Молочні зуби — як вони формуються?

Розвиток зубів являє собою складний процес, який починається на ранніх стадіях внутрішньоутробного розвитку плода (під час вагітності) і триває до 18-20 років. У внутрішньоутробному періоді утворюються зубні зачатки, які з часом перетворюються спочатку в тимчасові (молочні), а потім в постійні зуби.

Закладка, освіта та диференціювання зубних зачатків

Цей процес починається у людини на 6-8 тижні внутрішньоутробного розвитку. Утворюється спочатку валик уздовж верхнього і нижнього краю ротової щілини, який перетворюється на платівку, розділяється на дві частини: губну і зубну. Уздовж вільного краю зубних пластинок виникають розростання тканин у вигляді колбовідние випинання, по 10 в кожній щелепі. Це так звані «зубні органи». У міру зростання зубної орган поступово відокремлюється від зубної пластинки і залишається з’єднаним з нею лише тонким шаром клітин — шийкою зубного органа. Навколо зубного органа формується зубний мішечок.

Поступово починає відбуватися диференціювання тканин — спочатку однорідні клітини починають набувати різну форму і функції. У зубному органі між клітинам центрального відділу починає накопичуватися рідина, розшаровуюча клітини — так формується м’яка тканина зуба — пульпу. Навколишні пульпу клітини набувають іншу форму — з них формуються тверді тканини — дентин (на 4-му місяці внутрішньоутробного життя) і емаль (на 5-му місяці внутрішньоутробного життя).

Розвиток коренів молочних зубів відбувається вже після народження дитини і збігається за часом з початком прорізування зубів. До цього моменту коронки зубів зазвичай повністю сформовані.

Як влаштований молочний зуб

У зубі розрізняють:

 • коронку — вона розташована над поверхнею ясен;
 • корінь — розташований усередині щелепи;
 • шийку — звужена перехідна частина між коронкою і коренем, оточена яснами.
 • Зовні зуб покритий твердою тканиною. В області коронки — це дентин і емаль, в області кореня — цемент. Емаль покриває коронку зуба зовні, вона твердіша, ніж дентин. Усередині коронки зуба знаходиться порожнина, заповнена м’якою тканиною зуба або пульпою. У пульпі багато нервових закінчень і кровоносних судин. Усередині кореня зуба знаходяться канали, які з’єднуються з порожниною зуба і також містять пульпу.

  Зуби знаходяться в луночки — поглибленнях в кістковій тканині щелепи. Корінь зуба оточений з усіх боків тканинами, які називаються пародонтом. До складу пародонту входять: ясна, слизова оболонка, що покриває щелепу, кісткова частина луночки і периодонт (зв’язка, що утримує корінь зуба в лунці).

  Молочні зуби мають ту ж форму, що і постійні, але є і відмінності: вони менше, ніж постійні, емаль має блакитний відтінок, коріння більш короткі, горбки молочних різців та іклів на ріжучій поверхні виражені слабше.

  Прорізування молочних зубів

  Прорізування зубів — це складний процес обміну речовин, у якому беруть участь нервова і ендокринна системи. На прорізування зубів впливають різні причини: спадковість, харчування матері та дитини, географічні умови.

  Молочні (тимчасові) зуби прорізуються у віці від 6 місяців до 2,5 років у визначені строки та в певній послідовності, зазвичай парами. Молочних зубів усього 20: 8 різців, 4 ікла, 8 корінних зубів (4 центральних і 4 бічних).

  У центрі зубного ряду знаходяться зуби, які пристосовані до кусання і розривання їжі (різці та ікла), а з боків — для її розмелювання і розтирання (корінні зуби). Порядок розташування зубів записується у вигляді зубної формули, в якій окремі зуби або групи зубів позначаються цифрами, обчислення починається від середини зубного ряду окремо для кожної сторони верхнього і нижнього ряду. Наприклад, від центру до периферії: центральний різець, бічний різець, ікло, центральний корінний зуб, бічний корінний зуб (зубна формула має чотири таких ряду, по два для кожної щелепи).

  Ознакою правильного прорізування зубів є парне прорізування симетричних зубів у певній послідовності. Першими зазвичай прорізуються центральні різці на нижній щелепі, потім центральні різці на верхній щелепі (6-8 місяців). Бічні різці прорізуються в 8-12 місяців, центральні корінні зуби — в 12-16 місяців, ікла — у 16-20 місяців, бічні корінні зуби — у 20-30 місяців. Можливі значні відступи від цієї схеми в ту або в іншу сторону. Дуже рідко зустрічаються випадки прорізування різців до народження дитини.

  Мінералізація зубів (насичення емалі мінералами, головним чином, кальцієм) закінчується 3,5 — 4 рокам. З п’яти років починається розсмоктування коренів молочних зубів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.