Молочна кислота — показує наше здоров’я

Молочна кислота завжди присутня в організмі людини, так як є ліжковим продуктом гліколізу — розпаду глюкози з утворенням молочної кислоти та джерела енергії — АТФ. За кількістю молочної кислоти в крові можна судити про стан здоров’я людини, про наявність у нього тих або інших захворювань.

Що таке молочна кислота, гліколіз і глюконеогенез

Молочна (альфа-оксіпропіоновая) кислота — це представник карбонових кислот. Вона утворюється в організмі людини в результаті гліколізу. Вперше молочна кислота була виявлена в м’язах тварин, пізніше вона була виявлена в насінні рослин. Молочна кислота є продуктом обміну багатьох анаеробних (розвиваються без доступу повітря) мікроорганізмів.

Гліколіз являє собою складний ферментативний процес перетворення глюкози, що протікає в тканинах тварин і людини без споживання кисню і приводить до утворення молочної кислоти і АТФ. В результаті гліколізу клітини тканин організму людини і тварин можуть отримувати енергію навіть при недостатності кисню. Як енергетичний матеріал використовується і сама молочна кислота — з цією метою вона поглинається серцевим м’язом (міокардом).

Гліколіз є незворотнім процесом. Найбільш інтенсивний гліколіз в скелетних м’язах, в печінці, в міокарді, головному мозку та інших органах. З однієї молекули глюкози в результаті повного гліколізу утворюються дві молекули АТФ, тобто енергетична ефективність гліколізу невелика. Але роль гліколізу вимірюється тим, що завдяки йому організм може здійснювати ряд фізіологічних функцій в умовах недостатності кисню. Такі умови, наприклад, створюються в інтенсивно працює скелетної м’язі. Присутність кисню гальмує гліколіз.

Гліколіз проходить і в серцевому м’язі, а його продукти (наприклад, молочна кислота) використовуються міокардом для обмінних процесів. В умовах дефіциту кисню (стенокардія, інфаркт міокарда) гліколіз набуває велику роль.

Молочна кислота використовується в організмі і для зворотного гліколізу або глюконеогенезу, коли з неї під впливом ферментів в результаті біохімічних реакцій утворюється глюкоза. Цей процес інтенсивно протікає в печінці, куди у великих кількостях з током крові надходить молочна кислота. Енергія для здійснення цього процесу утворюється також в печінці в результаті повного окислення деякої частини молочної кислоти.

Діагностичне значення молочної кислоти

Молочна кислота — це показник обміну вуглеводів, що відображає ступінь насичення м’язів і тканин киснем. Вміст молочної кислоти в крові може бути додатковим діагностичним показником. Так, при різних захворюваннях, що супроводжуються посиленими м’язовими скороченнями (наприклад, при судомах різного походження), як правило, концентрація молочної кислоти в крові підвищується (нормальний рівень молочної кислоти в крові становить 0,6-1,3 ммоль / л).

Кількість молочної кислоти в крові збільшується також при гіпоксії (нестачі кисню в тканинах). Такий стан виникає, наприклад, при серцевої або легеневої недостатності або при анемії — захворюваннях, при яких кисень надходить до тканин в недостатній кількості.

Бурхливе гліколіз відбувається в злоякісних пухлинах, де він є основним джерелом енергії, тому при злоякісних пухлинах завжди підвищується вміст у крові молочної кислоти.

Велика кількість молочної кислоти в крові є також ознакою тяжких захворювань печінки — гепатитів і цирозів, а також ознакою отруєнь з ураженням клітин печінки. Це пов’язано з тим, що знижується здатність печінки до глюконеогенезу — утворення глюкози і глікогену з молочної кислоти. Збільшується вміст молочної кислоти і при декомпенсації цукрового діабету.

Як правило, підвищення концентрації молочної кислоти в крові супроводжується зменшенням лужного резерву і збільшенням кількості в крові аміаку. Такий стан називається ацидозом і призводить до дихальних порушень, млявості м’язів і нервово-психічних порушень.

Застосування молочної кислоти

Пари молочної кислоти володіють антибактеріальними властивостями, наприклад, по відношенню до гемолітичних стафілококів і стрептококів, тому їх використовують в медицині для забезпечення бактеріальної чистоти процедурних кабінетів і лікарняних палат. Молочна кислота застосовується також як прижигающего засоби.

Молочна кислота використовується і з харчової промисловості — вона покращує смакові якості продуктів. До складу фунгіцидних (протигрибкових) препаратів, якими обробляють тканини в текстильній промисловості, також входить молочна кислота.

Молочна кислота — це джерело енергії і регулятор обміну речовин в тканинах організму людини.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.