Мудра: йога пальців

Мудра в йогі — це особливе положення рук або пальців, яке має певний символічний зміст. Корінням вчення про мудрого йде в традиції аюрведи, згідно з якою енергія людини — це сукупність п’яти елементів, баланс яких є запорукою хорошого здоров’я. Кожен з п’яти пальців руки згідно аюрведою відповідає одному з елементів, і сплетіння пальців певним чином, певні жести дозволяють «активувати» ці елементи, досягти їх балансу — і вплинути, таким чином, на здоров’я. Більш того — вважається, що практика мудрий дозволяє вилікувати самі різні захворювання.

Мудрі й символічне значення пальців

Згідно аюрведою, кожен з п’яти пальців пов’язаний з певним елементом, чакрою і функціями певних внутрішніх органів і систем організму:

 • Великий палець відповідає елементу дерева, «відповідає» за статеву чакру. Верхня фаланга великого пальця жовчному міхурі, нижня «відповідає» за роботу печінки. Згідно аюрведою, масаж великого пальця стимулює діяльність головного мозку і покращує роботу лімфатичної системи.
 • Вказівний палець відповідає елементу вогню і горловий чакри. Верхня фаланга вказівного пальця відповідає кишечнику, середня — серцю. Вважається, що масаж вказівного пальця регулює роботу травної системи, стимулюючи функцію шлунка і кишечника.
 • Середній палець відповідає елементу землі і чакрі сонячного сплетення, верхня його фаланга «відповідає» за шлунок і селезінку. Згідно аюрведичний принципам, масаж середнього пальця нормалізує роботу кровоносної системи, покращує травлення і роботу кишечника, допомагає позбутися тривоги і неспокою.
 • Безіменний палець пов’язаний з лобової чакрою і відповідає елементу металу. Верхня фаланга безіменного пальця пов’язана з кишечником, середня — з легкими. Вважається, що масаж безіменного пальця стимулює роботу печінки і ендокринної системи, зміцнює імунну систему, допомагає впоратися з тугою і депресією.
 • Мізинець пов’язаний з елементом води та серцевої чакрою, верхня фаланга мізинця «відповідає» за сечовий міхур, середня — за нирки. Масаж мізинця, згідно принципам аюрведи, нормалізує роботу кишечника і дванадцятипалої кишки, зміцнює здоров’я серцево-судинної системи, позбавляє від страхів.
 • Основні мудрі йоги

  Жест знання, або Гіан мудра: одне з найпростіших положень рук в йозі, яке одночасно є і одним з найбільш корисних. Положення рук: середній, безіменний палець і мізинець випрямлені і роз’єднані, а подушечка вказівного пальця стосується подушечки великого пальця — жест досить відомий і часто зустрічається в ритуальних традиціях (до речі, якщо поглянути на статуї Будди, можна помітити якраз схожий жест). Вважається, що ця мудра допомагає сфокусуватися, сконцентруватися, покращує увагу і впорядковує мислення.

  Мудра неба, або шунья мудра: жест, призначається для тих, хто страждає від порушень слуху — вважається, що, практикуючи цю мудру, можна впоратися з будь-якими захворюваннями вух. Положення рук: вказівний, безіменний палець і мізинець випрямлені і розслаблені, подушечка середнього пальця стосується основи великого пальця, а великий палець притискає середній.

  піднімати мудра, або линга мудра: жест, мобілізуючий природні захисні механізми людського організму — вважається, що піднімає мудра допомагає при різноманітних застудних захворюваннях. Положення рук: долоні зімкнуті, пальці сплетені, великий палець лівої руки накриває з’єднання великого і вказівного пальців правої руки.

  Мудра корови, або сурабхі мудра: положення рук, за допомогою якого, як вважається, можна впоратися з ревматичними захворюваннями і запальними процесами в суглобах. Положення рук: великі пальці розставлені, вказівний палець лівої руки стосується середнього пальця правої, а вказівний палець правої руки — середнього пальця лівої. Те ж саме і з іншими пальцями: мізинець лівої руки торкається безіменного пальця правої, і навпаки — мізинець правої руки торкається безіменного пальця лівої.

  Тетяна Смирнова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.