Мурашина кислота: обережно — небезпека!

Уже більше 600 років тому натуралісти знали про те, що мурашки виробляють їдку рідину. У 1671 році англійський натураліст Джон Рей описав цю речовину. Для цього він зібрав безліч мертвих мурашок і приготував їх есенцію. Кислота, яка виявилася в цій есенції, пізніше отримала назву мурашиної кислоти (її систематичне назва — метанова кислота).

Історія походження і джерела

Вперше синтезувати мурашину кислоту зміг французький хімік Жозеф Гей-Люссак, що використав в якості вихідного матеріалу синильну кислоту. У 1855 році інший французький хімік, Марселін Бертло, розробив синтез з оксиду вуглецю (чадного газу), і сьогодні для отримання мурашиної кислоти використовується схожа технологія.

Мурашина кислота присутня в кропиві, і саме вона відповідальна за відчуття печіння, яке виникає при контакті з цією рослиною. Вона також використовується як хімічний засіб захисту деякими комахами, наприклад, бджолами і мурахами. Коли в організмі мурашки скорочується отруйна залоза, мурашина кислота, яка зберігається в ній, потрапляє в жало і струменями викидається назовні (у деяких особин — на відстань до метра!). Оскільки рН мурашиної кислоти становить 2-3 одиниці, атакуючі комахи тікають або гинуть.

Мурашина кислота — це безбарвна рідина, яка злегка димиться на повітрі. Вона є побічним продуктом виробництва оцтової кислоти, але зараз її виготовляють і іншими способами, так як виробнича необхідність в ній зростає.

Використання мурашиної кислоти

Мурашину кислоту використовують головним чином при виготовленні корму для худоби в Європі, а також в якості консерванту і антибактеріального засобу. Наприклад, нею кроплять сіно і силос, щоб припинити або сповільнити процеси розкладання. Таким чином, цей корм можна використовувати для годування худоби всю зиму.

У виробництві м’яса птиці мурашину кислоту використовують, щоб вбивати різні бактерії, зокрема, сальмонелу. Її також використовують у бджільництві в якості фуміганту для знищення кліща, який заводиться у вуликах. До речі, деякі птахи поміщають між своїх пір’я живих мурашок, щоб позбавитися від кліщів, які паразитують на шкірі птахів. Вона також застосовується для фарбування тканин і шкіряних виробів, для виготовлення солей таких металів, як нікель, кадмій і калій, в якості розчинника при виготовленні туалетної води, у виробництві лаків, скла і пластифікаторів для вінілових смол. Мурашина кислота використовується і як консервант при виготовленні продуктів харчування для людини.

Небезпека мурашиної кислоти залежить від її концентрированности. У високій концентрації вона дуже їдка, має сильний запах, від неї виходять пари, вдихати які може бути небезпечно. При попаданні на шкіру вона залишає опіки і пухирі; може серйозно пошкодити очі, слизову оболонку ротової порожнини, горла і дихальних шляхів. При проковтуванні концентрованої мурашиної кислоти в травному тракті утворюються виразки, з’являються болі в черевній порожнині та нудота. При тривалому впливі мурашина кислота може стати причиною серйозних пошкоджень печінки і нирок.

Вчені вважають, що мурашина кислота зіграла важливу роль у зародженні життя на землі. У 1970 році вона була вперше виявлена в міжзоряному просторі, її також знаходили в метеоритах, що падали на землю. Мурашина кислота має відносно просту структуру і могла брати участь в утворенні більш складних амінокислот і молекул нуклеїнових кислот, які є в живих організмах. Амінокислоти є свого роду «будівельними блоками» білків, в молекули нуклеїнових кислот — «цеглинками» ДНК і РНК.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.