Мстивість — як не перегнути палицю

Про помсти ходять легенди, вона розбурхує уми і почуття, змушує втрачати апетит і страждати. По суті, помста мало чим відрізняється від любові — це почуття змушує думати про об’єкт, на який спрямовані настільки ильного емоції, не менше, ніж про коханого. Різниця лише в тому, що одне почуття созидательно, а друге руйнівно. Поговоримо про те, корисна чи шкідлива місць, чи можна мстити, а чи можна обійтися без цього, і про те, які способи помсти допустимі, а які ні.

Що таке помста?

Помста часто порівнюють з хворобою. Дійсно, вона здатна настільки захопити людини, що перетворює його на раба, який не може думати ні про що інше, крім як про почуття, яке його поглинуло.

Помста руйнівна. Вона змушує відчувати самі негативні емоції, які тільки можна собі уявити. Мстивість властива різним людям, яких об’єднує хворобливе і надмірно роздуте его, нетерпимість до чужих недоліків і нездатність прощати. Звичайно, бувають виключення, і довести до думок про помсту можна самого добродушного людини, але якщо зробити боляче у відповідь ви хочете занадто часто, то варто задуматися.

Але іноді помста здатна надихнути і на великі звершення. Відомі випадки, коли люди з помсти стають успішними, знаменитими, на зло своїм кривдникам.

Звідки береться?

Причин для помсти досить багато. Це серйозні образи, зради, глузування. Правда, дещо — хто примудряється мстити людям на рівному місці без видимих на те причин. Бажання помститися найчастіше переслідує невдоволених і невпевнених людей. Для них це ще один спосіб довести світові свою значимість. Це може бути наслідком того, що особистість людини довгий час пригнічували, і у відповідь заподіяння болю приносить задоволення.

Іноді причиною помсти буває заздрість, тоді впоратися з цим почуттям стає дуже складно, адже один об’єкт заздрості може змінюватися іншим, а людина так і залишиться на одному місці.

Найпоширенішою причиною є ревнощі. Помста змушує ревнивих людей здійснювати самі різні вчинки, деякі з яких змушують страждати дуже велика кількість невинних людей.

Деякі люди намагаються впоратися з цим почуттям, інші пестять і вирощують його.

Треба сказати, найчастіше розумних причин для помсти немає, виключаючи ситуації, які трапляються в нашому житті досить рідко.

Боротися з помстою або потурати їй?

Це питання кожен повинен вирішити для себе сам. Для початку дайте собі, чи дійсно нанесена образа чи заподіяна неприємність так велика, що заслуговує того, щоб ви витрачали на це свій час і сили? Важливо точно знати, яким буде результат ваших дій, чи отримаєте ви задоволення або будете змушені страждати ще більше? Доведете ви комусь те, що збираєтеся довести? І чи вийде у вас змусити кривдника розкаятися?

Якщо правдиво подивитися на ситуацію, відповідь на більшість з цих питань буде «ні». У такому разі, чи отримаєте ви бажане задоволення або ще більше затягніть себе у вир ненависті?

Для вирішення будь-яких проблем існують інші способи, які часом більш ефективні, ніж відповідні удари. Іноді звичайна розмова чи ігнорування докучає людини допомагають залагодити конфлікт і позбутися бажання помститися.

Якщо мстити, то як?

Якщо вже ви все-таки вирішили завдати удар кривдникові, будьте обачні. Ніколи не робіть щось понад те, що було зроблено вам. Якщо сусідка злить вас тим, що регулярно заливає ваша стеля, це зовсім не означає, що ви повинні спалити її квартиру.

Вибираючи спосіб помсти, варто враховувати і закон. Іноді люди перегинають палицю і отримують ще більші проблеми, ніж були до того, як їх помста почала здійснюватися.

Помста повинна бути адресною. Не варто мстити всім підряд, а якщо винуватця образ не виходить зачепити, то, можливо, від цієї ідеї і зовсім краще відмовитися.

Думайте про те, як ви будете виглядати з боку. Чи не будете ви ще більш дріб’язковою, грубою і жорстокою, ніж ваш кривдник? Хотіли б ви таку репутацію?

Якщо ж результат помсти ви передбачити не в змозі, це означає, що затію краще відкласти або забути про неї зовсім.

Головне ж правило досвідчених інтриганів: не варто поспішати. Помста — це страва, яку їдять холодним, так менше шансів зробити помилку.

Якщо на секунду забути про емоціях, які долають ображеної людини, виявиться, що помста зовсім не єдиний вихід із будь-якої ситуації. Помста не тільки змушує страждати кілька людей, але і принижує того, хто намагається будувати підступи. Дійсно сильні люди завжди знаходять сили на те, щоб пробачити або просто проігнорувати кривдника.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.