного кольору виходить з листочків, лежать ближче до насіння. На світовому ринку найбільше цінується пенангскій мускатний колір.

Хімічний склад

Плоди мускатного горіха містять багато олій: ефірної олії в ньому міститься близько 10%, жирних олій до 40%. У мускатному горіхові містяться також рослинний білок, крохмаль, пігменти і сапоніни.

Ефірна олія мускатного горіха — це світло-жовта текуча рідина з насиченим, теплим, пряним або солодким ароматом. Ефірне масло має складний склад, в нього входять такі терпени (ароматичні речовини), як пінен, гераніол, oвгенол, діпентен, ліналоол і інші. Крім того, в ефірному маслі містяться біологічно активні речовини (мірістіцін, елеміцін, сафрол та інше), які спільно, взаємодіючи один з одним (одні з них мають заспокійливі, інші — стимулюючими властивостями), надають дію на центральну нервову систему людини аналогічне сильному синтетичному Психостимулятори амфетаміну. Терпени покращують засвоєння психотропних речовин.

Мускатний горіх і мускатний колір мають різні ароматичні та смакові якості, які дозволяють використовувати їх як спільно, так і окремо. Тонкий пряний запах і пекучий пряний смак цих тропічних дарів зробили їх необхідними в кулінарії і парфумерії. Сучасна медицина використовує цю рослину в основному у вигляді зовнішніх засобів.

Лікарські властивості мускатного горіха

Мускатний горіх володіє дуже сильним збудливим і одночасно заспокійливу дію на центральну нервову систему, інгібує (уповільнює утворення) простагландинову систему шлунка (простагландини — біологічно активні речовини, що викликають запалення), що сприяє лікуванню виразкової хвороби шлунка і 12-палої кишки, надає протимікробну і протипухлинну дію, зміцнює імунітет, структуру волосся і хрящів, пам’ять і нерви, лікує різні статеві розлади. У малих дозах мускатний горіх розслабляє м’язи, заспокоює тіло, сприяє виведенню газів з організму. Але у великих кількостях мускатний горіх є отрутою, прийом його може бути навіть смертельним.

У традиційній медицині країн Сходу мускатний горіх в дуже маленьких дозах застосовували для лікування доброякісних пухлин і для профілактики злоякісних пухлин, для лікування туберкульозу, сексуальних розладів, зміцнення волосся, імунітету і всього організму в цілому, зменшення будь-яких болів. Вважалося, що мускатний горіх корисний при захворюваннях м’язів і суглобів, остеохондрозі, захворюваннях шлунка і кишечника (в тому числі при його здутті), нудоті і проносі. Тривалий прийом мускатного горіха в дуже малих дозах сприяє поліпшенню пам’яті і зміцненню нервової системи.

Зовнішньо ефірна олія мускатного горіха застосовують, змішуючи з рослинними оліями (5 крапель на столову ложку). Таким маслом натирають суглоби і м’язи при болях, роблять компреси. Кілька крапель ефірного масла мускатного горіха можна додати у ванну, розмішавши його попередньо в молоці.

Протипоказання і побічні дії

Масло мускатного горіха використовується тільки зовнішньо. Його не можна застосовувати при його індивідуальної нестерпності, дітям (може викликати подразнення шкіри), вагітним жінкам (викликає прилив крові до матки), людям, що страждають судорожними припадками і підвищеною збудливістю.

Всередину всі препарати мускатного горіха в нашій країні не приймаються: у нас немає традицій лікування цією рослиною. Так як мускатний горіх має багато побічних ефектів (підвищення артеріального тиску, серцебиття, задишка і так далі), а його передозування чревата смертельним результатом, то краще не спокушати долю і застосовувати його тільки зовнішньо і в якості пряної приправи до страв.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.